www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Idei Amplificator


Guest MirceaGR
 Share

Recommended Posts

Salut, vreau sa-mi cumpar un amp de chitara electrica pana in 550 ron...vreau sa-mi da-ti niste idei....

 

Depinde... de cateva lucruri.

 

1. E pentru repetitie (casa, etc) sau o sa-l folosesti pe scena langa baterie? Nu cred c-o sa auzi un combo c-un singur difuzor de 10 de toba.

2. Cum o sa-ti formezi tonul, ce mai ai deja in acest scop. E una daca ai deja un procesor sau pedala, alta daca nu. Situatie in care poate e mai bun un modelling amp?

 

Roland 40-ul ala e o recomandare bunicica pentru un amp de cantat cu formatia, mai ales daca-i faci si iesire de cabinet.

Fenderul de l-ai ochit n-o sa mearga langa toba, poate sa fie tocmai ce-ti trebuie, prea putin sau overkill pentru exersat acasa, depinde ce asteptari ai.

 

Da cu ochiul si la mica publicitate. Sunt cateva chestii interesante.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai amplif chiar si numai de 20W cu difuzor cu SPL serios de chiar si de 10" dar si rezistent proiectat ptr chitara se aude langa baterist !!!

De fapt problema sunt bateristii care nu pot sa bata ,respectiv nu au precizie daca nu bat crispati ,,,!! adica au maini " buturuga " .

Daca la repetitii nu exista sala "antifonata" cateva panouri cu material ce amortizeaza reflectiile postate in jurul tobelor ajuta si nu mai deranjeaza tobele .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.