www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Indrumari Pentru Recorder Portabil, Va Rog


Recommended Posts

Salurare tuturor!

 

Ma adresez in special celor care detin sau lucreaza, sau au lucrat cu un recorder portabil, dar si celor ce imi pot da niste sfaturi legate de achizitionarea unui recorder portabil.

 

Foloseam un MiniDisc portabil, cu doua microfoane electret pe cablu de 0.5 m pana la cablu de cativba metri, si am obtinut multe rezultate bune, INSA, acum e momentul sa trec la alt nivel.

 

MiniDiscul are dezavantajele lui: desi bateria tine mult, totusi motorasele din el o consuma mult mai rapid decat un recorder ce trage pe card SD. Si mai face si galagie cand invarte discul, la cabluri de 0.5m se aude, capteaza si sunetul motoarelor in medii cu sunete fine (padure, camera linistita, etc). Apoi trasul pe PC inseamna redare in timp real a inregistrarii, plus traducere a semnalului in analogic apoi iar in digital (afara de cazul ca ai un deck si poti scoate digital sa tragi pe PC digital, eu nu aveam).

 

Buun... Am nevoie de urmatoarele facilitati ce trebuie sa intruneasca recorderul:

 

1. pret pana in 1000 lei

2. dual recording (am nevoie sa inregistreze un back-up la minus 10-12 dB pentru cazul ca am varfuri care altfel ar bate pe rosu in clipping) - vreau de exemplu sa inregistrez un tren cum trece - nu stiu daca e suficient 10-12 dB in acest caz, dar e doar un exemplu, ma gandesc sa folosesc microfoane externe dinamice pt tren, cat si cele interne condensator pentru pasajul fin.

3. sa traga wav la 24bit/48KHz (cel putin, daca e 96 e si mai bine, si cele mai multe stiu chiar 96KHz), mp3 la 192-320kbps stereo (iarasi, cam stiu toate asta)

4. baterii care sa dureze mult (AA e o idee buna, am acumulatori, ma doare-n bascheti :) )

5. 2 intrari de microfon XLR, cu phantom power, si intrare (aceeasi mufa, combo e ok) microfon dinamic. Linie nu cred ca imi trebuie, dar cele mai multe recordere oricum au si intrare de linie.

6. limitator analogic inclus, aveam la MiniDisc un fel de compresor-limitator, care odata activat ridica mult si zgomotul de fond, nu prea pot folosi asa ceva la ce vreau eu, deci sper la ceva mai util. Adica limitator, nu compresor si limitator - nu stiu daca reusesc sa ma exprim cum trebuie aici, sper ca se intelege ce vreau.

7. mic rumble / low-cut filter / whatever de 40 HZ, sau ceva de genul asta. (sigur e util ca microfoanele condensator-electret care vin cu el sunt foarte sensibile la frecvente joase)

8. SD(HC) si USB - cam toate au asta

 

Cu aceste date tehnice am gasit un recorder TASCAM DR-40. Se pare ca se incadreaza in pret si face cam tot ce cer eu de la el. Dar am citit in cateva review-uri niste chestii negative, cum ar fi ca daca dai nivelul de inregistrare la minim, el tot capteaza, ceea ce nu te lasa sa tragi chestii cu intensitate mare/foarte mare, decat cu distorsiuni (pe intrarea de linie, care eu nu am in plan sa o prea folosesc, dar nu se stie). Sper sa fi inteles eu bine.

Ar mai fi Zoom H4N pe lista, dar... depaseste cu 50% bugetul alocat, e 1500 lei :(.

 

Astept sugestii de la voi daca aveti.

 

Multumiri anticipate!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ptr inregistrat sunete ...trebuie microfon extern +un preamp special cu zgomot foarte mic , microfoane cu adaptor acustic ptr directional etc ...

 

Zoom H4 este OK nu stiu daca au rezolvat treaba cu clock-ul , nu pastreaza timigul ..apare decalaj intre film si sunet ca apoi sa trebuiasca sa le tai si sa potrivesti dupas film ... adica clock-ul nu-i stabilizat corespunzator ....calitate inregistrare exceptionala !

 

Trage orice tip de mp3 ..pana la 320 kbps 16 sau 24 bit , si wave 44/48/ 96KHz/24bit ...efecte Zoom G2, mixer cu 4 canale simplu doar volum si balans ...etc ...

 

Zoom R8 ....cel mai mic din seria Zoom R xx ..44,1 si 48 KHz 24 bit si are de toate ...studio portabil complet bun ptr orice fel de inregistrare ...are numai dopua intrari ,,/..are si tobe /sequenter ,/ multimix / 100 ore ...spatiu pe 32GB .

Zoom R24 ar fi ideal cu 8 intrari ,,,dar 10000 in plus fata de R8 ..

 

algoriytm de inregistrare /preamp de inregistrare / efecte insert numai pe un track mono sau stereo /si efecte track chorus/reverb/ecou /

...algoritmi de masterizare ...

calitate exceptionala

Loopmachine Digitech ..jamman stereo suna si trage foarte bine ..deci inseamna ca si recordere digitech ar trebui sa fie OK ..

Acestea le am incercat si le folosesc ..

 

 

depinde ce vrei sa tragi ...

 

Boss BRBR 80 ...si altele mai complexe ar trebui sa fia cam la aceiasi calitate dar nu am incercat

 

cu 1000 ron poate ceva second hand ...dar atat am dat de nou pe Zoom H4 990 parca ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Merci fain de sugestii, am tot studiat, si pana la urma mi-am zis ca oricum nu fac eu inregistrari pe linie prea multe, si daca fac, cu siguranta pot regla volumul inainte sa intru in recorder.

 

Asa ca am luat pana la urma recorderul Tascam DR-40, si pot spune ca sunt extrem de multumit, face TOT ce vreu eu de la el, si s-a incadrat si in bani.

 

I-am facut si un review la mine pe site, cine are nevoie si vrea sa citeasca, il astept si cu un feedback. ;)

 

Calitatea inregistrarii nota 10, foarte ergonomic, si nici un minus de-al lui nu ma deranjeaza pe mine in mod direct. (are cateva minusuri, toate au, de aia e bine sa alegi ce ti se potriveste).

Recorderele pe mai multe canale nu au microfoane incorporate, sunt mult mai amri, si nu se preteaza la ce vreau eu acum sa inregistrez, DAR, cu siguranta se vor gasi pe lista mea de cumparaturi intr-un oarecare viitor.

 

Acum am inceput sa compeltez o lista luuunga de sunete ce vreau sa le inregistrez (pe langa muzica/chitara/etc), ci sunete ca atare, din natura.

 

In priocnipiu, nu l-am luat sa trag trupe multicanal, ci sa inregistrez pe teren chestii mai .. ciudate :).

 

Multzam inca o data de info, apreciez!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.