www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Evaluare chitara


Cosu

Recommended Posts

Imi face cu ochiul urmatoarea jucarie.

Mentionez ca o pot cumpara cu 7.5mil.

Intrebarea este merita ? Pot lua ceva mai bun cu banii astia ?Stiu ca floydul este fragil insa o privesc ca pe o chitara ce o voi upgrada in timp (punte si doze):

 

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...e=rvi:1:1v_home

 

sa ma arunc ?

 

(da chitara e nou nouta .0 min cantata)

Link to comment
Share on other sites

din pacate rondomusic nu trimite in romania :) ca si eu am ochit mai demult un agile :)

in schimb i-am contactat pe aia de la sxguitars.com si am cerut pretul pentru chitara aia. raspunsul a fost 160euro + 50 euro transport(aici in romanica).

acum nu stiu daca imi iau si astia la vama ...

daca se taxeaza conform catalogului vamal (80 euro chitara cu 2 doze) ar veni taxele cam 40euro(20tva+20taxe) dar daca se ia in functie de cat scrie pe factura (Asta daca vine cu factura) iese cam urat. nu sunt dispus sa dau 100euro peste cei 210.

oricum dupa 1 iulie voi face miscarea (Asta daca o voi face). poate mai vrea cineva o chitara sx sa impartim transportul :)

 

Dragos sx e diferit de agile ,sau cel putin asa am inteles eu. Singura asemanare e ca au acelasi dealer in State - rondomusic.net

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, credeam ca i-ai pacalit cumva sau ai gasit pe cineva sa ti-o ia si sa ti-o trimita aici. Din cite stiu eu seria SX sint facute in china si cele Agile in Coreea. Asta le face pe cele SX ceva mai putin dezirabile.

 

Apropo de vama, ca am mai tot vazut discutii pe aici. La vama (mai exact la posta) sint niste "tanti" care sint in general extrem de prietenoase cu muzicienii. Se uita intr-un catalog, te mai intreaba ce cinti, si iti fac o calculatie. Tu te sperii, ele iti sugereaza ca se poate rezolva si un pic altfel. Atunci tu scoti un plic (sper ca il aveai deja pregatit) care contine aprox 1 milion, il dai discret sefei, mai lasi 100 de mii tipei care te-a primit, si pleci frumos cu obiectul.

 

Mai e o chestie. Obiectele au o valoare in vama, si doar daca aceasta valoare depaseste o suma (parca 100E) platesti vama de 20% + TVA. Altfel pleci frumos cu obiectul fara probleme. Daca iti vine sa crezi asa am facut eu cu un combo de 60 W care se incadra exact in plafonul respectiv.

 

Serios, cunosc muzicieni destul de cunoscuti care isi tot iau div chestii care le vin prin posta si nu platesc niciodata vama. Nu va mai descurajati.

 

din pacate rondomusic nu trimite in romania :) ca si eu am ochit mai demult un agile :)

in schimb i-am contactat pe aia de la sxguitars.com si am cerut pretul pentru chitara aia. raspunsul a fost 160euro + 50 euro transport(aici in romanica).

acum nu stiu daca imi iau si astia la vama ...

daca se taxeaza conform catalogului vamal (80 euro chitara cu 2 doze) ar veni taxele cam 40euro(20tva+20taxe) dar daca se ia in functie de cat scrie pe factura (Asta daca vine cu factura) iese cam urat. nu sunt dispus sa dau 100euro peste cei 210.

oricum dupa 1 iulie voi face miscarea (Asta daca o voi face). poate mai vrea cineva o chitara sx sa impartim transportul :)

 

Dragos sx e diferit de agile ,sau cel putin asa am inteles eu. Singura asemanare e ca au acelasi dealer in State - rondomusic.net

Link to comment
Share on other sites

Cosu, nu vreau sa te dezamagesc, dar la chitarele ieftine stii cum se face flame top? Se aplica o fotografie (da mah, o poza) pe lemn, dupa care se lacuieste.

Nu fac misto, e tristul adevar

 

Asa e, se si numeste foto flame.

 

Hai sa ne adunam vreo 3 doritori de Agile si poate ii convingem :)

Link to comment
Share on other sites

Mai exista o varianta de chitara f interesanta, si anume Cort M 600. Din cite am auzit principalii fabricanti de chitari coreeni sint Cort si Samick. Toate chitarile "budget" sint facute de ei. Pare a fi o idee buna sa iei o chitara pe care chiar si-au pus numele. M-am uitat in ultimele zile si la Samick si la Cort si asta de mai sus parca are numele meu pe ea :) Imi da cineva un sfat cum sa o iau?

 

Thanks

Dragos

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

sunt si eu interesat, sa vad pe la cat ajunge pretzul final, k la calitate ma las pe mana voastra :) asa k sa ma anuntatzi si pe mine plz.

Link to comment
Share on other sites

Sint de-a dreptul scandaloase preturile astea de la guitarissimo. Si daca mi-o aduc din state cu posta pe bune, cu vama pe bune si tot nu ies nici pe departe acolo. Incredibil, oare cumpara cineva de la ei ?

 

Varu Maftei, 520 era si ea o optiune, cum e? Esti din Bucuresti, poate aranjam sa o vad si eu.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.