www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret Buzz


katurev
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Aseara cand cantam pe afara cu niste prietenii am observat ca coarda Re bazaie pe freturile 3 4 5, iar coarda Mi gros pe freturile 1 2 si 12, problema care cu 1-2 zile inainte nu o aveam. Chitara este un Fender CD60 electro-acustic, cu corzile originale neschimbate, eu avand chitara de 2-3 luni.. ma rog.. am luato pe ce expusa ca pe aia o avea doar.. deci si acolo o fi stat cu corzile cat a stat,, Sa am sperante sa fie din cauza corzilor? Din cate imi dau eu seama bazaitul se aud de la cordar, nu de acolo de la head.

 

Daca nu e de la corzi se mai poate rezolva problema?

 

Astept cateva pareri despre problema mea, multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca mi-au aparut din cauza ca am iesit cu chitara afara seara.. cand era cam frig.. zic si eu. Pentru ca acum au disparut buzz urile de pe coarda Re. Dar au aparut pe coarda Mi gros si la freturile 1 si 2... mda.. pare cam aiurea, credeti-ma nu sunt idiot.

 

In cateva zile vad daca isi revine precum coarda Re, daca nu.. nu am de ales decat sa fac ce ai spus tu.

Link to comment
Share on other sites

Am avut aceeasi problema la un CD60-CE la scurt timp dupa ce am cumparat-o (sau poate era de la inceput si nu am observat-o eu). Daca-mi aduc bine aminte tot pe coarda RE si tot la lastele 3 si 4 (coincidenta?!). Nu era chiar un fret buzz, era mai mult o rezonanta ciudata, parca mai mult a chitarei decat a corzii. Nu era ceva foarte evident (cum e de obicei fret buzz-ul) ci mai degraba o vibratie subtila dar foarte enervanta. Cert e ca a dispart de la sine dupa ce am mai cantat-o si nu a mai revenit ulterior.

 

Eu nu m-as apuca sub nicio forma sa o pilesc. Corzile cu care vine echipata de fabrica (880CL parca) sunt oricum niste corzi destul de proaste. Daca a si stat mult in magazin cu atat mai rau. In locul tau as urmari problema o perioada (cateva zile - o saptamana) sa vad daca se schimba ceva, daca se muta bazaitul pe alte corzi/taste dupa care as schimba corzile si as reface setup-ul. Abia dupa asta te poti gandi la nivelarea tastelor sau alte interventii.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.