www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Ma Apuc De Chitara Electrica


aleexrobin
 Share

Recommended Posts

Salut

 

As vrea sa ma apuc de chitara electrica , si vreau niste sfaturi :

- In primul rand as vrea sa stiu o chitara buna pentru un incepator eu ma gandeam la http://www.guitarsho...emolo_p489.html sau http://www.magazinul...es-_-56128.html nu prea ma intereseaza modelul sa sune bine si sa fie cat de cat comoda,as vrea sa o tin ceva timp... vreau ceva sa reziste mai mult si sa se auda foarte bine .. am un buget de 500 de lei.

Ca amplificator m-am gandit sa imi iau o interfata AUDIO USB si sa cant in rig 5 ... nu vreau sa dau multi bani pe un amp si dupa sa imi disper parintii pe pedale si alte efecte.

 

Multumesc..

Edited by aleexrobin
Link to comment
Share on other sites

De ce? Harley Benton se aude urat?

 

Gandeste-te la diferentele dintre orice produs de firma si o unul no name. Cam asta ar fi comparatia dupa parerea mea.

Harley Benton este un brand al thomann.de, care e un retailer, nu un producator. Si s-au gandit ei ca daca tot au piata de desfacere asigurata, hai sa se apuce si de productie. Insa produsele sunt entry-level declarate, nici macar ei nu cred in ele, sunt doar de umplutura. E ca si cum ti-ai lua un Delson din Carrefour, cam tot aia e.

 

Nu ca Squier ar fi vreo mare firma sau ca n-ar fi facut tot in China, dar macar are un oarecare istoric sunt facute cat de cat cu simtul raspunderii si supervizate chipurile de Fender.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

La 500 de lei mai bine cauti una second hand iar calitatea va fi 100% mai buna. Cauta pe forum. Eu spre exemplu cand m-am apucat mi-am luat cu Cort x-2 cu 400 de lei pretul de magazin era 1100. Iar calitatea ireprosabila. Nu te lasa prostit de chestilile noi ca o sa fi dezamagit.

 

Asta am zis si eu la inceput dar imi este frica sa cumpar de pe forum, nici nu poti sa deschizi coletul poate te gasesti cu niste pietre sau ceva de genu.

Edited by aleexrobin
Link to comment
Share on other sites

Da... asta am zis si eu dar eu sunt incepator nu prea as vrea prima mea chitara sa fie la mana a doua si in + nu prea am vazut niciun anunt din craiova mie frica sa cumpar de la cineva din alt oras poate te tresezti cu niste pietre...

 

Daca vei cumpara o chitara second de la cineva de pe forum cu mai mult de 3-5 calificative pozitive, putin probabil sa-ti iei teapa. Plus de asta, exista chitare second in gama asta de pret care mai mult au stat in husa si intr-adevar la aceeasi bani poti salta un pic calitatea. De la Bullet la Affinity de exemplu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK o sa incerc sa caut si pe forum, dar ce parere aveti de interfata USB se aude mai bine ca un AMP normal? am vazut la un prieten ca are toate efectele posibile

 

Interfata USB nu substituie amp-ul si nici nu prea suporta comparatie. E bine sa stii ca ideea de amplificator de chitara se confunda uneori cu cea de combo. Combo = amplificator + difuzor (si de cele mai multe ori ceva efecte incluse). Amplificatorul e doar amplificator (head) la care trebuie sa legi si unul sau mai multe difuzoare (cabinet).

 

E drept ca in Guitar Rig de exemplu vei avea infinit mai multe efecte fata de orice combo, insa in principiu asta te va obliga sa auzi chitara in niste boxe legate la calculator, ceea ce nu prea egaleaza feeling-ul dat de un head + cabinet adevarate sau de un combo bun. Ca si incepator totusi, e ok sa folosesti o interfata USB si ceva soft-uri pentru ca avand acces la foarte multe efecte, preset-uri, etc, iti vei da seama mai usor ce cauti / ce iti place.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.