www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Combo , Da Sau Nu


Guest ovidiu barburisca
 Share

Recommended Posts

Guest ovidiu barburisca

Salutare , sunt un novice in ale chitari dar acum incep sa invat , intrebarea mea ar fi daca este necesar de la inceput sa invat sa cant cu un combo , mentionez ca am o chitara electo acustica si vroiam sa stiu ar fi bine sa ma invat sa cant cu un combo ( ma gandesc ca acolo se aude bine daca nu tin bine un acord ) sau e ok si fara. Poate ca daca invat fara si ma aud pe un combo/ difuzor , cand am sa ma conectez la un combo o sa aud ca poate suna destul de urat ( ca si cum as invata sa cant fara microfon si cand cant cu microfon se aud toate falsurile fiind amplificat sunetul). Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai nevoie la [electro-]acustica de amplificare. Asta strict ca raspuns la intrebare - te auzi suficient de bine cand gresesti "acustic".

 

Now, daca tu vrei un combo ca sa vezi ce face si sa te joci cu el, si cauti un motiv sa il cumperi, cumpara unul si vezi daca iti place. Nu lua unul "mic" [15w/8inch]

Link to comment
Share on other sites

man pentru studiu nu ai nevoie de amplificator...vorba baietilor ''ii vei dispera pe cei din jur''..am trecut si eu prin asta..(mi-am luat chitara electrica

si amplificator de 30 w cu tot felu de amp simulator, efecte sa se auda bine si la vecini..) :funnypost: insa eram asa de varza incat nu puteam canta o melodia cap coada :vader1: +ca in mare parte''exersam la rece''..cred ca de asta spun unii ca e bine sa incepi cu o chitara clasica studiu si dupa ce capeti experinta poti trece pe electrica.. e distractiv sa te joci cu ceva efecte ,amp simulator sa iti creezi propriu sunet ..dar in mare parte sunetul vine din degete...soo ''practice is everything''....scz cred ca am deviat putin de subiectu principal..''Fi generos, studiaza inteligent si foloseste metronomul. Succes!''

:rgcrules:

Link to comment
Share on other sites

man pentru studiu nu ai nevoie de amplificator...vorba baietilor ''ii vei dispera pe cei din jur''..am trecut si eu prin asta..(mi-am luat chitara electrica

si amplificator de 30 w cu tot felu de amp simulator, efecte sa se auda bine si la vecini..) :funnypost: insa eram asa de varza incat nu puteam canta o melodia cap coada :vader1: +ca in mare parte''exersam la rece''..cred ca de asta spun unii ca e bine sa incepi cu o chitara clasica studiu si dupa ce capeti experinta poti trece pe electrica.. e distractiv sa te joci cu ceva efecte ,amp simulator sa iti creezi propriu sunet ..dar in mare parte sunetul vine din degete...soo ''practice is everything''....scz cred ca am deviat putin de subiectu principal..''Fi generos, studiaza inteligent si foloseste metronomul. Succes!''

:rgcrules:

man pentru studiu nu ai nevoie de amplificator...vorba baietilor ''ii vei dispera pe cei din jur''..am trecut si eu prin asta..(mi-am luat chitara electrica

si amplificator de 30 w cu tot felu de amp simulator, efecte sa se auda bine si la vecini..) :funnypost: insa eram asa de varza incat nu puteam canta o melodia cap coada :vader1: +ca in mare parte''exersam la rece''..cred ca de asta spun unii ca e bine sa incepi cu o chitara clasica studiu si dupa ce capeti experinta poti trece pe electrica.. e distractiv sa te joci cu ceva efecte ,amp simulator sa iti creezi propriu sunet ..dar in mare parte sunetul vine din degete...soo ''practice is everything''....scz cred ca am deviat putin de subiectu principal..''Fi generos, studiaza inteligent si foloseste metronomul. Succes!''

:rgcrules:

 

Chitara clasica/acustica nu streseaza vecinii? cum o canti la 2 noaptea? ii bagi casti?

Link to comment
Share on other sites

Chitara clasica/acustica nu streseaza vecinii? cum o canti la 2 noaptea? ii bagi casti?

 

cred ca nu mai inteles. nu ma refeream ca o chitara clasica sau acustica suna mai silentios..ce am vrut sa-i zic lui ovidiu e ca e ok si fara amplificator..mai ales in perioada cand e incepator si ar trebui sa se concentreze mai mult pe studiu..avand in vedere ca are o electro-acustica crek ca se aude suficient de bine cand gresesti o nota..

Link to comment
Share on other sites

Cu chitara clasica/acustica nu poti canta prin casti sa nu-i disperi pe cei din jur. M-am facut inteles sau mai formulez intr-un alt fel?

 

LE: cu chitara electrica poti canta orice inveti si pe clasica/acustica, chitara electrica este mai comoda, si mai flexibila in sunete decat clasica/acustica, la pretul unei chitari acustice decente iti cumperi chitara electrica decenta. game over.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Cu chitara clasica/acustica nu poti canta prin casti sa nu-i disperi pe cei din jur. M-am facut inteles sau mai formulez intr-un alt fel?

 

LE: cu chitara electrica poti canta orice inveti si pe clasica/acustica, chitara electrica este mai comoda, si mai flexibila in sunete decat clasica/acustica, la pretul unei chitari acustice decente iti cumperi chitara electrica decenta. game over.

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.