www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am nevoie mai nou de chitara


Stratfan
 Share

Recommended Posts

 

Ashtept propuneri

adica alte variante in banii astia?

oricum diferenta de bani intre alea 2 e foarte mare :):)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

bai nene, tu chiar esti incapabil sa iti alegi o chitara? ca sa nu mai vb de topicu ala penibil cu ampu

 

Draga Benson, sa shtii k sunt capabil sa-mi aleg singur o chitara dar de asemenea pot sa-ti spun ca sunt de parere k altii shtiu mai multe despre aceste modele.

Am incercat KH-203 shi pot sa spun k mi-a placut insa nu am incercat EX-ul dar cred k suna foarte bine datorita dozelor emg active .

Voi incerca zilelea astea sa vad shi un Epiphone chiar daca nu este facut pt metale ca celelalte doua.

 

Succes shi la mai mare !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

io cred ca omu se referea la faptul ca daca ar fi sa o ia, ii va pune, si vrea sa stie cam cum ar fi :)

 

daca sti sa iti alegi o chitara, atunci de ce intrebi pe altii ce sa aleaga pt tine. in fond si la urma urmei, tu o sa canti pe ea, nu altii :)

Link to comment
Share on other sites

Mah omu' lui dumnezeu :) tu nu pricepi ca alea nu-s emg81 active? :)

Sunt EMG HZ care is cu totul altceva.

Si Epi suna pt. metale cu destule "cojones"

 

Am priceput k sunt EMG HZ shi k-s pasive (nu k '81 active).

Am spus acel lucru in sensul k ash putea schimba acele EMG ZW cu unele EMG '81 active.

Shtiu diferentza dintre dozele active shi cele pasive din primavara asta !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ex fara discutie ... e mult mai bine construit (parerea mea body basswood vs body mahogany), si diferenta de pret (daca schimbi dozele) nu e decat de ~50 euro ...

 

Insfarshit un om kre a intzeles c vreau shi kre spune serios ceva.

Cel mai on-topic lucru dp forumul asta.

Multzumesc k makr u ai intzeles shi nu mi-ai mai zis k dozele alea nu-s '81 ci HZ.

Shi eu m-am gandit la acelasi lucru dar multzumesc oriqm.

Link to comment
Share on other sites

Eu as opta pentru KH.

 

Motive:

- Forma mai "classica" - mai tarziu (peste 10 ani) ma vei intelege mai bine - se potriveste mai bine si in orice cutie

- Pretul - diferenta nu este de neglijat

 

Dar atentie: in pret nu intra si mainile lui KH (adica Kirk... intelegi ce vreau sa spun)

 

Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

eh...gusturile nu se discuta :)

desi si mie mi se par aiurea :)

daca vrei ltd ai putea sa te mai uiti la modele mai normale gen mh400 sau viper400 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Telecasterul ii mai urat, poate cel mai urat :) acum chestia cu "de gustibus..." :)

Catalin tu nu vezi ca omu' deja ii hotarat, dar ne "toaca" noua rabdarea cu intrebari de 2 lei(vechi) :(

 

Hai bre ca io faceam caterinca :)

 

 

Da sunt de o parere sincera ca Telecasteru place dupa o perioada de maturizare. Ca la inceput si mie imi placeau chitarele in care puteai sa te tai/intepi/lovesti, neaparat negre eventual cu tinte sau alte zorzoane metalice. It goes awat with time.

Link to comment
Share on other sites

Insfarshit un om kre a intzeles c vreau shi kre spune serios ceva.

Cel mai on-topic lucru dp forumul asta.

Multzumesc k makr u ai intzeles shi nu mi-ai mai zis k dozele alea nu-s '81 ci HZ.

Shi eu m-am gandit la acelasi lucru dar multzumesc oriqm.

 

Pe ESP LTD EX-400 sunt doze active EMG 81.

Pe ESP LTD KH-203 sunt/ar trebui sa fie doze pasive EMG HZ

 

Daca pe KH-203 pui EMG active, diferenta de pret o sa ajunga sub 50 de euro. Pentru cei 50 de euro in plus (daca schimbi pana la urma dozele), EX ofera (dupa parerea mea) mai mult deact KH.

 

BTW, KH-203 are forma de LP SPII ... Macar un ltd eclipse daca vrei neaparat forma de lp

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Stiu si eu cum arata un KH-203. Ceea ce nu inteleg este de unde pana unde comparatia cu Special II. Si oricum, din cate inteleg, tu zici ca Special II nu are forma de Les Paul?

Link to comment
Share on other sites

Ce-mi place:

grifful, dozele, constructia neck-thru, corpul din mahon.

Ce nu-mi place:

headstock-ul, ca n-are floyd(asta pe uni ii bucura).

 

pe ansamblu este o chitara "meseriasa" :)

 

edit: de slsmg zic

 

Deci dintre KH, LP, EX shi SLSMG, u ai alege SLSMG.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.