www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele doua buntoane de ton de pe chitara


Guest
 Share

Recommended Posts

La ce se folosesc cele doua butoane de pe chitara???? :) Io chiar nu pot sa observ diferenta. Am incercat cu toate dozele dar nici o diferenta remarcabila. Pentru ce sunt ele bune?? Daca stie cineva sa imi spuna si mie. :)

Link to comment
Share on other sites

E volumul si sunt chestiile alealalte doua care nu stiu ce sa fac cu ele. de ce #@#@$ sunt puse nu pricep inebunesc :)

:)

 

Un squier afiniti. 3 doze single coil

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In general, pe un Stratocaster, potentiometrul din mijloc este controlul de ton pentru doza neck, iar cel de jos pentru doza middle. Verifica daca sunt faculte legaturile cu dozele respective, de aceea s-ar putea sa nu functioneze.

Link to comment
Share on other sites

In general, pe un Stratocaster, potentiometrul din mijloc este controlul de ton pentru doza neck, iar cel de jos pentru doza middle. Verifica daca sunt faculte legaturile cu dozele respective, de aceea s-ar putea sa nu functioneze.

Bingo ,.si daca incerci pe doza bridge nu au efect .

 

Deci ar trebui sa poti regla timbrul ( scoti inaltele si trbe ss sune infundat) pe duza midle separat si pe cea neck separat , asa "presetezi" timbrl dorit ptr strumming , rythm sau solo ,si schimbi numai din switch in timpul cantatului ca sa nu te retina din shredding.

Link to comment
Share on other sites

Cele doua butoane de ton sunt pentru reglarea inaltelor adica ma rog scoaterea lor...adica in pozitia 10 nu are nici un efect filtrul iar in pozitia 0 ar trebui sa fie inaltele scoase...ma rog in teorie...de cele mai multe ori la ghitari din seria reghin...sau anumite squire-uri tonul asta ii pus cam degeaba...

 

 

 

...sper s fi fost explicit fiindca nici eu nu prea am inteles ce am scris :) eu am o yamaha cu un singur potentiometru de ton care din fericire functioneaza asa cum trebuie...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.