www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A Doua Chitara


SlashMaiden2204
 Share

Recommended Posts

Am o copie de strat Stagg si vreau sa o schimb.Nu pot sa zic ca e groaznica dar filetul care tine whammy bar-ul s-a ruipt dupa doua ore de folosire( bine ca nu a afectat tremolo-ul) si corzile sunt cam lasate...in rest suna destul de bine printr-un VOX VT20+ chiar si cu dozele stock, are mici probleme la sustain-ul notelor...Revenind, am un buget de 600(+/-100) lei si vreau o chitara noua pentru acasa acolo un spectacol la scoala cu tobosarul si inca un chitarist...cant de obicei chestii blues-ish gen Slash si niste metal cat de cat

Cineva mi-a recomandat un Dean Vendetta XM ca raport calitate pret dar am auzit ca are probleme cu acordajul si ca butoanele de ton si volum si locul pentru cablu nu sunt stranse bine si cad...Ma gandeam la un Epiphone special SG/LPdar nu stiu prea multe despre ele...m-ar interesa si ceva second-hand...

Multumesc

 

Link to comment
Share on other sites

Trebuie să-ți restrângi opțiunile, altfel n-avem ce sfaturi să-ți dăm. Până acum ai vorbit despre un Strat, un Superstrat, LP și SG, care acoperă majoritatea chitarelor. Ce fel de tonuri te interesează? Ai nevoie de tremolo? În afară de problemele menționate (care se pot rezolva, nu-i nevoie de altă chitară) ce nu te mulțumește la chitara curentă?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ca si chestie, am 2 Dean Vendetta, in trecut am mai avut inca unul. Ala primul intr-adevar avea probleme cu cazutul plate-ului care tinea jack-ul, insa in rest era foarte ok. Iar astea 2 pe care le am acum sunt minunate. Unele din putinele "greseli" pe care le mai fac fabricile si mai scot 5-10 chitare super super bune in seriile slabe in general. Ce sa zic, daca prinzi una A-Z foarte bine facuta, ia-o, nu mai sta, nu asculta gurile rele cu "lemn de foc" si alte prostii.

Link to comment
Share on other sites

Fără supărare, dar ai o chitară foarte slabă și dorești să-ți iei una din aceeași gamă de preț. Cam ce șanse crezi că ai să găsești una foarte bună? Asta, lăsând la o parte faptul că nu pari a vedea vreo diferență între tipurile de chitară de pe piață.

Și o altă întrebare. De ce ții să ai două chitare proaste? Nu știu cât ai dat pe Stagg, dar cu banii pe Stagg și cu cei de pe Dean îți puteai cumpăra, de aici, de pe RGC, o chitară mult mai bună la mâna a doua. Una căreia să nu i se rupă nici un filet și să nu-i cadă nici o jack plate.

Stagg-ul l-am primit, NU EU AM ALES si am specificat ca nu doresc una noua ci as prefera si una second hand dar mai buna, problema e ca eu nu imi permit si parintii mei nu au posibilitati sa ma ajute si nu prea sunt de acord sa investesc bani multi in asta dar cred ca o sa astept sa strang mai multi bani sa imi iau una totusi decenta, specific ca nu vreau una foarte buna pentru ca sunt constient ca nu imi permit.

 

Trebuie să-ți restrângi opțiunile, altfel n-avem ce sfaturi să-ți dăm. Până acum ai vorbit despre un Strat, un Superstrat, LP și SG, care acoperă majoritatea chitarelor. Ce fel de tonuri te interesează? Ai nevoie de tremolo? În afară de problemele menționate (care se pot rezolva, nu-i nevoie de altă chitară) ce nu te mulțumește la chitara curentă?

Nu tin neaparat sa aiba tremolo, de aceea inclin mai mult spre LP-uri pentru ca nici nu prea cant metal, si inafara de faptul ca un sistem tremolo nou e 100$ si chitara nu cred ca mai face atat, are fret buzz pe corzile joase si mi se pare ca nici griful nu e complet drept si cat bag in ea sa o repara si sa schimb dozele prefer sa imi iau alta.

Link to comment
Share on other sites

Eu as face asa: as vinde Staggu pe ~250 de ron si mi-as lua de pe acest forum ceva cum este Ibanezul s320 postat recent evaluat la 800 ron. Chiar cu dozele alea INF1 si INF2 este dintro clasa superioara Staggului. Este doar un exemplu, poti gasi multe chitare decente in 800-900 ron axate pe stilul si dorintele tale.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.