www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nelamurire...


Guest oups_boy

Recommended Posts

Guest oups_boy

Salut,

Am si eu o mica nelamurire... in loc de statiile gata facute, care se gasesc in magazine, nu ar fi posibila o statie facuta dintr-un pick-up vechi sau .. chestii de genu , nu stiu exact cum se fac, am vazut la niste prieteni cum isi amplificau sunetul scos din calculator printr-o statie, defapt era un pick-up vechi si niste boxe facute acasa... acum , e bun sa-mi fac asa ceva ?se merita ? se poate folosi pentru o chitara?

Link to comment
Share on other sites

Intrebare la Radio Erevan:

- Se poate face dragoste cu fereastra deschisa?

Raspuns:

- Da, dar e de preferat cu o femeie...

Acelasi lucru este valabil si in cazul tau. Daca nu ai alte solutii merge si cu o statie hifi + boxe aferente. Eventual daca ai si calcualtor poti folosi un program gen guitar rig sau Amplitube sau altele ce nu imi vin acum in minte sau o pedala multiefect pentru efectizare si "tone-shaping". Angrenajul asta nu o sa sune ca "the real thing" dar macar o sa iti amplifice chitara.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai bani, si gaseshti un pickup vechi pe lampi, sau un radio din anii 60 pe lampi, este solutia ideala pentru o statie de studiu cu bani putini (adica fara bani).

 

Pui un difuzor intr-o cutie (cauti pe net si calculezi dimensiunile) pe care ti-o face un tamplar din PAL pentru 100.000 lei, iei electronica din aparat si o adaptezi. Si ai un final pe lampa super bun pentru acasa.

Il ataci din calculator unde iti instalezi un soft de genul GuitarRig.

 

Trebuie sa muncesti ceva, dar merita, si ai sansa sa mai si inveti ceva electronica.

 

Ai grija sa nu te curentezi, sa nu dai foc la casa, etc...

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

da...chiar se poate....eu folosesc un magnetofon......ceva mai vechi, nui nustiu ce ,insa are o putere de 120W pe canal, si pentru cerintele mele chiar se potriveste....poate ca in viitor voi lua vreun amp mai performant....btw...pentru statia asta am platit o pereche de coarne de cerb...=)))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

asta imi aduce aminte de vremea lui ceausescu cand nici prin cap nu-ti trecea sa ai vreun alt amp decat unul facut de vreun prieten dintr-un "patifon" stricat. eu prima oara am cantat pe o chitara reghin telecaster, care falsa atat de tare incat am facut-o fretless cu pila si smirghel (suna binisor dupa aia). am bagat-o pe un radio antic pe lampi, "latvia" se chema. iar cel mai bun distors l-am scos dintr-un casetofon bushit. chitara "intra" pe firele de la capul de redare, iesea din casetofon si apoi trecea prin latvia cu lampi. suna de vis. apoi un amic mi-a facut un soi de combo luand preamplificarea de la casetofon si amplificarea pe lampi de la radioul rusesc si mi-a facut prima scula de scena undeva pe la 40 W. cu asta am dat primul meu concert intr-o trupa de rock de liceeni. asa ca se poate orice...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.