www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul cantec :)


Guest Lightbringer

Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest j_man

prima melodie ...hmm... "deschide usa crestine" :) ; cand m-am apucat de chitara era sezonu, asa ca am executat headbanging pe colinzi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest mircea

Prima piesa pe care am invatat-o apartine celor de la Vama Veche. Ana se numeste piesa in cauza. Peste ceva timp mi-am dat seama ca tabul era mult simplificat asa ca am ascultat piesa si acum pot sa spun ca imi iese aproape ca pe album.

Edited by mircea
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Dochia

Mayhem-Freezing moon(fara solo)..invatata in paralel cu Morbid Angel-Desolate ways..nu mai stiu care a reusit prima

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

hai sa zicem ... amintire cu haiduci - Vali Sterian ... Canarul - Phoenix si melodia aia de la Amicii aia cu "ea este dana , colega mea, si vreau deseara sa ma plimb cu ea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Homer

Primul cantec pe care l-am incercat a fost "smoke on the water", iar primul pe care l-am invatat in intregime e "the man who sold the world", momentan ma chinui sa retin "the four horsemen (acoustic version)"

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest AnthraX

Prima piesa... pai L. W. Beethoven - Ode to joy, invatata la un prieten.

Urmata de inceputul acustic de la Nothing else matters si tot inceputul de la Stairway to Heaven.

Cu acordurile nu prea ma descurc bine... prefer ciupituri.

Ah si primul solo (nu demult) Red Hot Chili Peppers - Californication, e chiar usor si pe chitara acustica :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest Mad Ned

Eu am inceput sa cant la un vecin la chitara lui acustica...Ode to Joy...dupa care am luat-o acasa si am inceput cu Iron Maiden - Fear Of The Dark....si m-am enervat destul de tare incat mi-am luat chitara electrica si am spus ca ar fi cazut sa ma apuc sa invat sa cant. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

:) cu asta v-am spart :

 

"Melc,melc,codobelc" :)

Aveam vre-o 7-8 anisori si intr-o plimbare la magazinul Muzica mi-a pus un vanzator un reghin in brate si m-a invatat asta. In juma de ora o cantam complet cu tot cu versuri B) Normal, are 2 note mari si late...si acum ma mai apuca si o cant in varianta metal :)

 

Ultima data am cantat-o intr-o parcare...ma plictiseam si am tensionat corzile elastice care imi prindeau bagajele pe motor sa sune sol-mi :(

 

Si eu la fel. Bate palma. Aveam 6 ani. Si inca imi aduc aminte si acum. Eram captivat de cum suna chitara...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest bravesoul

Fara zahar - Sandel (doar refrenul), invatat in a doua zi dupa ce mi-am luat chitara. Practic stiam doar 6 acorduri (3 majore, 3 minore si cantecelul :)). N-am mai prograsat pt ca am fost plecat 6 zile :) E ok pentru un incepator? Adica e un inceput bun? I'm doing my best.

Edited by bravesoul
Link to comment
Share on other sites

Guest aergistal

primul post, primul cantec

am inceput cu Whiter Shade of Pale de la Procol Harum iar primul cantec complet Police ~ Every Breath You Take.

Toate astea nu cu mult timp in urma :)

Link to comment
Share on other sites

Primul cantec pe acorduri - amintire cu haiduci :) si primul cantec fara acorduri a fost unul dld de pe forum ciprina porumbescu - blada pt vioara (dar suna bine si pe chitara :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

primul riff invatzat a fost inceputul de la hard as a rock de la ac/dc....si tot atunci si inceputul de la thunderstruck,cu o viteza mult mai mica,desigur :) ....si primele mel cap-coada : deep purple - smoke on the water (fara solo) si green day - time of your life :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

daca as zice care e primu cantec facut de mine...ati rade pana picati de pe scaun.

1.The Beatles: Yellow Submarine(nu am vrut eu s`o invat..m`a pus profu de muzica)

2. Prima melodie invatata de mine a fost metallica: for whom the bell tolls

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.