www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The Last Time - O Piesa Proprie Funky Blues.


lefmir
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Va prezint o piesa proprie, care ar trebui sa aiba si versuri, insa n-am avut curajul pana acum(de cantat vocal).

Structura: Strofa 1 - Refren - Strofa 2 - Refren - Solo - Interlude - Refren - Refren.

Tobele sunt facute cu sampling dupa un set Tama.

 

Astept pareri! :)

The last time.mp3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

afirmativ la amandoua. :)

 

Pentru chitare lanturile sunt astea:

Bass Danelectro -> Marshall pe intrarea cu mai mult bass si cu inaltele taiate aproape de tot-> AudioTechnica pro63 -> Preu -> Placa audio

Squier Tele(ritm) -> Marshall high treble -> pro63 -> preu -> placa audio (un filtru automat trece jos din soft + reverb) si mai e arpegierea facuta tot pe chitara asta cu reverb.

Squier Strat(solo)->Vox Wah-> The Guv'nor-> Marshal pe intrarea High treble -> pro63 -> Preu-> Placa Audio

Mai si e si un synth...e vst care emuleaza Fender Rhodes + mult reverb si slap back delay.

 

Folosesc FlStudio 11, imi mixez si masterizez singur piesele. Deci cum e? :)

 

ps: As vrea sa inregistrez si voce...dar sa nu fiti rai!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Mie instrumental imi suna ok, cel putin la ora asta. A se consemna ca desi suntem amandoi din Ploiesti, nu ne cunoastem. Asadar nu e un vot acordat pe nepotisme :)

 

Da-i drumul si la voce, sunt destul de critic la capitolul asta. Daca-mi 'gajaie', te desfiintez fara menajamnete. Insa e pacat sa nu incerci. Sunt multe voci care s-au lansat tarziu. La 20 de ani cati zici tu ca ai, e numai bine. Curaj! N-ai nimic de pierdut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce nu incerci un VST pentru tobe? Eu folosesc de ceva vreme produse de la Toontrack si sunt foarte multumit de cum suna. Iar ca DAW, ma impac foarte bine si nu am probleme cu Nuendo4/Cubase de la Steinberg.

In ceea ce priveste mix-ul, eu as pune bas-ul ceva mai in fata si m-as mai juca si cu chitarile (as da o idee mai incet chitara solo, as face ceva corectii cu un eq si as trage armonia pe 2 canale L/R si poate mi-ar mai veni ceva idei :) ).

Ca structura, piesa e foarte ok si ar fi si pacat sa nu ii pui voce :rock: .

 

Seara faina si Craciun fericit!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ Alin Rosulescu: Buna ideea cu 2 canale pe armonie...incerc si vad cum suna. Am folost intr-un timp si eu EZDrummer, dar nu mi-au placut rezultatele. Am preferat sampleuri pentru ca am varietate mai mare si in plus mai inregistrez si eu percutie(de la tamburina, claps, pocnit de degete pana la ce suna bine trantit prin bucatarie :lol: ) si imi e mai simplu sa le mixez pe toate asa. Bass-ul initial era dat mai tare numai ca imi satura putin banda de joase(m-a pus dracu sa inregistrez pe doza de neck). Poate il inregistrez din nou. Multumesc!

 

Sarbatori fericite tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Huo, jos de pe scena, buuuuu! *arunca o rosie* :)

 

Gluma la o parte, e o combinatie foarte interesanta de Hendrix, Buckethead si funk. In mod cert ceva care sa te faca sa te asezi intr-un fotoliu comod si sa iti scoti foitele. Nu ma dau in vant dupa solo, dar asta e valabil pentru majoritatea melodiilor. Bass-ul umpic mai accentuat si eventual cu auto-wah, dar deja ma bag in viziunea ta despre melodie. Vocea merita incercata, dar cu un intrumental asa frumos parca ar fi pacat il acoperi.

 

Oricum ar fi, nu poate sa iasa decat bine. Inca o data felicitari, hai noroc si chef de rock! :beerchug:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.