www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A.H.?


Guest Memphis
 Share

Recommended Posts

Guest Memphis

am intalnit pe mai multe tabulaturi scris deasupra uor note "A.H----|" ceva de genu' Am cautat prin forum pe aici si nu am gasit nimic de asta intreb: stie cineva cum si ce se face cand intalnesc simbolul respectiv? efectul il cam stiu... cel putin mi-am dat seama din auzite... :)

Merci...

 

Intre timp am aflat ca inseamna "Artificial Harmonic"... problema e cum se face... astept reply-uri.

Edited by Memphis
Link to comment
Share on other sites

vezi ca in multe tab-uri sunt explicate prescurtarile in ultimele randuri...check it. btw, n-am auzit niciodta de asa ceva :)

numa bine!

 

Artificial Harmonics.

ah, maybe, maybe :)

Link to comment
Share on other sites

In cateva cuvinte tehnica este urmatoarea:

 

Iei o nota pe grif neimportand care (iese mai bine pe corzile mai putin tensionate...)

 

Masori vizual (din ochi) distanta de la degetul mainii stangi pana la bridge si localizezi punctele de armonici: astea sunt la 1/2 octava, 1/3 treapta 12, 1/4, 1/5 etc... (distante "masurate" de la bridge)

Loveshti cu pana (relativ puternic pentru a imprima o amplitudine cat mai mare de vibratie corzii) si in acelasi timp, cu degetul mare (care vine imediat in urma penei) stopezi foarte scurt vibratia. Vei obtine armonica respectiva. Cu cat ai nimerit mai precis divizarea cu atat sunetul va fi mai clar si mai puternic.

Mai departe cu stanga poti face bending, vibrato etc...

 

De fapt (ca la orice armonici sau flageolete) divizezi frecventa de baza la 2 (octava) la 3 (cvinta de peste octavaadica 12) la 4 etc..., si lasi armonica sa vibreze.

 

De notat ca punctele mai usor de "gasit" sunt cele pentru armonicele mai inalte (distantele sunt mai mici intre ele) dar vibratia va pierde din amplitudine => volum si sustain mai reduse.

 

Cel mai greu este sa obtii printr-o miscare foarte rapida vibratia combinata adica si armonica si nota de baza. Putini pot face asta in mod controlat (Satriani spre exemplu).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest purple pick

In cateva cuvinte tehnica este urmatoarea:

 

Iei o nota pe grif neimportand care (iese mai bine pe corzile mai putin tensionate...)

 

Masori vizual (din ochi) distanta de la degetul mainii stangi pana la bridge si localizezi punctele de armonici: astea sunt la 1/2 octava, 1/3 treapta 12, 1/4, 1/5 etc... (distante "masurate" de la bridge)

Loveshti cu pana (relativ puternic pentru a imprima o amplitudine cat mai mare de vibratie corzii) si in acelasi timp, cu degetul mare (care vine imediat in urma penei) stopezi foarte scurt vibratia. Vei obtine armonica respectiva. Cu cat ai nimerit mai precis divizarea cu atat sunetul va fi mai clar si mai puternic.

Mai departe cu stanga poti face bending, vibrato etc...

 

De fapt (ca la orice armonici sau flageolete) divizezi frecventa de baza la 2 (octava) la 3 (cvinta de peste octavaadica 12) la 4 etc..., si lasi armonica sa vibreze.

 

De notat ca punctele mai usor de "gasit" sunt cele pentru armonicele mai inalte (distantele sunt mai mici intre ele) dar vibratia va pierde din amplitudine => volum si sustain mai reduse.

 

Cel mai greu este sa obtii printr-o miscare foarte rapida vibratia combinata adica si armonica si nota de baza. Putini pot face asta in mod controlat (Satriani spre exemplu).

 

 

ce ai explicat tu faza cu lovirea cu degetul dupa ce ai lovit cu pana nu e pinched harmonic??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ce ai explicat tu faza cu lovirea cu degetul dupa ce ai lovit cu pana nu e pinched harmonic??

 

La pinched procedura este putin diferita. Nu foloseshti pana ci degetele adica "ciupesti".

 

Faci asa:

- iei o nota cu stanga pe griff

- cu aratatorul mainii drepte cauti "nodul" fara sa presezi complet pe tastatura (doar atingi)

- cu mijlociul sau inelarul mainii drepte ciupesti (fara sa ridici aratatorul) cat mai departe de acesta (cat iti permite mana - cu cat mai departe cu atat amplitudine mai buna)

- si "voila" >>> harmonika

 

Se foloseste si la Classica (mai ales)

 

Daca tot suntem aici...

 

Tapped Harmonics.

 

Cu stanga apuci o nota pe grif.

Cu dreapta faci tapping exact in pozitia de "nod" (1/2, 1/3, etc...), dar ridici foarte rapid degetul mainii drepte (cel cu care faci tapping)

Ai sansa sa sune si nota de baza si harmonica in acelasi timp... daca lucrezi foarte precis doar harmonika.

 

Merge foarte bine cu distorsion... dar se foloseste si in jazz si chiar clasica.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.