www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metalground A Fost Lansat! Site De Promovare Trupe Si Nu Numai ...


MetalGround
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Website-ul MetalGround tocmai ce a fost lansat!!!

 

Mai multe detalii puteti gasi in sectiunea About din link-ul de mai sus, insa iata o scurta descriere:

 

Menirea principala a acestui site este de a oferi o "carte de vizita" noilor formatii underground de metal (de unde si numele). Astfel, toata lumea are de castigat: formatiile isi pot cauta membri (daca au nevoie), instrumentistii pot gasi locuri de ocupat in formatii, artistii isi pot trimite catre publicare materialele de orice fel, fie audio, video, recenzii, tutoriale, gear rundown, interviuri cu trupele, etc.

 

Asa ca nu mai asteptati! Daca aveti o formatie sau vrei/vreti sa creati una, inscrieti-va! Daca iti cauti una deja formata, inscrie-te! Spre bucuria noastra, deja s-au inscris 3 formatii!

 

Mai multe detalii gasiti pe site!

 

Speram sa fie cat mai de folos tuturor! :rock: Stay metal!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa par rautacios, dar daca ai ales promovarea pe un forum public, banuiesc ca iti asumi si feedback-urile.

 

Pe bune ca ai apelat la un server cu gazduire gratuita si vrei sa prezinti si credibilitate? Nu ca una ar exclude-o pe cealalta, dar in principiu spune multe despre gradul de implicare, profesionalism s.a. Plus ca 400MB spatiu de gazduire cat ofera baietii aia gratuit, s-ar putea sa-ti ajunga pentru... nimic. Daca se apuca lumea sa posteze audio, video, imagini ce ne facem? Sau ii obligi sa le posteze in alta parte si tu doar 'gazduiesti' link-uri? ;)

 

Ce sa-ti zic, multa bafta dar daca treaba se vrea serioasa, personal as aborda-o un pic altfel. Ar mai fi multe de spus dar am sa ma opresc aici.

Link to comment
Share on other sites

Din ceea ce ati citit pe site (si mai mult ca sigur n-ati facut-o), vi s-a parut ca e o afacere? Ca se incearca vreun lucru pe bani? E un site, care desi arata de 2 lei poate pentru voi, a fost facut cu foarte mult timp dedicat PENTRU VOI, fara nicio pretentie de vreun fel, timp care putea fi alocat foarte bine pentru nevoi personale, care si asa ma sufoca cu destule deadline-uri si repercursiuni. Chiar am ajuns intr-o societate in care trebuie sa invartim bani pentru a ne bucura? Ok, atunci voi face un site sec, mult mai profesional, pe un server platit, si o sa va cer cotizatie lunara pentru gazduirea fiecarei formatii/artist/etc.. Sper sa fie toata lumea multumita atunci de aerul corporatist simtit in spate, doar pentru ca nu e un xhost.ro cu 400 mb liberi. De parca materialele ar trebui hostate acolo. De ce? Nu e oricum de 1000 de ori mai convenabil un YouTube? Sau trebuie sa aiba fiecare site copia lui de video pe hard disk? Bine ca aici si in restul www-ului e ok sa avem pagini de cativa kB, cu link-uri pe diferite alte platforme (YT, FB, SoundCloud, ImageShare, etc.). Chiar imi pare rau ca vreti ca eu sa dau bani si voi sa-mi dati la randul vostru bani pentru a putea folosi ceva intr-un anume scop, care e oricum acelasi, cu sau fara bani. Asta e, oricum, site-ul isi continua activitatea si functionalitatea, cu sau fara subiectivitatea unora ce s-ar simti deranjati pur si simplu de ideea de a fi gazduit pe un site gratuit. Eww, cah, nu? Presimt ca operele lui Caragiale nu vor fi scoase prea curand din scoli, caci societatea inca este 99% precum cea prezentata de el.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, chiar e un punct de vedere corect. Insa utilizatorii de internet din prezent s-au obisnuit sa beneficieze de servicii premium, culmea, fara sa nu le plateasca. Vezi google, youtube, facebook..........RGC, etc. Presupun ca esti constient cam ce sume s-au investit pe-acolo si nimeni n-a cerut nimic in schimb de la utilizatori. Deci din punctul meu de vedere treaba cu 'vi s-a parut ca e o afacere?' pica!

 

Nu mi s-a parut o afacere, dar asta nu-i o scuza. Intamplarea face ca am avut ceva legaturi cu design-ul si programarea web iar site-ul tau e in urma cu cateva generatii. Nu ti-o spun ca repros, nu trebuie sa te superi, dar asta e adevarul. Ia-o ca pe o critica constructiva!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu am luat-o ca pe o critica urata, doar ca ma deranjeaza nevoia de senzatii de corporatie din spate. Da, stiu, FB, YT si altii au bagat miliarde, insa desi nu cer nimic in mod direct, au alte mecanisme prin care scot banii, si chiar enorm de multi, ca doar de aia continua treaba. Site-ul meu nu are nici cel mai mic scop de a scoate vreun beneficiu, monetar sau nu. Iar despre design: daca iti spun ca intentionat l-am vrut HTML pur ca site-urile din 90-2000, nu o sa ma crezi, dar asta era ideea. Inclusiv fontul monospace din paginile formatiilor. Cand l-am facut m-am gandit la cum aratau Metal Method si MACE Music la inceputuri, prin 96-97. Asta mi-a ramas in suflet si asta am vrut sa recreez. Atmosfera aia de parca ai face browsing in MS-DOS (initial vroiam tot site-ul sa foloseasca Fixedsys ca font :)).

Link to comment
Share on other sites

Nu confunda dorintele, preferintele, nevoile tale cu cele ale utilizatorilor. Nu multa lume isi doreste sa se intoarca la MS-DOS C:\>

 

Ai spus la un moment dat: "Din ceea ce ati citit pe site (si mai mult ca sigur n-ati facut-o)". Corect, pentru ca e obositor sa citesti font alb pe background negru. Mai bagi si-un rosu, e deja scurt-circuit. Sunt lucruri testate, studiate, probate, in '96 nu erau. Plus ca-n MS-DOS nu era font alb, era #c0c0c0 sau #a8a8a8.

 

Iar atmosfera de atunci nu se reface asa. Si mie mi-ar placea sa fac o petrecere ca-n liceu, dar asta nu inseamna ca daca invit azi (aceleasi) trei fete si le pun 'Bed of Roses' mai 'dansam' o data. Ma rog, cu una a mers. Chiar, ce idee mi-ai dat :))))

 

Succes! Mai discutam daca vrei. Una peste alta imi place ca faci lucruri din convingere/pasiune. Sunt(em) din ce in ce mai putini! Recunosc ca eu m-am cam lasat de idealisme...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ideea este foarte simpla:

 

1. Ia-ti un domeniu. ro... e vreo 45 euro pe viata. incearca ROMARG.ro

2. Un spatiu de gazduire de peste 30 GB = 15 euro/luna

3. Gaseste un designer...incearca freelancer.com...

4. Foloseste mult AJAX,PDO etc.

5. Indexeazal pe google.

6. Umple net-ul de backlink-uri.

7. Fa-ti o pagina de facebook,,,,cu share de pe website-ul tau. (pt. grupuri, events etc.)

8. Analitycs, Adsense, Adwords sunt la indemana oricui.

9. Spor la treaba!

 

Iti vorbeste un om care nu suporta corporatiile, dar cu peste 9 ani de programare web!

 

Apropo de punctul 3 ...FOARTE IMPORTANT link-ul de mai jos:

 

 

http://www.nlpmania.ro/625/#.UtmcZdL8KIU

 

Cheers!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de sfaturi amandorura! Ideea era ca oricum, site-uri am facut destule, si pe bani, etc.. mai sofisticate, pt diversi, insa acesta chiar asa vreau sa ramana. Desigur, nu m-ar deranja un alt domeniu, un .ro sau .com autentic, insa ca schelet nu prea vreau (cel putin acum) sa schimb ceva. Aia e, nostalgie fara rezultate va fi poate, insa chiar asa as vrea sa-l vad, cu back-ul asta negru si font alb mai anticutz. Poate voi face pe viitor insa altceva, de o alta amploare, si atunci chiar va voi consulta inainte, mai aud si o parere doua inainte de a lansa ceva, mai ales sa nu muncesc luni de zile degeaba. Ce pot sa zic, de MetalGround, incercati sa va bucurati cat puteti asa. Poate cu timpul o sa i se simta savoarea, macar putin :)

 

Si multumesc si pt articol, tocmai am terminat de citit!

Link to comment
Share on other sites

Website-ul MetalGround tocmai ce a fost lansat!!!

 

Mai multe detalii puteti gasi in sectiunea About din link-ul de mai sus, insa iata o scurta descriere:

 

Menirea principala a acestui site este de a oferi o "carte de vizita" noilor formatii underground de metal (de unde si numele). Astfel, toata lumea are de castigat: formatiile isi pot cauta membri (daca au nevoie), instrumentistii pot gasi locuri de ocupat in formatii, artistii isi pot trimite catre publicare materialele de orice fel, fie audio, video, recenzii, tutoriale, gear rundown, interviuri cu trupele, etc.

 

Asa ca nu mai asteptati! Daca aveti o formatie sau vrei/vreti sa creati una, inscrieti-va! Daca iti cauti una deja formata, inscrie-te! Spre bucuria noastra, deja s-au inscris 3 formatii!

 

Mai multe detalii gasiti pe site!

 

Speram sa fie cat mai de folos tuturor! :rock: Stay metal!!!

Edited by MetalGround
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua! Multumim de aprecieri! Site-ul nu este in romana pentru ca am constatat ca exista destui muzicieni in Romania care sunt de alta nationalitate, majoritari vorbitori de limba engleza si nu am vrut sa facem ceva de cerc inchis. Plus ca majoritatea celor carora le este destinat site-ul cunosc limba engleza suficient de bine (doar e heavy metal :)) Oricum, mostre de sunet asteptam, insa cum am scris si pe site, mostrele nu vin de la sine, Iar daca lumea arata reticenta la a se inscrie ... noi ce sa facem? :) Doar nu putem sa cream falsuri/mostre fake :) Asa ca trimiteti-ne materialele, un indemn adresat tuturor!!!

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Website-ul MetalGround tocmai ce a fost lansat!!!

 

Mai multe detalii puteti gasi in sectiunea About din link-ul de mai sus, insa iata o scurta descriere:

 

Menirea principala a acestui site este de a oferi o "carte de vizita" noilor formatii underground de metal (de unde si numele). Astfel, toata lumea are de castigat: formatiile isi pot cauta membri (daca au nevoie), instrumentistii pot gasi locuri de ocupat in formatii, artistii isi pot trimite catre publicare materialele de orice fel, fie audio, video, recenzii, tutoriale, gear rundown, interviuri cu trupele, etc.

 

Asa ca nu mai asteptati! Daca aveti o formatie sau vrei/vreti sa creati una, inscrieti-va! Daca iti cauti una deja formata, inscrie-te! Spre bucuria noastra, deja s-au inscris 3 formatii!

 

Mai multe detalii gasiti pe site!

 

Speram sa fie cat mai de folos tuturor! :rock: Stay metal!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Baltimore Chaos s-a alaturat echipei!!! :yay:

 

ANUNT: datorita unei intreruperi neprevazute a gazduirii serverelor xHost (si de asemenea UV.ro), site-ul a fost cazut timp de mai bine de o saptamana, timp in care s-a solicitat o remediere/un raspuns vis-a-vis de situatie, insa fara vreo reusita. Apoi, de ceva zile incoace am observat cum ca xHost.ro isi muta serverele pe noua platforma BluePink, dupa cum acestia anunta pe site-ul lor, insa cum nu este nicio garantie vis-a-vis de o data fixa cand se vor recupera datele (si inerent, site-ul nostru), am decis relocarea acestuia pe o alta platforma noua.

 

Asadar:

 

metalground.uv.ro a devenit metalground.esy.es

metalground@uv.ro s-a transformat in admin@metalground.esy.es

 

Toate aceste modificari au fost postate si pe site-ul nostru!

 

Ne cerem inca o data scuze pentru aceste neplaceri, insa nu am putut preconiza o astfel de tranzitie a serverelor, la scurt timp dupa ce site-ul nostru se deschisese :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.