www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

BAC


Alex
 Share

Recommended Posts

Pai, uite ca intru si eu Marti (s-ar putea Luni seara daca merge mai reped, stiti cum e cu probele orale) in BAC. Problema e, nu prea am invatat... Stiu ca asa spune toata lumea dar eu sunt la un profil mate-info unde dau cea mai grea matematica si cea mai grea fizica.

 

La Romana chiar ma pricep, si la engleza, deci probele astea orale vor fi usoare, si cea de romana scris la fel.

 

Problema se ridica la ultimele trei probe, mate, fizica si filosofie (da, ati citit corect).

 

Pana acum la noi aici in judetul Neamt lucrurile mergeau frumos la bac, nu am sa intru in detalii dar sa spunem ca se luau note foarte frumoase si se vorbea in clasa ca in Gara de Nord. Anul asta insa, se anunta groasa.

 

Am sanse sa pic bacul, recunosc, ori la Mate or la Filosofie, acolo is punctele mele slabe. La intrebarea "De ce n-ai dat la sport frate ?", raspunsul e, "de prost". Bine, am si probleme cu un picior, tre sa vad care e treaba dupa admitere cu el ca e nasol, si nici nu ma descurc la proba de gimnastica, si am preferat sa invat (dar nu am reusit) 50 de pagini la filosofie, decat sa fac tumbe si sa stau in maini pe la sport, dar totusi, macar la sport nu poti pica.

 

Dupa admiterea la facultate, cand scap de povara asta, am sa ma apuc serios sa lucrez la RGC cu baietii, chiar vreau sa-l punem pe picioare, dar pana atunci, urati-mi noroc, chiar ca am sa am nevoie.

Link to comment
Share on other sites

La Filosofie, din 5 capitole, am invatat 1 jumate, si alea cele mai mici... :)

 

Pana la proba, voi trece macar odata prin materie...

 

La mate, stiu ca se poate lua un 5, dar exista intotdeauna un anumit "Dar poate..." care ma sperie, avand in vedere ca nu sunt stapan pe obiect. Nu sunt acum speriat de bombe, dar nu pot sa spun ca ma duc fara absolut nici o grija la bac, pentru ca am de ce sa imi fac ceva griji :)

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

io sunt maine la 5 norok ca e tarziu si o sa fie astia obositi ....nu mi-e frica decat la mate scris unde vreau sa iau ceva mai mult de 5 :) aaa sunt mate-info bucuresti sf sava

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

stiu ce simtiti..e greu de spus in cuvinte..nu va panicati..incercati sa folositi fiecare secunda cu intelepciune..si o sa aveti succes.... :)

-partea buna....stati linistiti totusi...o sa fie usor de trecut... :)

-partea rea...cum spunea si Vlad...nu stiti ce va asteapta la facultate... :)

MULTA BAFTA FRATILOR......

Link to comment
Share on other sites

Bai, ce pot sa va zic.. decat sa va urez bafta la subiecte cat mai usoare... cred ca va fi ca in fiecare an.. nu pica decat daca esti copac copac, si in general... se poate copia :)

 

Aaa si inca una fratilor, luati-ma in seama... nu va stresati asa aiurea, ca bacu e o joaca de copii... daca ai inceput sa inveti cu 2 sapt inaitne il iei garantat :):D:D

plus ca stati linistiti sunt lucruri mult mai grele... ii vedeam acum pe copiii cu capacitatea... si ma gandesc.. Doamne... am numa la examenu la Prelucrare Digitala de Semnale mai mult decat am avut pt capacitate... asa ca chill! Best of luck!!

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
Bafta bah micutilor :)

10312[/snapback]

 

 

succes tuturor mah mariceilor...eu inka am sechele de la capacitate.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Bafta multa tuturor! Las' ca trece si dup-aia o sa ziceti ce usor a fost :) Sesiunea o sa doara cel mai rau...asa, ca un bac in fiecare semestru :)

Oricum, am dat si eu la BAC filosofie (da' eu am luat 9,7 ca mi-a placut :) ) da se ia 5 usor pt ca la noi cel putin s-au putut dicta din subiectele mai mici de la unu' la altu ca sa adune lumea de nota de trecere. Asa ca stai linistit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am fost azi la oral la romana, am luat 8.5 :) Ce sa-i fac, mi-a picat un subiect naspa rau, ceva cu "tema si motivul la eminescu"...Nu prea aveam io idee, dar era dratguta tipa din comisie :) .Bafta in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la oral la romana, am luat 8.5 :) Ce sa-i fac, mi-a picat un subiect naspa rau, ceva cu "tema si motivul la eminescu"...Nu prea aveam io idee, dar era dratguta tipa din comisie :) .Bafta in continuare!

10354[/snapback]

 

Ah da, subiectul 29.

 

Sa vedeti ghinion pe mine. Eu sunt comisia 3, care e cea mai nasoala.. La celelalte 2 comisii daca nu stii nimic iei 8-9, daca stii ceva 9.50 si daca stii mai mult 10, iar la 3, notele incep de la 6... Doamne ce ghinion de ***, toti colegii mei varza la Romana au luat 9 si 9.50 ca au cazut in alte comisii.

Link to comment
Share on other sites

Acu m-am intors de la oral. Am luat 6 din pacate. Stiam eu ca asa se va intampla, m-a rupt comisia. Oricum am facut si eu o greseala mare, am incurcat operele, ma bucur ca nu am luat 5 sincer sa fiu, sper sa rup 10-le la engleza ca sa fiu si eu oleaca mai sigur la probele scrise. Ce inceput de bac de ***, m-a descurajat total :)

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, si nu-ti pierde cumpatul pentru ca nu este nimic pierdut... asta a fost bafta ta, asa va fi toata viata :) in functie de cum ai norocul... nu lasa asta sa te descurajeze.. oricum bacu nu prea conteaza la admiterea in facultate decat 20% (daca si atat ca la unele facultati nici macar nu conteaza), important e sa-l iei cu nota ca mai mare posibil... vei vedea ca la scris va fi mult mai usor de "inspirat" de la altii :) Iti tin pumnii!

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, si nu-ti pierde cumpatul pentru ca nu este nimic pierdut... asta a fost bafta ta, asa va fi toata viata :) in functie de cum ai norocul... nu lasa asta sa te descurajeze.. oricum bacu nu prea conteaza la admiterea in facultate decat 20% (daca si atat ca la unele facultati nici macar nu conteaza), important e sa-l iei cu nota ca mai mare posibil... vei vedea ca la scris va fi mult mai usor de "inspirat" de la altii :) Iti tin pumnii!

10443[/snapback]

 

Asa e, doar ca e cam greu sa nu-mi pierd cumpatul cand ca prin minune majoritatea au luat note mari, si nici nu stiau jumate cat mine. Ghinion de ***.

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

Pe timpul meu era o foaie pe care se scriau notele obtinute la probele orale,respectiv romana si limba straina....pe care trebuia sa o dai profesorilor la intrarea in clasa...

SFAT:daca aveti nota mica la romana faceti pierduta foaia respectiva...o sa se tina cont la nota pt limba straina de nota anterioara....io am luat 8,5 la romana,iar la franceza meritam mai mult de atat..dar am dat foaia si m-am ales cu un 8... :)

Multa bafta..si nu pierdeti timpul.... :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am o foaie, scrie Romana si Engleza oral. Cei care dau la sport, au si sportul acuma. Sincer, am luat 6, e nota mica dar e de trecere, si am sanse sa o remediez maine la Engleza, de ce sa risc sa fac foaia pierduta ? Nici macar nu-mi trebuie nota de la bac, nu vreau sa-mi fac probleme in plus. Asta e, oricum am gresit destul, poate meritam un 7 nu chiar 6, dar nu mai mult, deci asta e... E ofticanta faza dar o meritam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Bafta la proba a doua! Mie cel mai nasol mi s-a parut la oral...la scris e mai bine ca poti sa te gandesti, nu ti se blocheaza vb in gat, daca uiti poti sa revii sa scrii... stiti voi :)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt emotiv, adica am si eu ceva emotii ca orice om dar nu asa de mari si nu le las sa ma copleseasca. Eu la oral am avut pur si simplu ghinion, din 3 comisii, am nimerit la cea mai nasoala, si din 52 de subiecte am invatat 48 si mi-a cazut exact 1 subiect din cele 4 neinvatate. Asta e.

 

Bine ca am impuscat 10-le la engleza. Maine e romana scris, deja incepe sa ma ia frica ca Miercuri incepe calvarul.

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

io am luat 9.50 la rom si 10 la engl iar cu rom scris a fost super ca am stiut sa vad ce fac maine la mate ca sunt pe dinafara

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.