www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbare Doza Chitara + Achizitionare Efect!


Guest Alex Daniel Filth
 Share

Recommended Posts

Guest Alex Daniel Filth

Salut tuturor , ma bucur sa va regasesc! Am un jackson js32 si as vrea sa ii schimb doza bridge cu un emg85 . Stiu ca nu prea se merita dar nu am un buget mare sa imi schimb chitara. Sunt curios daca am loc de baterie si daca se poate schimba doza fara sa stric ceva pe la circuite.

 

A doua intrebare. Doza as vrea sa o cumpar de pe thomann si m-ar costa cu tot cu transport cam 475 de lei , ceea ce ma face sa raman cam cu 550 lei de care as vrea sa imi cumpar un procesor pentru reverb , delay , chorus , tunner , eventual EQ . Ce imi recomandati ?

Multumesc!

 

*Pentru distorsie am o pedala Boss Metal zone MT2

Edited by Alex Daniel Filth
Link to comment
Share on other sites

Guest Alex Daniel Filth

Cei de la magazinul de muzica au EMG 85 doar pe alb dar se pare ca e mai avantajos , mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

magazinuldemuzica.ro (fly music) lucreaza cu thomann si merg pe aceleasi preturi ca si ei. Adica daca comanzi la ei platesti pretul de la thomann mai putin transportul. Intereseaza-te.

 

Nici vorba, au un adaos destul de mare fata de pretul afisat pe thomann. Dar cred ca EMG-uri dintr-alea sunt de vanzare aici din cate imi amintesc.

 

La banii pe care vrei sa-i dai - circa 500 lei - o sa fii cam dezamagit de diferentele sesizate intre EMG si doza stock

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cei de la magazinul de muzica au EMG 85 doar pe alb dar se pare ca e mai avantajos , mersi mult!

 

da-le un mail ca iti aduc tot ce vrei. Toate comenzile de la thomann prin ei le-am dat si adaos a fost ceva dar nu exagerat. Avand in vedere ca ofera transport gratis la ce trece de 500 ron si garantie 24 luni, merita.

 

Intradevar daca iti aduci prin thomann direct iesi mai ieftin, dar nu cu mult, si e mai dificil daca ai nevoie de service, returnare etc, plus ca se ocupa magazinul de tot, nu-ti bati capu cu transportul, vama(daca se aplica), etc.

 

Plus, ca daca nu-ti convine ce-ai luat, sau are defecte, iti returneaza banii magazinul si nu thomann. Incearca sa ai de-a-face cu thomann cand e vorba de returnari si rambursare banii.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Guest George10

Salut tuturor , ma bucur sa va regasesc! Am un jackson js32 si as vrea sa ii schimb doza bridge cu un emg85 . Stiu ca nu prea se merita dar nu am un buget mare sa imi schimb chitara. Sunt curios daca am loc de baterie si daca se poate schimba doza fara sa stric ceva pe la circuite.

 

chiar nu inteleg de ce toata lumea are impresia ca dozele astea sunt pentru chitarile scumpe....adica , pe bune...nu cred ca iti cumperi un gibson de 2000 euro sa-i schimbi dozele! da, iti spun ca e foarte buna decizia, eu am un js-23 si tot asa am facut, diferenta este uriasa, mai ales daca doza este activa

Edited by George10
Link to comment
Share on other sites

Guest antony

De obicei in bridge se pune emg81 si 85 la neck . Eu initial asa le-am pus dar le-am inversat - imi place mai mult cu 85 la bridge. Combinatia doza activa cu pasiva este este un pic mai complicata dar este posibila - am avut si eu asa ceva o perioada.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex Daniel Filth

Nu am de gand sa folosesc ambele doze , doar cea de la bridge , nu prea am de cantat parti clean. @George10 mersi mult , credeam ca am sa fac o alegere proasta sa schimb doza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.