www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tuburi Cu Imprumut


Capitanul_Nam
 Share

Recommended Posts

Avand in vedere ca a inceput facultatea si vreau sa imi tin mintea ocupata cu ceva constructiv, m-am apucat de un amplificator pe lampi. Mai usor de zis decat de facut. Am nevoie de sfaturi/ajutor in urmatoarele domenii:

 

1. Achizitia transformatoarelor atat de alimentare, cat si de iesire. Singurul loc in EU unde am gasit traf Hammond ar fi http://ro.mouser.com/.- exista alternative? Mi-a soptit o pasarica ceva despre un domn Lazaroiu - cam atat stiu, cum il cheama de familie. Cu Romtoroid a discutat cineva vreodata - mi-a fost recomandata de colegii de munca, dar fara sa imi poata spuna cineva daca ma baga in seama si imi fac ceva la comanda, iar site-ul lor este infestat de virusi, deci nu de prea mare folos. Varianta b: sa le construiesc eu; frica nu imi e, dar imi lipsesc tole de ferosiliciu.

 

2. Tuburile! In ciuda faptului ca imi permit o pereche de tuburi noi de pe thomann, as prefera sa nu le mananc pe alea fripte cu diverse "escapade electronice", asa ca <incepe milogeala> daca se gaseste vreun suflet bun care se intampla sa aiba pe acasa vreun 12AX7 sau un KT88/EL34/6550 de care sa se poata desparti, ati capata recunostinta mea vesnica si eventual o bere.

 

Cam asta ma doare in momentul de fata. Orice sfat pe care il primesc e binevenit si va multumesc in avans pentru tot.

Link to comment
Share on other sites

Daca la pinii tuburilor sunt conexiunile facute corect , nu prea are ce sa se intample .

La ce putere te-ai gandit pt etajul final ?

 

Domn'Lazaroiu nu frecventeaza acest forum dar te putem indruma catre el . Ar fi foarte bine daca ai avea toate materialele ,sarma,carcasa,izolatii si tole . Altfel te poate costa ceva mai bine decat trafurile comune de la Hammond (cca. 80 Euro).1 Kg de tola M6 costa cca. 12 Euro adusa acasa iar 1 Kg de sarma se gaseste si aici la aprox. 15 Euro. Un avantaj ar fi ca OT-urile realizate de Domn'Lazaroiu sunt ceva mai bine "orientate" decat OT-urile Hammond care sunt proiectate pt a fi folosite generic, in amplificatoarele de chitara.Bineinteles ca Hammond produce si transformatoare de super-clasa , numai ca se gasesc la preturi care le face aproape prohibitive.

Dar revenind la DYI , intotdeauna este loc si de mai bine .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns.

 

Etajul final ar fi un single-end de 10-15W, traful de alimentare fiind dimensionat si pentru a permite eventuala schimbare intr-un push-pull de aproximativ 30W.

In ceea ce il priveste pe dl Lazaroiu, presupunand ca obtin toate cele necesare, trebuie sa ii dau exact datele trafului calculat de mine (infasurari primar-secundar, grosime sarma, tip tole etc.) sau ii pot prezenta schema, calculele mele si ma ajuta dansul la partea de finete?

Referitor la termenul de "orientat", ma tot scarpin in cap incercand sa inteleg de vreo 15 minute si nu pricep :) Ca si ton, inteleg faptul ca traful de iesire are un impact major, dar nu reusesc sa corelez de unde acea schimbare cu notiunile electrice pe care le am (toate provenite din http://www.dissident-audio.com/Transfos/Papers/Wolpert_Audio_Xfmr_Design_Manual.pdf si vreo 2 carti despre transformatoare publicate circa '75). Tin sa mentionez ca e un prim proiect cu care imi propun sa "ma joc", nu sa scot bani sau sa particip la NAMM 2014, deci diferentele intre Hammond si ceva custom nu cred ca vor fi cruciale pentru produsul final.

Link to comment
Share on other sites

Ca si ton, inteleg faptul ca traful de iesire are un impact major, dar nu reusesc sa corelez de unde acea schimbare cu notiunile electrice

OT-ul trebuie considerat ca un filtru de ordinul 2 . Nu stiu ce calcule ti-ai facut pt traf dar daca Domn'Lazaroiu le considera neadecvate le va reface de la zero.

Dar daca tot ai pofta de lucru poti sa-l realizezi singur folosind datele deja calculate de aici :

http://forums.rgc.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=171350.

In functie de tolelele pe care le faci rost cifrele se mai poat ajusta ca sa iasa excat ce trebuie .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca a inceput facultatea si vreau sa imi tin mintea ocupata cu ceva constructiv, m-am apucat de un amplificator pe lampi. Mai usor de zis decat de facut. Am nevoie de sfaturi/ajutor in urmatoarele domenii:

 

1. Achizitia transformatoarelor atat de alimentare, cat si de iesire. Singurul loc in EU unde am gasit traf Hammond ar fi http://ro.mouser.com/.- exista alternative? Mi-a soptit o pasarica ceva despre un domn Lazaroiu - cam atat stiu, cum il cheama de familie. Cu Romtoroid a discutat cineva vreodata - mi-a fost recomandata de colegii de munca, dar fara sa imi poata spuna cineva daca ma baga in seama si imi fac ceva la comanda, iar site-ul lor este infestat de virusi, deci nu de prea mare folos. Varianta b: sa le construiesc eu; frica nu imi e, dar imi lipsesc tole de ferosiliciu.

 

2. Tuburile! In ciuda faptului ca imi permit o pereche de tuburi noi de pe thomann, as prefera sa nu le mananc pe alea fripte cu diverse "escapade electronice", asa ca <incepe milogeala> daca se gaseste vreun suflet bun care se intampla sa aiba pe acasa vreun 12AX7 sau un KT88/EL34/6550 de care sa se poata desparti, ati capata recunostinta mea vesnica si eventual o bere.

 

Cam asta ma doare in momentul de fata. Orice sfat pe care il primesc e binevenit si va multumesc in avans pentru tot.

EL34 ,emisie 70% o bere Guinnes

6H2P nou,o bere Guinnes

http://www.petra-toroid.ro/cere-oferta.html pt alimentare

Dl Lazaroiu mai arunca cite un ochi si pe aici!

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca a inceput facultatea si vreau sa imi tin mintea ocupata cu ceva constructiv, m-am apucat de un amplificator pe lampi. Mai usor de zis decat de facut. Am nevoie de sfaturi/ajutor in urmatoarele domenii:

 

1. Achizitia transformatoarelor atat de alimentare, cat si de iesire. Singurul loc in EU unde am gasit traf Hammond ar fi http://ro.mouser.com/.- exista alternative? Mi-a soptit o pasarica ceva despre un domn Lazaroiu - cam atat stiu, cum il cheama de familie. Cu Romtoroid a discutat cineva vreodata - mi-a fost recomandata de colegii de munca, dar fara sa imi poata spuna cineva daca ma baga in seama si imi fac ceva la comanda, iar site-ul lor este infestat de virusi, deci nu de prea mare folos. Varianta b: sa le construiesc eu; frica nu imi e, dar imi lipsesc tole de ferosiliciu.

 

2. Tuburile! In ciuda faptului ca imi permit o pereche de tuburi noi de pe thomann, as prefera sa nu le mananc pe alea fripte cu diverse "escapade electronice", asa ca <incepe milogeala> daca se gaseste vreun suflet bun care se intampla sa aiba pe acasa vreun 12AX7 sau un KT88/EL34/6550 de care sa se poata desparti, ati capata recunostinta mea vesnica si eventual o bere.

 

Cam asta ma doare in momentul de fata. Orice sfat pe care il primesc e binevenit si va multumesc in avans pentru tot.

Va salut!...mi-am facut un cont aici si acum va stau la dispozitie cu ce doriti,bineinteles in masura in care pot face acest lucru!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.