www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Calitate Inregistrari... Parere!


Guest evenstar

Recommended Posts

Guest evenstar

Buna, fratilor!

 

De ceva vreme ma joc cu scule de inregistrat si editat audio... am tras doar vocea pana acum si am pus instrumentalele de pe net in programel peste voce.. si acu' ca mi-am facut si moftul asta vreau sa aflu cat de ok e calitatea inregistrarilor. Si cum totul se masoara in bani in zilele noastre, cred ca cea mai buna intrebare e daca ati plati pentru o inregistrare d-asta... si daca da, cat? Atasez un mp3 pentru ascultat:

summertime.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest evenstar

Ei, Doamne... dar nimeni nu poate suna ca Ella, de ce as incerca? Multam de ascultare si de postare... am reasultat o versiune divina... :)

Edited by evenstar
Link to comment
Share on other sites

De-esser, EQ si Compresor. Centreaza un pic vocea aia ca au trecut anii 60. Reverbul ala e prost ales si mult prea prezent, da-l mai incet si taie-i din inalte.

Desigur, astea sunt chestii de gust. Cat despre platit, nu poti sa traiesti din asta decat daca esti foarte bun si ai scule bune.

Link to comment
Share on other sites

vocea e din alt film(ca si mix ma refer)

cum spunea si colegul de mai sus trebuie sa folosesti niste pluginuri pe voce ,compresie si eq obligatoriu.sunt niste frecvente de medie deranjante.

reverbul as indrazni sa spun ca e cam inexistent.eu as folosi un reverb hall cu coada mai lunga,ceva in genul cum au instrumentele din piesa.ideea e sa faci vocea sa se potriveasca in negativ.fiind o piesa lenta cu spatii mari de voce as opta deci pt un reverb lung.

mai e o problema cu zgomotul de fond.se aude un brum pe canalul de voce.vezi daca e ceva pb cu cablurile.

fara sa te descurajez nu se poate pune problema de a plati pentru o inregistrare la calitatea asta.insa sunt pe youtube o gramada de tutoriale despre cum se foloseste un daw si pluginuri,de unde poti sa inveti f multe.

ps:ce scule folosesti?

Link to comment
Share on other sites

Guest evenstar

Multumesc de sfaturi, o sa fac o cautare serioasa Google, nu se pune problema de trait din asta, e ceva ce ma intereseaza ca pasiune. Reverbul de-abia se aude la mine, am fost la un prieten si se auzea intr-adevar mai tare. Programul e Cubase..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.