www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze problem


Guest Sylviu
 Share

Recommended Posts

Guest Sylviu

mi-am schimbat dozele de curant pe kitara, problema e urmatoarea : dak dau switch-ul pe pozitia middle se aude fooooarte incet, in schimb pe celelalte pozitii se aude perfect.. am dat cu shurubelnitza pe doze si functioneaza, se aud, dar dc atunci cand vreau sa cant se aude asa incet ?

Link to comment
Share on other sites

Mie imi suna bine.

 

Singura problema este ca cele doua doze au o impedanta foarte diferita.

 

Dimarzio Evolution (ai varianta pentru necK banuiesc) are in jur de 13KOhms, iar Ibanezul cred ca 8-9K

 

IN configuratia asta as pune mai degraba DiMarzio la bridge si Ibanez la neck (pana as face rost de un DiMarzio evo si pentru bridge), daca nu cumva canti jazz si atunci este ok si asa. Pentru metale si grunge in mod sigur invers. In felul asta vei avea un ton de ritm overdrive in configuratia midle sau neck, si un ton distortion mellow foarte bun pentru solo cand comuti pe bridge fara sa mai schimbi setari la procesor sau amp.

 

Pe site-ul SeymourDuncan sunt instructiuni foarte detaliate in materie de "ce si cum" cu inlocuirea si montajul dozelor pe chitara.

 

Read this: http://www.seymourduncan.com/SDToneWizard/index.shtml

Link to comment
Share on other sites

pai metale veau sa cant :).. imi palce configuratia asta singura problema e k pe pozitia middle mie imi suna k un single coil.. am mai avut configuratia asta de doze si pe alta kitara si nu se auzea aia pe middle..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.