www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul cantec :)


Guest Lightbringer
 Share

Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest p_aciulea

hmm.....primul cantec care mi-a iesit cap coada, din cate tin io minte a fost (si nu radeti) Mariah Carey - Can't Live (parca asa se chema). si acu il mai stiu.

e super simpla piesa, plus ca acu o cant la caterinca, si o fac Punk :)

Link to comment
Share on other sites

hmm.....primul cantec care mi-a iesit cap coada, din cate tin io minte a fost (si nu radeti) Mariah Carey - Can't Live (parca asa se chema). si acu il mai stiu.

e super simpla piesa, plus ca acu o cant la caterinca, si o fac Punk :)

17054[/snapback]

 

nu era "Without you" titlul melodiei?misto de tot :)

ontopic,prima melodie invatat cap-coada la chitara a fost.. mm... probabil smells like teen spirit . dar Dumnezeule! cat de naspa o cantam :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
nu era "Without you" titlul melodiei?misto de tot :)

ontopic,prima melodie invatat cap-coada la chitara a fost.. mm... probabil smells like teen spirit . dar Dumnezeule! cat de naspa o cantam :)

17128[/snapback]

 

 

parca era without you, cine mai tine minte?? :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu tin minte ce cantec mi-a iesit primul cap coada, dar in prima zi cand m-am apucat serios de chitara am invatat "Take A Look Around" de la Limp Bizkit si Wish You Were Here. Imi aduc aminte si acum, am stat cu chitara in brate 7 ore pana am putut sa cant ambele inceputuri de la melodii, ma dureau degetele, buricele si incheieturile f. mult.

 

Pacat ca nu am tinut acel ritm de exersat la chitara, eram acum un pui de Petrucci. Acum in ultimul timp cant destul de rar, dar cand vin in Bucuresti planuiesc sa ma apuc serios de chitara, macar sa invat mai multa teorie, acorduri mai grele, game, note, etc..

Link to comment
Share on other sites

Vulpe, tu mi-ai furat gasca. Fara gluma.

:) m-am tot gandit care a fost primul cantec invatat de mine (de fapt cred ca nu am invatat niciodata un cantec cap coada la modul foarte serios, nici macar pe ale mele )... la pian sau la chitara ... sau muzicuta .. sau blockflute ... sau cutia de chibrituri transformata in chitara (se ia o cutie de chibrituri de lemn, se pun doua bete deasupra, se trage un fir de elastic din elasticul de la chiloti, se taie cu lama pe marginea cutiei, se trece elasticul peste bete [5-6 elastice], se acordeaza si se ciupeste ... ) si da! uite mi-am adus aminte brusc ... "Vulpe, tu mi-ai furat gasca" .. numai ca eu am si dovezi ... iote michel la 5 ani ...

Michel_VULPE_VULPE___1973.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Emil Mayer

Eh, imi aduc aminte ca ieri: aveam doar 14 anisori :). Pe ea n-am s-o uit niciodata: prima mea chitara. Melodia: The Connels - '74-'75.

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Daca se pune, prima mea piesa a fost Rammstein - nu mai stiu care... le stiu pe toate... sunt foarte simple.. cvinte peste cvinte si terte. Intr-a 12-a am tot zdranganit la astea pe clasica.. de.. nervii mii varsam in chitara :) . Acum ceva care sigur se pune, primele pe electrica, apartinand formatiei pentru care m-am apucat de chitara: U2 - The Fly si New York. Sper sa nu par de categoria "viermush" :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

AM INVATA SI EU "VREMURI" SI "ANDRII POPA" si sunt ft ft happy :) !!cursurile de chitara merg bine si in curand poate o sa postez si eu un micut cantecel :)

Link to comment
Share on other sites

:) cu asta v-am spart :

 

"Melc,melc,codobelc" :)

 

 

Aveam vre-o 7-8 anisori si intr-o plimbare la magazinul Muzica mi-a pus un vanzator un reghin in brate si m-a invatat asta. In juma de ora o cantam complet cu tot cu versuri B) Normal, are 2 note mari si late...si acum ma mai apuca si o cant in varianta metal :)

 

Ultima data am cantat-o intr-o parcare...ma plictiseam si am tensionat corzile elastice care imi prindeau bagajele pe motor sa sune sol-mi :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Deathwish

la mine a fost.. Behind Blue Eyes.. varianta limbistic :)

atunci chiar m-a captivat melodia... cand stiam si eu 2-3 note, acu mai mult timp

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.