www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitionare chitara!


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

Guest Steven

Intentionez sa-mi cumpar o chitara electrica noua si as dori sa aflu cam ce modele se gasesc la Muzica in Bucuresti, dat fiind faptul ca pana la Bucuresti pentru mine e cale lunga.Sau daca nu Muzica, ce magazin din tara imi recomandati.Sunt dispus sa investesc pana in 500 de euro si ideea sa-mi comand o chitara de afara nu-mi surade.Cat despre chitare SH nici sa nu aud.Daca ma poate ajuta cineva, i-as fi recunoscator...

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Pai la 500 de euro m-am gandit la vreun Ibanez.Fender-urile la 500 de euro sunt produse in Mexic, lucru care nu ma incanta.On-line am gasit o multime de chitare Gibson, Fender, Ibanez care se incadreaza in acesta suma, dar nu poti sa stii ce chitara primesti.Doar daca o probezi inainte poti sa-ti faci o parere despre chitara respectiva.In poze toate arata bine...

Link to comment
Share on other sites

Fender-urile la 500 de euro sunt produse in Mexic, lucru care nu ma incanta.

10317[/snapback]

 

 

Si Ibanez sint produse in Coreea, asa ca...

 

Trebuie ceva mai multe informatii pt a te putea sfatui. Ce cinti, ce sound-uri iti plac, etc. Esential este sa te hotarasti daca vrei ceva single coil sau humbucker. Odata ce te-a lamurit cu asta apar si alte optiuni. Mai da si alte detalii si sint convins ca vor fi multi care vor dori sa te ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Genul pe care il abordez e heavy metal (stil Judas Priest, Iron Maiden etc) si as dori o chitara cu humbucker.M-am axat pe chitara solo.Cat despre marca nu m-am decis inca.La banii astia as opta pentru un Ibanez.Chitare mai bune care sa se incadreze in 500 euroi nu cred sa gasesc...

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi fixat pe ideea de chitara noua luata de la Muzica si in limita unui buget anume probabil, cred ca dai cu piciorul la multe chitare adevarate care le poti gasi la diversi particulari; e adevarat ca daca nu te pricepi si nu vrei sa risti, nu e o varianta de preferat. Alte chestie, vezi daca poti sa-ti iei ceva din State, impreuna cu baietii de pe forum care vad ca se chinuie sa mai aduca cate ceva de-acolo.

 

Iar daca ajungi totusi la Muzica, la Senia (care are si un magazin propriu, ceva mai mare, la 150m de Muzica) vei gasi niste instrumente ieftine si care sincer nu-si fac banii. Ar fi intr-adevar Pro Guitar - unde gasesti sau poti sa faci comanda pt cam orice Jackson / Fender vrei, iar baietii sunt f de treaba; si ar mai fi la etaj, la nea Zapada, unde in general vin SHuri, insa unele in stare f bune iar altele chiar noi (gaseai cel putin acum o sapt. un LTD M1000 nou la mai putin de 30 mil, un Ibanez RG350 cred ca nou pe la 500 euro.. in fine, mai multe).

 

Mi se pare ca -am mai spus cuiva, eu unu as fi ales un RG350 la 15 mil (practic nou) care era pe okazii.ro sau un Jackson DXMG la 21 mil nou de la ProGuitar. Sa zicem ca schimbai si o doza la chitara pe care o luai, mai puneai 3 mil. Si sper ca ai in ce sa bagi chitara, ca altfel o sa sprijine peretele, daca nu ai un amp sau un efect ceva...

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Amp am un VOX Pathfinder 15R si nu merg fixat pe ideea chitara de la Muzica.Am zis doar ca nu prea am incredere in ceea ce primesti printr-o comanda facuta afara.Altfel e cand ai tu chitara in mana si poti sa o probezi , sa vezi cum te simti cu ea...

Link to comment
Share on other sites

Steven, uite-te la pozele cu chitarele noastre si daca-ti surade ESP-ul la 550 EUR, da-mi de stire. Chitara e adusa doar de cateva luni si e aproape (99.99%) necantata.

10342[/snapback]

sorry ca ma bag, dar cum m-am uitat la poza, am vazut o zgarietura pe grif :). Poate ca m-am inselat si batea lumina aiurea...

Link to comment
Share on other sites

Steven, sa stii ca si eu iti recomand cu caldura un fender deasupra oricarei alte chitari de genu enumerate... gandeste-te ca ibanezurile sunt chitari misto, la fel si yamaha dar sunt facute in malaesia, indonesia, coreea etc... si stim bine cum sta craftsmanshipu pe acolo :)

 

Un fender mexican ar fi mult mai misto din punct de vedere calitativ, plus ca e FENDER, you know :)

 

Plus gandeste-te ca Iron Maiden canta 99.99(9)% numa fendere... uita-te la Adrian, Dave sau Janick... toti au fendere... ma rog.. poti face si tu ca ei adica sa-ti cumperi niste doze misto seymour duncan mini-hambuckers.. vorbeste cu Cearny ca el sigur te poate ajuta... PS: nu lua porcarii dalea Seymour Design, mergi numa pe originale :) chit ca te costa mai scump nitel DAR MERITA!

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
scuze pt offtopic...la zapada acel LTD era la 850..sigur nu e tzeapa?!

ma rog...si stie cineva ce doze are?!

10459[/snapback]

 

 

acel LTD e chiar LTD M-1000FM, din cate stiu eu, daca nu ma insel Adi are una la fel. dozele sunt EMG 81, ambele, iar Floydul este original. acu sincer nu stiu dc o vinde asa de ieftin avand in vedere ca afara e cam 1000 si ceva de euroi

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
Daca e noua si n-are nici o problema io zic sa va grabiti s-o cumparati ca n-o sa mai gasiti targ asa de bun in viitorul apropiat... Credeti-ma pe cuvant! E geniala chitara.

10468[/snapback]

 

 

o fi geniala, dar pt aia carora le plac Floyd rose, maple body si flame maple top.

 

mie nu-mi plac astea. ca altfel ma grabeam si poate chiar o luam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Steven

M-am mai gandit si m-am hotarat sa-mi cumparar un Ibanez din seria RG, deoarece Ibanez-urile sunt chitari versatile.Primul model care mi-a sarit in ochi a fost Ibanez RG370DX care costa afara vreo 350-400$, deci cu tot cu taxe vamale maxim 500$.Am citit destul de multe review-uri favorabile despre aceasta chitara.Am vazut ca o parte din forumisti mai au Ibanez-uri din seria RG si as dori sa aflu daca sunt multumiti de aceste chitari.Daca mai stiti vreun model din seria RG care sa fie peste RG370DX si care sa se incareze cu tot cu taxele vamale in 500 de euro spuneti-mi si mie...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.