www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vester Stage Series Anii 80


Recommended Posts

Mi-a lasat cineva o chitara pentru o mica reconditionare.e vorba de o chitara vester stage series care din spusele omului e facuta prin anii 80.pe internet nu gasesc nimic despre modelul asta si nici serie vad ca nu are chitara.

ma intereseaza ceva informatii sau pareri despre ea,cam cat ar valora etc.

costul reconditionarii il estimez destul de ridicat,si munca foarte laborioasa.e nevoie de aerograf ,culori facute exact ca originalele etc si deasta sunt interesat de valoarea aproximativa a chitarei.

 

 

la prima vedere chitara este surprinzator de ok pentru varsta ei,are un sunet deosebit si un sustain care nu se mai termina.

pe drive doza de bridge suna foarte bine,cea din neck nu prea ma incanta(suna cam infundat si pe clean),

 

dupa cum se vede in poze are ceva probleme estetice:vopseaua sarita pe headstock,pe grif in primele pozitii si o reparatie a corpului facuta de vreun tamplar beat.

post-5188-0-35815700-1386851707_thumb.jpg

post-5188-0-76671900-1386851718_thumb.jpg

post-5188-0-92682900-1386852340_thumb.jpg

post-5188-0-05787600-1386852351_thumb.jpg

post-5188-0-67478800-1386852362_thumb.jpg

post-5188-0-75530200-1386852374_thumb.jpg

post-5188-0-18840000-1386852385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CEgQtwIwAw&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DFAnfxSfH32s&ei=Lt2pUpXrEYbEsgbvzIDQBg&usg=AFQjCNEX0vugSTu7aPX8z_kbwWt_ekCkiA

 

- in link e un Epiphone 335 copy(ptr. comparatie sunet) made in Korea, aprox.350 dolari

- foto sunburst guitar e Gibson 335 :)

- foto, in mijloc Samick, made in Korea, pret estimativ 130-350 dolari

 

- Vesper, modelul din foto, e o chitara pe care daca ai pofta sa canti... potzi interpreta si daca mai ai si "gust" la sound, poti obtine lejer caldura ptr. blues, jazz.... fara nici o investitzie, doar eventual ,daca se impune, un set up.

post-10168-0-94199000-1386864588_thumb.jpg

post-10168-0-90127600-1386864603_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mi-a lasat cineva o chitara pentru o mica reconditionare.e vorba de o chitara vester stage series care din spusele omului e facuta prin anii 80.pe internet nu gasesc nimic despre modelul asta si nici serie vad ca nu are chitara.

ma intereseaza ceva informatii sau pareri despre ea,cam cat ar valora etc.

...

 

mai jos ai un link exact cu modlul tau, vandut cu GBP200:

http://basschat.co.uk/topic/196414-vester-335-guitar-late-80s-early-90s-sold/

alt link cu un model mai interesant de vester 335:

http://www.soft.com.sg/forum/showthread.php?239522-WTSOT-Vintage-Vester-Mod800-Archtop-Guitar-%28Gibson-ES335-Copy%29

Link to comment
Share on other sites

bai, mie imi place... si cred ca daca nu are corpul sau griful rupt/spart, se poate reconditiona ok, un refret, un nut de os, cheita aia prinsa la locul ei si cam asta e

 

sa stii ca si eu am fost surprins de sunetul si comoditatea chitarei.insa ideea e ca reconditionarea o estimez cel putin egala cu valoarea chitarei...asta ar fi problema.

Link to comment
Share on other sites

sa stii ca si eu am fost surprins de sunetul si comoditatea chitarei.insa ideea e ca reconditionarea o estimez cel putin egala cu valoarea chitarei...asta ar fi problema.

exista 2 variante

1. o dai cu bidineaua si de la 2 m arata bine deci e numa buna de agatat pe perete in living

2. repari la ea ce poti face singur si ce te depaseste (refret, pus binding, etc) o duci de ex la userii: eugen2010 sau rotti si oamenii aia chiar stiu ce e de facut, iar doza aia care suna naspa se poate schimba lejer cu una de epiphone pe care o gasesti relativ ieftin chiar aici pe site la sectiunea cu pricina, toate astea nu cred ca sunt o avere, acu na, depinde ce vrei sa faci cu ea.

Link to comment
Share on other sites

exista 2 variante

1. o dai cu bidineaua si de la 2 m arata bine deci e numa buna de agatat pe perete in living

2. repari la ea ce poti face singur si ce te depaseste (refret, pus binding, etc) o duci de ex la userii: eugen2010 sau rotti si oamenii aia chiar stiu ce e de facut, iar doza aia care suna naspa se poate schimba lejer cu una de epiphone pe care o gasesti relativ ieftin chiar aici pe site la sectiunea cu pricina, toate astea nu cred ca sunt o avere, acu na, depinde ce vrei sa faci cu ea.

 

:) :)

n-am auzit pana acum de bidinea de la 2m.e posibil cei de la 3m sa faca si bidinele dar nu e cazul la chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.