www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitariste / Basiste


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest rhcp_guitarist
Daca nu ma insel, si cele de la The Corrs canta la chitara.. :) dar s-ar putea sa ma insel totusi.

10481[/snapback]

 

 

Mai degraba fratele lor canta la chitara,una e vocalista,alta canta la vioara si alta la tobe.. :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu eu o gramada care cinta pe strada. Cele mai sexy sint bassistele. De motoriste nu mai vorbim.

10479[/snapback]

abordarea e strict gresita. vorbim dpdv muzical . cele mai mai multe artiste nu reuses sa iasa din anonimat :)

 

o basista frumoasa am vazut in trupa lui Mike Oldfield intr-un concert , arata traznet si canta pe masura. totusi nu a iesit din anonimat.

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun
Stiu k e o trupa de fete care au mare succes in America..the donnas  :)

10488[/snapback]

 

Bravo mai...de formatia Secret din Romania nu aminteste nimeni? :)

apropo,in formatia H.B. la baterie nu cumva canta si o fata? :( ..sau e offtopic? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ar mai fi: Lori Linstruth http://www.lorilinstruth.com/ , care e si chitarista in trupa americana de metal chix Warbride (http://www.warbride.net/)

 

Cred ca le-am mai amintit si prin alt thread pe tipele de la Vixen: http://www.vixenrock.com...tre sa mai cautati pe gugal poze mai vechi daca vreti sa vedeti componenta pentru primele 2 albume...

 

In rest...s-a mai zis...

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Interesant fenomen...ca nu prea sunt fete la instrumente... Dar sunt foarte cautate in schimb la voce. Adica pt mine, o formatie cu o voce feminina de obicei suna mai bine decat cu una masculina (sau cu 2 voci e si mai bine :) )

Ar trebui sa intrebam fetele de ce nu sunt atrase asa de mult de chitara/bass :)

Link to comment
Share on other sites

Chiar ma intrebam acum cativa ani cum de nici o tipa nu poate ajunge catusi de putin la nivelul lunui tip in ceea ce priveste tehnica pe chitara. La Heart de ex era un chitarist care la facea solourile si toate chestiile mai jemechere.

 

Pe urma am auzit / vazut cam ce canta Lita Ford si am zis... hmm, ok, de data asta chiar merge. Tipa stie chitara, insa nu se poate compara cu un guitar-hero veritabil.

 

Apoi am vazut-o intr-un 'guitar-video' demonstrativ pe Jennifer Batten. Nu auzisem nimic de ea pana atunci. M-a lasat masca. A cantat cu Michael Jackson (turneele Bad si Dangerous cel putin), Jeff Beck si altii; mai are si cateva albume solo. Un stil f personal, bazat pe un soi de tapping cu mai toate degetele ("10 finger tap" ii zicea pe un site). In orice caz, ascultati daca gasiti :)

 

Ca basiste, tipa care canta cu Prince am inteles ca era tare.

post-229-1120153786_thumb.jpg

post-229-1120153799_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest niksha_poe

fete stiu multe care se apuca sa cante la vre-un instrument si sunt foarte incantate si se tin de el si invata k-lumea dar la un moment dat se lasa de respectivul (chitara/bass) ptr ca fireste vin zilele in care tre sa aiba grija de casa de familie :) .mie nu imi place asta ptr ca eu nu vreau sa ma las :) .dar mai vedem.

 

dar: "keep on rockin` !!!!!! "

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest antwan

Dolores O'Riordan Burton - The Cranberries

Gagica arata binisor, canta la voce si chitara armonie si genul e rock cu influente celtice si irlandeze...Stiati sigur de ei, dar aveati un lapsus.

Link to comment
Share on other sites

Chitarista solo , romanca , vazuta tot intr-o seara pe tvr 2 parca, dezinvolta si cu sange, cred ca e aceasi de care vorbea Dalv mai sus.

Tehnica, rapida , feeling, mult peste chitaristi cu pretentii de pe meleagurile noastre..Evident nu e un satriani in fusta, dar a fost o surpriza placuta si in fond tipa e sub 30 de ani, mai are loc de crescut.

din pacate nu am retinut numele si trupa cu care canta.

Cantau blues, pe clean, asa ca nu se putea ascunde in spatele efectelor, si marturisesc ca am incercat un sentiment de invidie- deh sunt om nu robot.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.