www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Taxe vamale 2007 la instrumente muzicale


Guest delphi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Ildest

Hmm .. se pare ca nu se intelege ceva. de adus schecter se aduce in continuare si la preturi deloc priperate ...

De taxe vamale la schecter nu vei scapa niciodata .. ptr ca toate modelel sunt distribuite din america.

 

@mrjackson ... ce vrei sa spui cu " lucram la asta ??????? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Hmm .. se pare ca nu se intelege ceva. de adus schecter se aduce in continuare si la preturi deloc priperate ...

De taxe vamale la schecter nu vei scapa niciodata .. ptr ca toate modelel sunt distribuite din america.

 

@mrjackson ... ce vrei sa spui cu " lucram la asta ??????? :)

 

Se aduce, dar nu in magazine. Nu mai platesti taxe daca iei din Anglia sau Franta sau alte tari care importa Schecter.

Link to comment
Share on other sites

Se aduce, dar nu in magazine. Nu mai platesti taxe daca iei din Anglia sau Franta sau alte tari care importa Schecter.

Surpriza! In curand si in Romania! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
corect.

MrJackson, in caz ca ai vreo legatura cu site-ul ala cu Crate... faceti si voi ceva in legatura cu asta? E jalnic. :)

 

O sa ii transmit sefului :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt doua variante:

1. platesti Tva in tara vanzatorului ( Germania probabil :) ). Nu se mai platesc taxe vamale, comision vamal si TVA in Romania. decat transportul.

2. ceri recuperare de TVA in Germania, apoi platesti TVA in Romania, 19%. Putin probabil...Transportul oricum trebuie platit. Chestia tare e ca nu scapi fara TVA!

Persoanele fizice NU pot recupera TVA-ul,decat daca sunt din Moldova de peste Prut,eventual,si asta fiindca ai nevoie de stampila conform careia produsul a fost SCOS din UE,si ghereta ungurilor care era la vama Bors si punea stampila respectiva s-a mutat la vama Albita si stampila o pun romanii :)

Persoanele juridice primesc factura fara Tva,in baza nr.de inregistrare european,si o introduc in contabilitate ca si cum ar fi o factura interna.

cat despre preturile europene,mai consultati si voi siteurile unor MAGAZINE din Germania,olanda sau Franta,nu ale hypermarketelor de instrumente,ca Thomann,sau Music Store,ca Musik-produktiv e pe duca,ceea ce-i urez si lui Thomann si o sa vedeti care sunt preturile reale,la un profit cinstit,nu dumping cu profit de 10%,ca la Thomann

On topic cu ESP-ul ala,cel mai bine este sa te duci personal,desi o sa iesiputin mai scump.O chitara de 1000 de euro nu e un sintetizator,sa fie toate la fel.Varianta Ungaria poti sa o uiti,e mai scump cu mult ca la Thomann

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvanescu
Persoanele fizice NU pot recupera TVA-ul,decat daca sunt din Moldova de peste Prut,eventual,si asta fiindca ai nevoie de stampila conform careia produsul a fost SCOS din UE,si ghereta ungurilor care era la vama Bors si punea stampila respectiva s-a mutat la vama Albita si stampila o pun romanii :)

Persoanele juridice primesc factura fara Tva,in baza nr.de inregistrare european,si o introduc in contabilitate ca si cum ar fi o factura interna.

cat despre preturile europene,mai consultati si voi siteurile unor MAGAZINE din Germania,olanda sau Franta,nu ale hypermarketelor de instrumente,ca Thomann,sau Music Store,ca Musik-produktiv e pe duca,ceea ce-i urez si lui Thomann si o sa vedeti care sunt preturile reale,la un profit cinstit,nu dumping cu profit de 10%,ca la Thomann

On topic cu ESP-ul ala,cel mai bine este sa te duci personal,desi o sa iesiputin mai scump.O chitara de 1000 de euro nu e un sintetizator,sa fie toate la fel.Varianta Ungaria poti sa o uiti,e mai scump cu mult ca la Thomann

 

Multam fain de info. Cred ca asa voi face (voi merge pana in Germania sau Austria). Un ultim lucru as vrea sa-mi mai spui : daca ai cumva idee de siteuri de magazine. Am cautat pe Google, dar sincer, nu prea m-am descurcat.

Link to comment
Share on other sites

1. Razvan, incerca pe idealo.de (e un portal de preturi), desi s-ar putea ca 80% din afisari sa fie de la thomann. sau da-i pe google dupa musik instrumente, sau filtrezi cautarile dupa .de

 

Daca tot te duci, io zic sa mergi la thomann, cel mult sa te interesezi dinainte (mail, tel) daca au pe stoc cam ce te-ar interesa pe tine. /Sau daca ajungi la Koln, vezi de Music Store.

 

eu am avut si surpriza neplacuta sa dau de niste magazine specializate mai mici in care stocuri cucu, iar opersonalul era si cam dezinteresat si total cu pluta. Deci nu numai la noi e asa, se poate si la case mai mari. Nici macar corzi nu mi-am gasit si cica imi aduc in nu stiu cate zile pe comanda speciala. Si pretul era fix dublu la corzi fata de Thomann sau altii (cereau 10E pe un set de D'Addario, Ernie Ball sau Dean Markley, c'mon... le iei cu 5-6E de la noi). Cam aiurea totusi, dar poate o fi fost ala un caz nefericit, ce sa zic.

 

2. Rares, si in SUA cum sta treaba cu magazinele astea mari de instrumente - astia ce preturi practica? (dar pot generaliza, la alea de IT, electronice, foto-video etc. - intamplator stiu care e situatia, legat de alta categorie de produse, nu instrumente). E decizia fiecaruia sa-si aleaga politica de pret, atat timp cat nu incalca legea, pt ca in afara ii arde rau daca o incalca, nu ca la noi. Deci indiferent ce smenuri fac ei acolo, cu preturi de achizitie, discounturi, marje comerciale etc., totusi nu e ceva ilegal. Si daca aleg sa-si fixeze rata de profit <= 10% si sa vanda cantitativ de 100 de ori cat altii (cu 25-30% sau mai mult chiar) iarasi e politica lor de vanzari. Stiu ca e greu pt micii intrdeprinzatori, dar consumatorilor le convine.

 

astept si io raspuns la PM, cand ai timp. numai bine.

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Trebuie investigat. Dar in principiu ar trebui sa se aplice aceleasi tarife ca si la persoane juridice (ca procentaj, vb). Probabil ca au schimbat nomenclatoru cu valorile produselor (pentru cazu in care n-ai factura), dar nu stiu sa se fi anuntat nimic inca.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.