www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare Foarte Stupida


Marius11
 Share

Recommended Posts

Salutari , acum cateva ore mi s-au stricat castile ,nu am boxe la indeamana si as avea nevoie de ceva care sa le inlocuiasca pana maine cand merg in oras sa-mi iau alte casti. Ei bine si aici mi-a venit in cap probabil stupida idee de a folosi amplificatorul ( fender mustang 1 ) ca si speaker pentru calculator ? Se poate folosi? Exista vreun risc anume ? Si daca nu exista nici un risc, cum se poate conecta la pc? Cu un cablu de chitara si un adaptor pentru jack ( input amp -> headphone jack "hole" pe placa de baza ) , sau pot folosi si cablul usb cu care il conectez la pc pentru a utiliza fender fuse?

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se va auzi bine deloc. Dif-urile pt. chitara au un raspuns foarte redus (~100Hz-15KHz) asa ca daca il conectezi la INPUT o sa-l strici. Intrararea AUX pe de alta parte s-ar putea sa aiba un filtru de frecvente dar se va auzi "nashpa" probabil.

 

Nu folosi intrarea "INPUT" pentru ca semnalul scos din placa de sunet e mult mai mare fata de cel generat de doze. Intrarea "INPUT" e strict pentru instrument (chitara). Foloseste intrarea AUX. Ai grija si la volum cand ii dai drumul sa nu fie la maxim nici al PC-ului, nici al amp-ului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.