www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Delay


crawlers
 Share

Recommended Posts

In viitorul apropiat as vrea sa-mi cumpar un delay analog si trebuie sa aleg intre 3 modele

Aqua Puss

Echo Puss

Supa Puss

Cel mai mult imi place Aqua puss are un ton frumos,deschis.Singurul lucru care l-ar dezavantaja ar fi ca nu are echo si momentan nu-mi dau seama daca as avea nevoie de o marime mai mult de 330 ms cat are Aqua.

Echo puss are echo in schimb delay-ul nu e acelasi cu cel de la Aqua,la fel si Supa Puss.

Am probat decat Aqua Puss ,celelalte doua imi dau cu parera despre ele ,doar din ce am ascultat pe youtube (S-ar putea sa ma in sel in privinta lor)

In concluzie dintre cele 3 modele prefer Aqua.Ma vad nevoit sa fac o alegere intre a avea un delay bun fara echo sau un delay mai modest dar in cuplaj cu ecou.

Cat de necesar este a avea un ecou in cazul in care abordez un rock clasic ca gen muzical?

Sau ce ar trebui sa aiba o importanta mai mare ,echo sau delay sau amandoua in egala masura?

Personal eu vad o utilitate mai mare a delay-ului in detrimentul ecoului.

Voi ce pareri aveti?

Link to comment
Share on other sites

In viitorul apropiat as vrea sa-mi cumpar un delay analog si trebuie sa aleg intre 3 modele

Aqua Puss

Echo Puss

Supa Puss

Cel mai mult imi place Aqua puss are un ton frumos,deschis.Singurul lucru care l-ar dezavantaja ar fi ca nu are echo si momentan nu-mi dau seama daca as avea nevoie de o marime mai mult de 330 ms cat are Aqua.

Echo puss are echo in schimb delay-ul nu e acelasi cu cel de la Aqua,la fel si Supa Puss.

Am probat decat Aqua Puss ,celelalte doua imi dau cu parera despre ele ,doar din ce am ascultat pe youtube (S-ar putea sa ma in sel in privinta lor)

In concluzie dintre cele 3 modele prefer Aqua.Ma vad nevoit sa fac o alegere intre a avea un delay bun fara echo sau un delay mai modest dar in cuplaj cu ecou.

Cat de necesar este a avea un ecou in cazul in care abordez un rock clasic ca gen muzical?

Sau ce ar trebui sa aiba o importanta mai mare ,echo sau delay sau amandoua in egala masura?

Personal eu vad o utilitate mai mare a delay-ului in detrimentul ecoului.

Voi ce pareri aveti?

 

Echo practic = cu Delay ,

 

Multitap delay ...=..multitap echo

 

Digital delay/echo este calitativ ...dinamica si banda larga ..zgomot aproape inexistent

Analog delay/echo ..calitate slaba si banda ingusta ...dinamica redusa....zgomot mare ..

Link to comment
Share on other sites

Echo practic = cu Delay ,

 

Multitap delay ...=..multitap echo

 

Digital delay/echo este calitativ ...dinamica si banda larga ..zgomot aproape inexistent

Analog delay/echo ..calitate slaba si banda ingusta ...dinamica redusa....zgomot mare ..

In opinia mea delay-ul nu cred ca ar fi la fel cu echo unul si acelasi lucru.

Delay-ul repeta sunetul original de mai putine sau mai multe ori fara a-l modifica.Iar ecoul repeta sunetul modificand-ul cu fiecare repetare pana ce sunetul nu mai are nimic din cel original.

Delay-ul il vad ca pe o clona a sunetului original iar echo ar fi o copie a unei alte copii....etc...

Digitalul are si el partile lui bune (claritate etc..) dar eu il percep ca pe ceva rece,sec la fel ca un ambalaj fara continut.

Link to comment
Share on other sites

Da,respect si propunerile voastre cu variante digitale ,insa as accepta si sugestii de analog in primul rand.

Trebuie sa ma incadrez intr-un buget de 800 ron max.

Am mai probat Memory toy/boy/man.Sunetul e cam inchis,murdar.MM ar fi ceva fata de toy/boy da nu prea convingator.

Carbon Copy nici el nu prea isi merita banii.

Singurul care mi-a placut cum suna a fost Huge Way Aqua Puss.Ceva in genul asta caut.Echo puss si Suppa pus nu le-am probat dar daca ar fi acelasi cu aqua + cateva optiuni in plus (echo si mai mult de 330 ms) ar fi cam tot ce-mi trebuie...

Link to comment
Share on other sites

In opinia mea delay-ul nu cred ca ar fi la fel cu echo unul si acelasi lucru.

Delay-ul repeta sunetul original de mai putine sau mai multe ori fara a-l modifica.Iar ecoul repeta sunetul modificand-ul cu fiecare repetare pana ce sunetul nu mai are nimic din cel original.

Delay-ul il vad ca pe o clona a sunetului original iar echo ar fi o copie a unei alte copii....etc...

Digitalul are si el partile lui bune (claritate etc..) dar eu il percep ca pe ceva rece,sec la fel ca un ambalaj fara continut.

 

Aceste idei de unde le-ai luat ?

 

Am scris clar ....ecou analogic -> calitate slaba si ZGOMOT ...relativ mare => la feedback pronuntat => la fiecare "revenire " ( reinjectarea semnalului de pe iesire in intrare ) cu fiecare "retransformare" /inregistrare se adauga tot mai mult zgomot => pana ce se deformeaza /distorsioneaza total semnalul .In cazul inregistrarii pe banda /disc magnetic sau transformare in PWM la liniile de intarziere analogice din cauza "economiei " de materiale/componente calitatea este la limita iar zgomotul de insertie este relativ mare . Si analogic se pot realiza scule de inalta calitate dar acestea sunt foarte scumpe din cauza numarului mare de componente plus scheme mult mai complexe ./....etc

 

In cazul unui ecou digital semnalul intarziat se repeta / citeste din celula de memorie ,transformat doar o singura data din A->D , la nesfarsit fara a se mai deteriora .( vezi DAW ->Editare digitala ) .

 

deci delay -intarziere-iar acustic este ECOU ( totul ce este interziat peste 35ms este ECOU )sub 35ms perceptia este de REVERBERATIE ( adica nu poti distinge clar semnalul repetat ).Odata ce distingi clar semnalul repetat /intarziat =ECOU.

 

In cazul sistemelor analogice ptr "Multitap Delay " se utilizau mai multe capete de redare ca sa nu mai reinjecteze semnalul de pe iesire in intrare ca sa nu mai creasca zgomotul ....si acest lucru facea mai scumpe aceste tipuri de ecou .

In cazul solid state analogic delay ..la fel se putea face ..adica sa scoata din linia de intarziere din mai multe locuri "de-a lungul liniei " semnalul intarziat in acest fel iarasi avem conversia AD si DA o singura data => nu mai creste zgomotul ..

 

Rezolvarea IEFTINA ..este cu realizarea ecoului "multitap" prin regenerare /feedback .( aduci semnalul intarziat si decodat pe intrare ce va fi iarasi codat si intarziat ..in bucla ..DAR si zgomotul creste cu fiecare retransformare )..in acest fel cu o linie mai scurta cu esantionare redusa ai cheltuieli mai mici ...acest fel de delay-uri se foloseau ptr instrumente ptr voce nu prea erau OK dar doar ptr a da un efect de spatialaitate mai mergeau si la voce ...

 

Deci ...Delay=intarziere ....Semnal audio intarziat =ECOU

 

Din ecou digital se poate simula unul analogic daca este un tip de circuit mai complex .

 

Sa aiba iesire "wet" separata ! Adica sa niu fia doar iesire Dry -mixat cu -WET !

 

Sa aiba "TONE" ( ideal un EQ trece banda reglabil ) pe iesirea WET .

 

Sa ai posibilitatea de a introduce un distors si sa reinjectezi semnalul in intrarea analogica ...

 

Adica tai /limitezi frecventele semnalului intarziat il distorsionezi usor => simulrare ecou analogic de p[roasta calitate ...dar care suna interesant ptr anumite "efecte speciale"

 

Aceste delay-uri mai complexe sunt mai scumpe , dar mai au si alte reglaje de modulare , reverb ,chorus ,flanger ....|peste" delay /echo.

 

Deci in orice caz daca cumperi un ecou sa aiba IESIRE SEPARATA "WET" !! ptr ca de exemplu sa poti "ruta" semnalkul intarziat prin tr-un Phases sau Flanger ..sau doar pur si simplu prin alt canal Left sau Right ..independent de semnalul DRY .

Sau sa-l poti injecta intr-un amplif separat ptr ecou /delay ..

 

Instalatiile porfi ale unor chitaristi "solo" ce canta maiu mult muzica instrumentala au trei amplifcatoare ..unul WET , unul cu Distors si unul cu Efecte Ambientale ( delay ,Echo, Chorus ) etc ,,

Astfel are sunetul principal nealterat ...iar efectele separat pe alte amplifuri ....=> mai usor de controlat => sunet mai bun ,mai usor de controlat ..mixat in PA ...etc etc ...

 

Pe scurt daca cumperi un delay/echo separat sa aiba iesire separata cu doar WET !!! ca sa poti utiliza in mai multe feluri .

 

Un exemplu plus ceva explicatii scurte

 

http://au.answers.ya...12204209AA98xNS

 

http://www.legendarytones.com/delayroundup.html

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Intre timp mi-am schimbat optiunile.As vrea un delay analog cu semnal wet de 100% cu butonul de mix dat la maxim,fara sa se amestece cu semnal dry.

Credeam ca Aqua Puss si un alt delay malekko ekko 616 pot face asta dar am aflat ca nu dau un wet complet.

Prefer un delay similar ca ton cu Aqua puss dar care sa aiba doar semnal wet.Aveti idee ce as putea gasi?

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat pana la urma Aqua Puss...Singura problema a lui e ca in momentul repetitiei sunetele se incaleca nu sunt ordonate.(bagat prin fata) mi se pare putin cam agresiv.

Bagat prin fx loop repetitiile capata echilibru si devin mai uniforme.In rest pt.mine e cel mai bun delay analog,are un sunet fin si cald.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt fan de Nova Delay, incl. la comparatii facute pe "live" cu Strymon El capistan sau Empress Tape delay...asta imi place mie, zicea cineva mai sus de Nova repeater,buna pedala...deasemenea am acum si un delay facut de Gabi Tudoran (a.k.a.-Analog Sound)-nu ca ii fac reclama-dar e accesibil ca pret si chiar e un delay analogic de toata frumusetea, mie mi l-a facut si cu loop intern si sunt extrem de multumit, am pus ceva sample in threadul lui si sper in viitor sa fac un video mult mai complet cu masinaria, e doar o sugestie,omul lucreaza foarte curat, e accesibil si mai ales deschis daca ai avioane in plan.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.