www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unde Pot Construi Un Griff ?


Vince Windrider
 Share

Recommended Posts

Pentru un proiect de care m am apucat de curand am nevoie de un grif din maple facut dupa niste specificatii exacte;am planurile exacte dar o sa descriu cat se poate descrie in mare:

ca si specificatii:ar trebui sa fie gen neckthru(in sensul ca trebuie sa fie mai lung decat bolt on) sistemul de prindere pe corp fiind mai mare (aprox 18 cm lungime),lungimea totala pentru 24 taste,headstock gen les paul cu inclinatie de 4 grade,iar shape-ul tot ceva in gen gibson(un shape gen U)

-tastiera exista spre vanzare pe internet deci cu ea nu ar fi o problema.

 

Am 2 variante:

1 ,si cea mai ok sa construiesc la cineva care poate sa l faca perfect dupa planuri

si

2 sa modific un grif deja existent.problema fiind ca nu gasersc nici o chitara de pe care sa pot lua griful.toate chitarele care au grif neckthru au in general 22 de taste.

 

deci:unde pot construi un grif in Romania dupa niste specificatii exacte???

Link to comment
Share on other sites

La Grosmann ma gandisem si eu initial dar din cate am inteles nu construieste grifuri custom.ma gandesc ca e destul de dificil sa scrii un soft pt cnc doar pentru un grif....iar cele de la stewmac inafara de faptul ca sunt scumpe nu se potrivesc pentru ce am nevoie.nu le pot modifica pt ca deja sunt mai mici dimensiunile iar unghiul headstock este mai mare.

atasez o imagine cu planul grifului de care am nevoie:

post-5188-0-82143800-1392729541_thumb.jpg

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

pai ,in cazul in care ai lemnul care iti trebuie te poti duce la orice fabricuta care face mobilier la comanda din lemn masiv.

ei au acolo toate masinile necesare pentru prelucrarea ''a la gros'',si firmele hipercunoscute asa le faceau inainte de cnc,exact cu aceeasi tehnologie

vorbesti cu un nene priceput de acolo si ti-l face cum vrei,partea faina e ca s-ar putea sa te coste...o vodka.

Link to comment
Share on other sites

Vladutzz multumesc pentru informatie,am sa il sun pe Cristi.

Eugen imi cer scuze pentru confuzie,am scris din greseala maple.lemnul trebuie sa fie mahon,iar fretboardul din stejar.Am uitat sa specific ca ,chitara pe care vreau sa o fac este Red Special(Brian May).Am planurile exacte pentru toate componentele chitarei.In momentul de fata construiesc sistemul tremolo(edge knife) care imi da mari batai de cap datorita dificultatii de prelucrare a materialului(otel din foaie de arc).

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.