www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Coltul Meu Muzical (Leftie)


Leftie
 Share

Recommended Posts

Salut prieteni!

 

 

Urmand sfatul unui coleg forumist am decis sa imi fac si eu un topic unde sa postez toate materialele muzicale pe care le voi crea de acum incolo.

In ultima vreme am incercat sa ma concentrez pe lansarea primului material propriu, impreuna cu formatia mea, dar mai strecor si un cover, din cand in cand. Recent am primit si niste cereri pentru tutoriale, acestea nu le-am postat inca pe contul meu de YouTube pentru ca au fost comenzi speciale dar daca o sa existe un interes crescand pentru ele, o sa le fac publice. De asemenea, pentru cei initiati in arta cantatului la pian, am si partituri care sunt disponibile la cerere.

 

Au trecut 2 saptamani de la ultimul meu cover dar nu am stat degeaba :) Am lucrat la Satisfaction-Rolling Stones si a fost chiar o provocare. Existau multe tentatii, sa o dau in jazz, sa o fac prea bluesy sau pur si simplu sa nu reusesc sa compensez lipsa chitarei. Pana la urma asta este versiunea finala, in stilul meu :)

 

Sper sa va placa!

 

Vacanta placuta,

 

Leftie

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Desi se pare ca gusturile mele muzicale se indreapta mai mult spre "oldies but goldies" am zis sa fac si un cover la noua piesa Coldplay "Atlas" care are o parte de pian cu armonii frumoase. Din acest motiv am si incetinit-o un pic, pentru a le evidentia mai mult si binenteles pentru a-i da si un pic din aerul de "Sonata lunii". Sper sa va gadile placut auzul :)

 

Edited by Leftie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Paul McCartney a scos un nou single la 71 de ani, se numeste "New" si este in stilul lui caracteristic. Am incercat sa il cant si la pian si e foarte "cantabil", posibil sa-l fi compus la pian domnul McCartney. Iata ce a iesit...

 

 

Quick update! Paul McCartney a dat share la acest cover pe twitter!

 

Cu ocazia asta mi-am facut si eu un cont de twitter :)

 

#feeling super happy

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Un cantec care cred ca i-a facut pe multi sa indrageasca pianul si care sper sa va placa si in interpretarea mea. Auditie placuta :)

 

 

 

 

N-am mai ascultat piesa asta de nu mai tin minte... imi place interpretarea ta, e super tare :respect:! Ma gandesc oare cum ar fi sunat daca ai fi incercat sa canti in paralel si cu vocea... :)

Edited by mike_KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult Mike KidLazy! Eu ma gandesc la crearea aranjamentelor pentru pian ca la o arta in sine, fiecare instrument are limitarile sale dar asta este poate si farmecul, sa faci fata provocarii de a compensa lipsa celorlalte instrumente si de a nu te abate prea mult de la original, chiar daca ai doar 10 degete:). Deocamdata nu vreau sa amestec lucrurile, in majoritatea cazurilor o piesa va suna mai bine daca adaugi voce, tobe+alte instrumente si efecte dar lucrul asta a fost deja facut de formatia care a compus piesa. Eu vreau sa imi las un pic amprenta asupra cantecului facand aranjamente doar pentru pian.

 

Cred ca saptamana viitoare piesa postata o sa fie o compozitie proprie asa ca o sa imi auzi si vocea ;P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.