www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Meditatii - Da Sau Nu?


SausageAssassin
 Share

Recommended Posts

Neata lume! :D

 

Ma chinui cu chitara electrica de un an si ceva(am zdranganit acorduri pe acustica vreo 2 ani, dar aia nu se pun) si am o nelamurire. Dupa ce stapanesti bazele(nu ca as fi eu competent in a evalua care sunt bazele si cand sunt stapanite), se mai justifica meditatiile la chitara? Am o carte draguta de tehnica(exercitii de blues, metal, jazz, string skipping, sweep, legato si tot ce vrei) si un software cu teorie. Ma dreg cu ele si vad ca progresez, sunt multumit.

 

Totusi, ma bate gandul sa-mi iau un profesor, dar nu stiu daca s-ar justifica. Imi puteti spune din experienta voastra, cu ce altceva mai poate contribui? As putea obtine aceleasi rezultate din video-uri/carti?

 

Grija mea principala e sa nu aplic vreo tehnica gresit(daca e posibil), sa exersez o greseala si sa-mi intre in reflex. Si/sau alte lucruri groaznice de care nu stiu.

 

Pe de alta parte, nici n-as vrea sa platesc pe cineva sa fac exact aceleasi exercitii care le faceam si singur.

 

Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Pentru "Grija mea principala e sa nu aplic vreo tehnica gresit(daca e posibil), sa exersez o greseala si sa-mi intre in reflex. Si/sau alte lucruri groaznice de care nu stiu." asta as alege sa merg de cateva ori la un profesor sa vad cum stau lucrurile. Si de aici vezi daca merita sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Oricine e mai pregatit decat tine te poate ajuta, in sensul ca vei avea ce invata de la el. Dar asta nu inseamna ca e obligatoriu sa apelezi la cineva. Cel mai greu e sa-ti gasesti directia. Daca intr-adevar te pasioneaza chitara, ai acumulat o baza de cunostinte si stii ce gen/stil/directie vrei sa abordezi atunci o poti face si singur. Evident nu strica sa te indrume/ajute cineva din cand in cand, dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci 3 sedinte pe saptamana cu un profesor/instructor ci eventual sa mai iei cate o ora cand ai neclaritati.

 

Si mai e un aspect, delasarea. Daca te poti tine de programul pe care ti-l impui e excelent. Daca nu, poate ca e bine sa-ti mai dea cineva imbolduri din cand in cand ca sa nu bati pasul pe loc.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Si mai e un aspect, delasarea. Daca te poti tine de programul pe care ti-l impui e excelent. Daca nu, poate ca e bine sa-ti mai dea cineva imbolduri din cand in cand ca sa nu bati pasul pe loc.

 

Am un program destul de rigid, 3-4 ore pe zi care are prioritate si in fata facultatii/prietenei :lol:

 

http://cursuridechit...u-cinema_9.html

 

e cel mai bun profesor din zona.

 

Stiam de el, dar presupun ca are niste tarifuri mari si fiind foarte cautat nu cred ca are cel mai flexibil program.

Link to comment
Share on other sites

Am un program destul de rigid, 3-4 ore pe zi care are prioritate si in fata facultatii/prietenei :lol:

 

La 3-4 ore pe zi, in fiecare zi, daca ai si un pic de inclinatie intr-un an s-ar putea sa lasi multa lume in urma. Dar din pacate cred ca e doar entuziasmul momentului. Sper sa gresesc, macar de te-ar tine obiceiul :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca este nevoie de profesor daca cunosti pe cineva apropiat mai experimentat in chitara si/sau daca stii unde sa cauti pe internet.

Eu personal cand am facut rost de o chitara din start mam dus pe youtube sa caut tutoriale sa invat niste cantece care imi placeau (faptul ca imi ieseau cat decat si imi placea cea ce cantam m-a convins sa merg mai departe) si treptat am invatat din cantece tehnici esentiale si dupa am inceput sa iau tablaturi de pe un site (http://www.songsterr.com )(e destul de bun chiar daca unele taburi mai au greseli dar taburile sunt sub forma de player)

si tot asa am facut un an si eu cred ca mi-a priit bine(cant de un an si deja stiu sa cant wake up dead si soloul de la sweating bullets(megadeth)) (exceptie - tineam chitara pe piciorul drept si faceam alternate picking intodeauna incordat)

 

Am avut si un coleg de scoala care canta la chitara de vreo 3 ani care m-ia raspuns la multe intrebari

La nivelul la care sunt nu cred ca mai am nevoie de profesor

[alerta:un pic off-topic]

Apropo, este un video pe youtube cu un curs de chitara facut prin anii 90 prezentat de Marty Friedman se numeste "Electric guitar day one" In el se precizeaza lucruri multe si esentiale pentru un incepator (care-s chitarile cele mai cunoscute, cum sa schimbi corzile, cum sa acordezi chitara, cum sa tii pana,ce face acordorul, ce face amplificatoru, ce pedale de efecte sunt, cum se tine chitara cu strap, si cum si ce sa canti prima data si prezinta mai multe variante de inceput in functie de genul de muzica, da sfaturi cum sa canti intr-o trupa si da sfaturi generale personale (cum sa exersezi, cum sa te descurci in magazinul de muzica) nota: videoul e realizat cam in anii 90 asa ca unele sfaturi sau alte precizari legate de echipament nu sunt de actualitate)

si aici un playlist cu toate partile tutorialului:

videoul care apare aici ^ (nu stiu cum il faci sa dispara) e doar partea 1 , linku trimite intr-un playlist cu toate partile.

tutorialul e foarte bun in comparatie cu altele si pe mine m-a ajutat destul de mult

Edited by andrei.francisco17
Link to comment
Share on other sites

La 3-4 ore pe zi, in fiecare zi, daca ai si un pic de inclinatie intr-un an s-ar putea sa lasi multa lume in urma. Dar din pacate cred ca e doar entuziasmul momentului. Sper sa gresesc, macar de te-ar tine obiceiul :)

 

O tin de ceva vreme asa. De la acorduri simple am reusit sa cant under the bridge intr-un an. Nu e nu stiu cat de tehnica piesa, dar a fost o mini-realizare pentru mine :D Si fiind obsedat de red hot chili peppers, am mai invatat vreo 6-7 piese de la ei :lol:

 

Oricum, nu mi se pare mult 3-4 ore, avand in vedere ca Slash/Frusciante/Yngwie/multi alti grei, aveau full time job din cantat, bagau 8 ore pe zi. Sa nu mai zic de Hendrix care se trezea si se culca cu chitara in brate.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Neata lume! xbiggrin.png.pagespeed.ic.DURvS_lNlT.web

 

Ma chinui cu chitara electrica de un an si ceva(am zdranganit acorduri pe acustica vreo 2 ani, dar aia nu se pun) si am o nelamurire. Dupa ce stapanesti bazele(nu ca as fi eu competent in a evalua care sunt bazele si cand sunt stapanite), se mai justifica meditatiile la chitara? Am o carte draguta de tehnica(exercitii de blues, metal, jazz, string skipping, sweep, legato si tot ce vrei) si un software cu teorie. Ma dreg cu ele si vad ca progresez, sunt multumit.

 

Totusi, ma bate gandul sa-mi iau un profesor, dar nu stiu daca s-ar justifica. Imi puteti spune din experienta voastra, cu ce altceva mai poate contribui? As putea obtine aceleasi rezultate din video-uri/carti?

 

Grija mea principala e sa nu aplic vreo tehnica gresit(daca e posibil), sa exersez o greseala si sa-mi intre in reflex. Si/sau alte lucruri groaznice de care nu stiu.

 

Pe de alta parte, nici n-as vrea sa platesc pe cineva sa fac exact aceleasi exercitii care le faceam si singur.

 

Thanks! xsmile.png.pagespeed.ic.P-kXk58hgi.webp

Nu-ti lua. Invata din sursele care le ai la indemana.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.