www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cursuri De Sunet?


Dan Damian
 Share

Recommended Posts

Si eu incerc sa merg pe drumul ingineriei de sunet. Eu sunt la Electronica si Telecomunicatii la Politehnica si ca master exista inginerie de sunet(2 ani). Alta varianta ar fi SAE(School of Audio Engineering), dar e scump(tot doi ani, dar la noi in tara se poate face decat anul 1=> calificare de asistent de inginer de sunet, costa ~8000euro pe an; iar anul 2 trebuie facut in strainatate). Si mai e UNATC - sectia sunet-montaj, dar e o mizerie(testat pe propria piele + cunostinte studenti ai facultatii). Cam atat pentru Romanica... L-am intrebat de curand pe tata de ce naiba nu are Romania facultate de inginerie de sunet(separata) si el mi-a dat un raspuns destul de logic: "la vremea respectiva, aveam si noi o casa de discuri, o televiziune nationala si un post national de radio; deci aveai nevoie de o mana de oameni, care, de fapt, erau ingineri electronisti."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Master-ul de la Poli si SAE sunt serioase? In cazul Master-ului ai idee cat costa si cum se face admiterea?

 

Mersi mult.

SAE e recunoscut international, deci sa zicem ca da. La poli trebuie sa ai diploma de licenta de la orice facultate de Inginerie electronica si telecomunicatii, Calculatoare si tehnologia informatiei, Stiinte aplicate, Inginerie electrica, Ingineria sistemelor din tara. Sincer nu stiu cat de serios eu, eu mai am ceva pana acolo. De costat nu costa nimic...sunt locuri bugetate. Admiterea este un examen de tip grila: http://www.electronica.pub.ro/images/continut/admitere/masterat/Anunt_masterate_universitare_aprofundare_2012.htm . Ceea ce e aiurea la masterul asta este ca daca nu intra un numar minim de oameni nu se va tine in anul respectiv masterul, iar cei intrati vor fi reportati pentru anul viitor...asa umbla vorba prin targ. mai multe detalii: http://promise.pub.ro/PCON/index.html
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.