www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut electronist - probleme Pod XT Live


nlkaus
 Share

Recommended Posts

Pe scurt:

 

1. Adus proc din SUA

2. Ars transformator original(cum, nu intrebati, imi rezerv dreptul de a-mi ascunde prostia) :)

2.1. Indicatiile de la firma sunt: transformator - 9v minimum 2000 mA

3. Improvizat cu un transformator de 9v si 600 mA...se aude, cei care se pricep probabil ca au ghicit ca dupa un timp scad volumele din cauza tensiunii, se stinge, etc

4. Cumparat transformator 9v 2000 mA...il bag, se aprinde...nexam sunet...eu scot prin casti, de, altceva nu am la momentul actual, am zis sa pun alte casti, mai de calitate...acelasi rezultat

 

Cine ma poate ajuta ?

Link to comment
Share on other sites

scoze de offtopic, dar tu cauti electronist ... electricienii umbla cu alte trburi ... si cum naiba ai reusit sa arzi un traf la 2A ?

Si ca sa nu fiu total offtopic, e posibi sa fi stricat jucaria de tot. Stiau aia care au scris ce stiau, cand au scris minim 2A. Nu se intampla nimic daca puneai mai mare, la trafuri de obicei curentul dat e cel maxim ...

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

@ vektor: nu stiu daca asta s-a intamplat cu traful lui dar daca bagi un traf de 110V AC/9V DC intr-o priza 230V ai toate sansele sa il prajesti.

@nlkaus: Ai verificat polaritatea pe partea de DC ? In principiu, daca se aprinde, nu ar trebui sa fie de la asta dar alta idee nu am in clipa asta..(in afara de ceva bulit in procesor). Incearca si vreo alta iesire daca ai cum.

Link to comment
Share on other sites

@ vektor: nu stiu daca asta s-a intamplat cu traful lui dar daca bagi un traf de 110V AC/9V DC intr-o priza 230V ai toate sansele sa il prajesti.

u got it...

 

si asa cum a observat si vektor, frate, la faza asta sunt n00b rau, si, din pacate, eram in mangalia cand s-a intamplat tarasenia, si toti "meseriasii" pe care i-am consultat s-au uitat la mine de parca ii injuram si erau mai mult interesati de ce face jucaria mea, decat sa ma ajute, de asta am zis ca pe un forum de chitaristi s-o gasi cineva care sa se priceapa si sa ma poata ajuta...

 

eu astept, in continuare...

 

a, si daca stie cineva daca la magazinele unde se gasesc produse line 6 pot face comanda de un transformator, care sa mearga in romania...please say so

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

acu' si tu... se-natampla si la case mai mari, stai linistit :)

- te-ai uitat daca polaritatea firelor care ies din transformator corespunde cu cea ceruta de jucarie? (io la asta ma refeream)

Nu mai tin minte cine aduce line6 la noi...MCMusic parca aveau intr-o vreme dar nu bag mana-n foc... poti sa intri sa intrebi la Muzica daca esti din/in Bucuresti

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

In mod sigur de alimenteaza la 9 Volti alternativ (adica AC) uitate pe cel american ca scrie. De asemenea scrie pe carcasa procesorului linga mufa de alimentare (9V 2000mA AC - adica Alternative Current)

 

Acum: daca ai bagat alimentatorul de USA in priza noastra ia-i pus 220V in loc de 110V ceea ce a dus pentru scurt timp la o tensiune de alimentare de 18V la iesire, dupa care s-a prajit transformatorul.

 

Este riscul sa se fi prajit si ceva in alimentarea procesorului. Du-te la un electronist profesionist sa cerceteze. In principiu trebuie sa fie un defect minor pentru ca alimentarea are de obicei si o protectie.

 

Ca sa fiu inteles - "alimentatorul" este doar un traf care furnizeaza 9V A.C. - circuitele de alimentare propriuzise sunt in procesor (redresare, filtrare, stabilizare...) De asemenea este posibil sa fi crapat numai alimentarea etajului final audio si de aceea nu auzi nimic (este posibil si probabil ca alimentarea sa fie separata pentru partea logica, si pentru partea analogica - audio).

 

 

Inainte de toate asigura-te ca ai un alimentator 9V AC si nu DC, si ai crescut nivelul din potentiometrul de iesire. Este unul mic pe spate, dar cred ca este si unul general (numit Chain Gain mi se pare, dar asta este un parametru care se memoreaza in patch), ca ai apasat pe pedala de volum la maxim, ca ai un cablu bun la intrare, si ca ai setarea corecta la Input: Normal/Pad (asta nu stiu ce mai este)

Link to comment
Share on other sites

Partial on-topic: stie careva de unde pot sa cumpar transformatoare 110/220 V? Ca-i posibil ca desteptii aia de americani sa-mi trimita odata cu pedalele adaptoare 110V/9V. Mersi si scuze de off-topic. :)

 

S-a rezolvat. Stergeti post-ul meu, va rog.:)

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rau .. dar cum ai reusit sa bagi un transforamtor de america (Care are acele 2 borne plate) intr-o priza europeana .. (* cu bornele rotunde) .. .. se mai intampla ...

Acuma sa ar trebui sa sti ca daca scrie minim 2A nu inseamna ca iti tebuie neaparat 2A ... de obicei trebuie mai mult, incearca cu unul de 3A ... mai multi amperi nu o sa strice niciodata ... daca vrei poti sa iti iei un transformator de 10A ptr o pedala ce cere 10mA.... ca nu se intampla nimik ... chiar o sa poti modifica sa alimentezi mai multe pedale :)

 

 

Si sa sti ce iti dau o veste proasta .... s-ar putea sa fi ars intrarea la pod ... majoritatea componentelor electronice mari ( nu telefon mobil sau adaptor irda .. intelegeti ideea) au condensatori ... daca tu ai bagat 110V in priza de 220V , cum a spus si @dgeekoo, ai avut la iesire dublul valorii de iesire specificate de transformator ... , dar nu ptr mult timp .. ca sigur s-a ars transformatorul. Revenim .. acei condensatori sunt pusi ptr a proteja de variatii de tensiune .. si au anumite valori pe care nu le poti depasi fara ca ei sa se "umfle", poti spune ca sunt ca niste sigurante(numai ca sigurantele odata depasita o valoare se ard ... astia mai stabilizeaza sin tensiune si nu se ard .. decat daca variatia e prea mare sau sunt supusi la stres in mod repetat). Oricum .. nu te baga daca nu sti ce faci .. incearca totusi cu un trans de 3A ... dar nu il cumpara daca nu merge .. n ude alta dar e scump ... si daca nici asta nu merge du-l la un om care stie ce face cand il va deschide .

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rau .. dar cum ai reusit sa bagi un transforamtor de america (Care are acele 2 borne plate) intr-o priza europeana .. (* cu bornele rotunde) .. .. se mai intampla ...

 

tu cum faci cand pui mana pe ceva pe care ti-l doresti de juma de an...there are ways(si in plus, aveam un adaptor)

 

eu continui sa sper ca nu am ars nik in proc, dupa cum am mai spus, el merge, si se aude tzais(10 minute :) )

 

a, si cand l-am bagat pe ala din sua, nu s-a aprins nik, doar am scos fum din transf...si gata, mi-am pus streangu' de gat si am cautat ceva de care sa-l leg

Link to comment
Share on other sites

cu noroc ... curentul n-a trecut de transformator .... l-a ars si s-a oprit in el.

 

si cand iau ceva pe care il doresc de 5 ani ( in cazul meu) .. am stat si m-am uitat mai intai vreo 30 minute ... si speram ca si-a meritat bani si asteptarea. dupa aia 3 zile nu mai ies din casa si ma hranesc numai cu MD si redbull (unu pe zi ca nu am atatia bani)

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

daca procul cere curent continuu iti trebe traf, punte redresoare si un condensator, iar daca el cere curent alternativ, atunci iti trebuie numai traf....

de regula trafurile care se gasesc la noi pe piatza(alea bune de bagat direct in priza) sunt pentru curent continuu, deci au in ele o punte redresoare si un condensator....

din cate am inteles podul functioneaza cu curent alternativ(dar asigura-te de asta inainte)....atunci ai 2 variante:

1)desfaci trafu de ala de 2 amperi care il ai, scoti condensatorul de filtraj(asta cred ca nu trebuie neaparat, dar nu bag mana in foc) si puntea redresoare

2)cumperi un traf pt curent alternativ

Link to comment
Share on other sites

nu degeaba, poate mai gasesti pe cineva interesat. Si vezi ca desenu 3 nu o sa fie niciodata atat de "liniar". E mai wobbly asa ...

Si ca sa termin, desenu 2 e una din variante.

 

Btw, daca pui un "ceva" care merge cu alt. la continuu, nush ce se intampla, no experience, dar invers ("ceva" continuu pus in alternativ - 2 posibilitati: 1. Se arde. in majoritatea cazurilor. Si 2. Se ard(e) elementul/ele de protectie (de obicei lipsesc ...))

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Si vezi ca desenu 3 nu o sa fie niciodata atat de "liniar". E mai wobbly asa ...

pai aici era vorba in principiu :)

"ceva" continuu pus in alternativ - 2 posibilitati: 1. Se arde. in majoritatea cazurilor. Si 2. Se ard(e) elementul/ele de protectie (de obicei lipsesc ...))

pai deaia am zis "asigura-te de asta inainte" :)

Link to comment
Share on other sites

Nu te baga ... sa il modifici ... cine stie poate gresesti ceva si adio proc de sute de E .

 

Cumpara unul nou cu exact iesirea care iti trebuie( scrie pe proc )

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

DACA PE TRAF SCRIE 9V 2A INSEAMNA CA POD-UL MANINCA REAL MAX 1.5 A INSA .

MERGI LA UN ELECTRONIST PROF. SI SA VERIFICE PUNTEA REDRESOARE (DACA E CU PATRU DIODE SA BULIT UNA SINGURA,DE ACEA MERGE PUTIN SI SE OPRESTE)CONDENSATORUL DE FILTRAJ CARE SAR PUTEA SA FI SARIT ZEAMA DIN EL SAU SURSELE DE STABILIZARE CARE CEL PUTIN DOUA( UNA DE 5V SI UNA DE9V9V) EL SE ALIMENTEAZA CU 9V AC X 1.4 = 11.6 V DC

 

CIND L-AI BAGAT IN PRIZA A INTRAT IN EL 18 X 1.4=25.2 DC

 

DACA PRAJEAI PROCESOARELE(SUNT MAI MULTE) NU MAI PLECA DE LOC(PUTEI SAL PUI IN FINTANA SA TINA APA RECE)

 

BAFTA :)

post-3543-1165063203_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.