www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Upgrade Floyd Rose


Messu
 Share

Recommended Posts

M-ar interesa daca a incercat cineva, daca exista, daca s-a auzit despre vreun upgrade la piesa "arm coupling" sau "arm housing" a unul Floyd Rose ?

M-ar interesa ceva in genul cuplajului de la Musicman sau Ibanez, tipul acela la care bratul se preseaza, dar nu-i musai sa fie chiar asa. Totul e sa fie ceva "fara" joc, ca asta m-a imbolnavit de nervi.

Cel de la Gotoh pare mai promitator, adica nu e cu piulita. L-a incercat cineva ?

Link to comment
Share on other sites

pe music man e gotoh, cu piulita. la un search pe google pentru floyd arm coupling, pare sa se gaseasca piesa care transforma bratul banal intr-unul cu fixat.

la ebmm e dintr-o bucata tot bratul, nu e piesa separata, daca bine stiu, desi nu cred ca l-am scos vreodata bratul, asta pentru ca, case-ul e astfel construit incat sa stea chitara in el cu tot cu brat. daca ar trebui dat jos de fiecare data din cauza case-ului/husei, ar fi a real pain in the ass, si probabil s-ar si uza in timp.

 

exista si piesa pentru presare, am avut asa pe un jackson, la care era schimbat si bratul si upgradat sistemul pt a permite ca bratul sa fie push-in, similar cu sistemul de la fender american deluxe.

 

oricum daca gasesti undeva si comanzi, anunta-ma si pe mine, poate iau si eu.

 

ps pe peavey evh jocul bratului e un feature, asa a cerut eddie, pentru a nu cobori pitch-ul din greseala, cand canta cu bara in mana, ca sa zic asa. are logica, dar ce-i drept, si pe mine ma cam enerveaza...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Pe principiul:

1. tre sa miste si nu se misca - WD40

2. se misca si nu tre sa miste - Sarma sau scotch tape

 

eu am rezolvat treaba asta folosind varful degetelui de la o manusa de cauciuc pusa pe bara de floyd inainte sa il infiletez in locasul lui. Inca mai exista putin joc, dar e insesizabil datorita flexibilitatii manusilor de frecat covoare sau spalat WC-uri :))

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hmmmm, da, stiu am mai citit si am si incercat unele dintre imporovizatii, dar speram sa existe ceva care sa rezolva problema. Mie sistemul de la Music Man mi-a placut. Si la Ibanez am incercat odata tot ceva push-in si cred ca mi-a placut chiar mai mult decat la MM, ca parca permitea bratului sa se "invarta" gravitational in orice pozitie. Probabil ca au si altii chestiuni similare. Necazul e ca nu gasesc deloc mufa aia pentru brat. Gasesc peste tot doar brate push-in, nu si mufa. Nu inteleg de ce ...

Link to comment
Share on other sites

ce aveam eu pe jackson era o piesa cu o bila/rulment si un arc, iar bila se impingea in arc cand o forta bratul, pe ntru a permite intrarea si iesirea. era un sistem simplu, poate chiar construit acasa, dar era tight, nu lasa joc. ca poti sa ai joc si daca ai sistemul asta, ma gandesc.

la ibanez parca improvizau baietii cu teflon etc.

 

la mm bratul se poate invarti la infinit, dar nu poate ramane fixat intr-o pozitie anume, decat daca strangi tare surubul.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Da, da, asa ceva am in minte. Sigur, e posibil sa nu fie realizabil. Eu ma gandeam ca poate exista si se poate schimba numai mufa de prindere a bratului. La floyd rose, pe site, se gaseste mufa de schimb (cea originala, cu filet) si speram ca se gaseste, pe undeva si mufa pentru pop-in. Eventual la Gotoh, dar vad ca aia n-au de niciunele. Mai caut.....

Link to comment
Share on other sites

M-ar interesa daca a incercat cineva, daca exista, daca s-a auzit despre vreun upgrade la piesa "arm coupling" sau "arm housing" a unul Floyd Rose ?

M-ar interesa ceva in genul cuplajului de la Musicman sau Ibanez, tipul acela la care bratul se preseaza, dar nu-i musai sa fie chiar asa. Totul e sa fie ceva "fara" joc, ca asta m-a imbolnavit de nervi.

Cel de la Gotoh pare mai promitator, adica nu e cu piulita. L-a incercat cineva ?

 

Salut man, am "bossuit" mult treaba cu floydu dinainte sa-mi achizitonez o chitara cu floyd. Tre' sa-ti spun in primul rand ca este important sa schimbi toate piesele mici si mijlocii: piulite, suruburi, arcuri, inainte sa ai ceva asteptari. Eu le-am schimbat cu cele de la Schaller, sunt boieri in asa ceva.

 

Iar pentru miscarile barei de vibrato, am folosit teflon. Subscriu ce a zis Cryptopsy, face minuni!

Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Am sa incerc. De ce sa schimb piesele mici si mijlocii ca nu ma deranjeaza nimic altceva in afara de jocul manetei ? Banda de teflon am inteles cam ce problema rezolva, insa jocul provine in principal de la toleranta prea mare la prelucrarea mecanica, acolo e buba cea mai mare. Si daca indes ceva in spatiul ala nu cred ca maneta se va mai roti prea usor... Raman la parerea ca piesa aia (arm coupling/housing) nu e realizata in modul cel mai fericit. Incerc sa gasesc niste bronz sinterizat si un strungar iubitor de tuica si poate rezolv problema :-) In sfarsit...

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Acum, ca am gasit piesele care ma intereseaza, am prins curaj si am experimentat, putin, imbunatatirea sistemului existent. Necazul, sau necazurile, din punctul meu de vedere sint:

-prelucrarea mecanica neglijenta (toleranta foarte mare)

-imbinarea cu stift (solutie pe care o consider mult mai potrivita pentru osiile de caruta...)

Cum modificarea bucsei in care intra bratul nu se poate face prea simplu, am optat pentru modificarea bratului. Solutia e simpla, nu costa nimic, sau mai nimic si imbunatatirea a fost SUBSTANTIALA !!!

 

Iata ce am facut:

-am scos stiftul care fixeaza pisele (piulita si cele doua saibe plate) pe brat

-"sub" gaura pentru stift, la circa 1 mm (cota nu este stricta) am facut o aschiere circulara de adancime aproximativ 0.8-1.00 mm (cel putin in teorie :-)

-am luat o saiba plata de diametru 8mm din care am taiat un sector aducand-o la o forma apropiata de litera U

 

Am montat piesele asa cum erau montate initial (aceesi ordine), doar ca in locul stiftului am montat saiba pe care am modificat-o in prealabil, pe post de siguranta. Astfel, forta creata la starngerea piulitei nu mai este descarcata in doua puncte ci ce un intreg sector de cerc cu o imbunatatire majora din punctul de vederea al miscarii (rotirii) bratului si a eliminarii jocului in bucsa care fixeaza bratul.

 

Pentru prelucrarea mecanica am golosit o freza de mana, asa cum se poate vedea in fotografie. Pentru cine nu are asa ceva cred ca se poate folosi o panza de bomfaier, eventual subtiata (pilita/polizata) putin. In rest nu trebuie decat putina indemanare :-) La final, o picatura de vaselina (sau ulei) face ca totul sa mearga ...ca uns :-)

Sper sa fie de folos...

 

30lm1w6.jpg

30m4xp1.jpg

347upnb.jpg

15pjyop.jpg

30kubgz.jpg

5mw9jb.jpg

34rzlzq.jpg

5clte1.jpg

 

23wfas.jpg

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

ok, dar asta nu afecteaza rezistenta bratului?

intreb si eu, ca in ultimii 15 an am rupt 2 brate de tremolo, ce-i drept, de alea care se insurubeaza, si am avut ceva bataie de cap sa scot bucata rupta (nu e cazul aici).

 

chiar m-am uitat recent , la godin, si parca si la music man, este un surubel care pare sa "stranga" cum ar veni bratul aproximativ in locul unde "intra" in tremolo, cam pe unde e gaura stift, care se actioneaza cu o cheita din aceea cum e cea pentru surubelele de la saddles la fender strat de ex.

ceva in genul asta

 

post-720-0-68742700-1393317314_thumb.jpg

 

mi s-ar parea mai safe asa

 

edit

 

post-720-0-36552500-1393318464_thumb.jpg

 

http://www.wdmusic.c...lack-8159-p.asp

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Rezistenta e clar ca se diminueaza, insa nu pare (la bunul simt , sa spunem) sa ajungem intr-o zona periculoasa. Otelul din care e facut bratul mi-a facut impresia ca e destul de rezistent. Cred ca e calit... In sfarsit....

Sincer, la modul in care folosesc eu floyd-ul, nu cred ca am vreo sansa sa rup bratul. Ma spurprinde un pic cand imi spui c-ai rupt doua brate. Pe bune. Sigur ca nu contest spusele tale !

Eu sincer vreau sa-mi iau bucsa si brat de Gotoh, dar vreau sa probez inainte sa vad cum e senzatia. As vrea sa ajung in Bucuresti, in vrei 2-3 saptamani si m-as duce pe la un magazin de instrumente muzicale sa incerc acolo. Sper sa gasesc un sistem asemanator, macar un Wilkinson...

Sistemul cu surub e valabil, traba e ca eu vreau ceva care sa-mi permita sa rotesc bratul cat mai usor si cat mai mult. Sa "atarne" liber, daca pot sa spun asa :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.