www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Ma Mai Tine Bateria Chitarii


xtremer
 Share

Recommended Posts

Am dat peste o problema pe care nu prea am idee cum sa o rezolv. De vreo saptamana incoace, bateria interna a chitarii(9v) nu mai tine nici 2 zile. Banuiesc ca undeva se inchide circuitul insa habar nu am daca si cum pot localiza problema daca nu am scule de specialitate.

De mentionat e ca pickup-ul e un undersaddle pt chitara acustica. Daca aveti vreun sfat, va sunt recunoscator...

Link to comment
Share on other sites

Hmm...ok...deci am de munca daca vreau sa scot jackul de intrare...nu scosul, dar bagatul inapoi imi va toca creierul. Partea ciudata e ca atunci cand bag cablul in ea, imi clipeste beculetul in mod normal, ca un ON switch. Oare se intampla asta si daca circuitul e tot timpul inchis?

Link to comment
Share on other sites

Hmm...ok...deci am de munca daca vreau sa scot jackul de intrare...nu scosul, dar bagatul inapoi imi va toca creierul.

 

Nu mai stiu sigur, dar imi amintesc ca tu ai chitara acustica. Leaga o ata de mufa inainte de-a o scoate si de-a o pierde prin cutia de rezonanta. Ata sa fie destul de lunga, ca sa n-o traga si pe ea in cutie si sa nu fie prea subtire cat se rupa cu doua degete; te va scuti de multe injuraturi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu sigur, dar imi amintesc ca tu ai chitara acustica. Leaga o ata de mufa inainte de-a o scoate si de-a o pierde prin cutia de rezonanta. Ata sa fie destul de lunga, ca sa n-o traga si pe ea in cutie si sa nu fie prea subtire cat se rupa cu doua degete; te va scuti de multe injuraturi.

Exact la asta ma si gandeam. Ma apuc de ea in vreo 20 de minute...

Link to comment
Share on other sites

ups.. eu doar continuam discuția, nu mă refer la soluția problemei ci doar la cum să nu-ți pierzi jack-ul în chitară. că decât ață, mai bine un cablu cu un jack în capăt..

 

 

asta vis-a-vis de ce unealtă îți arăta colegul mai devreme.

la ce mă gândesc, pentru a o înlocui, e un cablu ieftin pe care să-l treci printr-un tub de carioca dacă e cazul să-l ții fixat cumva, la montaj.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.