www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau procesor


Stratfan
 Share

Recommended Posts

Guest p_aciulea

du-te si incearca-le pe toate si vezi care se pupa mai bine cu stilul tau

 

sau ia-ti un amp capabil :) si iesi mai bine ca sound

 

btw, ce vrei sa canti?

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

mai incearca Pod 2.0 sau Pod Pro ... au niste tonuri mult mai curate si mai calde decat cele 3 pe care le-ai enumerat tu. Pe Boss te vei trezi cu o simulare de Mesa Boogie de-a dreptul oribila.

Link to comment
Share on other sites

pemtru ce a-ti trebe ?

 

ce gen de muzica?

 

cu o statie "ca lumea " , nu se poate inregistra la bloc , de obicei nu au ( cele serioase) incorporat nici un efect ambiental , tipurile din ani '70 aveau Hammond Hall si tremolo .

 

deci daca ai nevoie de efecte ambientale musai procesor , DAR nu te grabi pana nu vezi mai multe sio nu le incerci , asta presupune sa stii sa canti si sa ai si un stil altfel esti absolut nehotarat.

 

la testat DSP = cu chitara cu volumul la zero , deci fara semnal!!!

 

PUI "DISTORS" LA MAXIM ," GAIN" LA MAXIM ," EQ" LA MAXIM ," NOISE GATE" LA !!!! MINIM !!!! DACA ARE "VOICE" SAU "TALK" sau "WAH" ,SI ACEST EFECT LA MAXIM = TREBUIE SA AI ZGOMOT CAT MAI MIC!!

 

De preferinta ar fi bine sa ai zgomotul efectului ZERO , cu toate acestea la maxim vei avea un "sasait" cel putin sau sun " suhait puternic" ( in al doilea caz pedala , efectul nu-i bun de nimic!! eventual ca si generator de zgomot)

Apoi reglezi "Noise Gate " sa nu se mai auda nici un zgomot.Acuma deschizi potmetrul da la chitara si pui la "1" ( nu 10) si trebuie sa poti canta fara sa se innece tonul sau sa aiba agatari .Acelasi lucru al incerci pae "CLEAN" numai cu compresorul pus la maxim , la fel sa nu ai zgomot si la volumul minim din chitara sa poti canta lejer fara sa trebuiasca sa dai mai tarae cu pana in corzi .( chiar din potriva ar trebui sa canti foarte usou si fara efort , pentru asta se fac "procesoarele" sa poti canta usor si bine fara sa dai statia la maxim)

 

cam atat , restul cu sound este gustul personal sau o impune moda.

 

 

Apoi

Link to comment
Share on other sites

Guest crisman

ia ti G7,G9 e prea scump si nu ai ce face cu el.G7 are si el lampa in preamp,dupa parerea mea e cel mai tare de pe piata. :)

Link to comment
Share on other sites

pemtru ce a-ti trebe ?

 

ce gen de muzica?

 

cu o statie "ca lumea " , nu se poate inregistra la bloc , de obicei nu au ( cele serioase) incorporat nici un efect ambiental , tipurile din ani '70 aveau Hammond Hall si tremolo .

 

deci daca ai nevoie de efecte ambientale musai procesor , DAR nu te grabi pana nu vezi mai multe sio nu le incerci , asta presupune sa stii sa canti si sa ai si un stil altfel esti absolut nehotarat.

 

la testat DSP = cu chitara cu volumul la zero , deci fara semnal!!!

 

PUI "DISTORS" LA MAXIM ," GAIN" LA MAXIM ," EQ" LA MAXIM ," NOISE GATE" LA !!!! MINIM !!!! DACA ARE "VOICE" SAU "TALK" sau "WAH" ,SI ACEST EFECT LA MAXIM = TREBUIE SA AI ZGOMOT CAT MAI MIC!!

 

De preferinta ar fi bine sa ai zgomotul efectului ZERO , cu toate acestea la maxim vei avea un "sasait" cel putin sau sun " suhait puternic" ( in al doilea caz pedala , efectul nu-i bun de nimic!! eventual ca si generator de zgomot)

Apoi reglezi "Noise Gate " sa nu se mai auda nici un zgomot.Acuma deschizi potmetrul da la chitara si pui la "1" ( nu 10) si trebuie sa poti canta fara sa se innece tonul sau sa aiba agatari .Acelasi lucru al incerci pae "CLEAN" numai cu compresorul pus la maxim , la fel sa nu ai zgomot si la volumul minim din chitara sa poti canta lejer fara sa trebuiasca sa dai mai tarae cu pana in corzi .( chiar din potriva ar trebui sa canti foarte usou si fara efort , pentru asta se fac "procesoarele" sa poti canta usor si bine fara sa dai statia la maxim)

 

cam atat , restul cu sound este gustul personal sau o impune moda.

Apoi

 

Eu as dori un procesor pt trash (Metallica) dar sa aiba shi un clean foarte bun

Link to comment
Share on other sites

1. XT Live pt posibilitati, calitate si usurinta in utilizare. daca te bate gandul sa-ti iei si un Variax pe viitor, te-ai scos.

2. Zoom G9 pt sunet, optiuni, calitate. e chiar complet, generatie noua, o schimbare la fata cu totul si cu totul in bine pt Zoom. + 2 lampi

3.Vox Tonelab pt sunetul foarte placut, "sincer", constructie, insa as recomanda SE, care sare ca pret de celelalte procesoare.

 

intre 1 si 2 nu e practic nici o departajare (de gust, preferinte), Line 6-ul pare mai pro si este intr-adevar f intuitiv de folosit, Zoom-ul pare mai jucarie, desi nu e. in cazul asta cel mai bine e sa incerci sa le auzi, si de preferat pe ce amp ai tu, ca si acest aspect conteaza enorm.

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Totusi as prefera ca cineva sa aleaga unul dintre acestea trei + Vox Tonelab.

 

 

cel mai bine alegi tu, dupa cum ti se potriveste tie cel mai bine :) si dupa ce le asculti pe fiecare in parte

Link to comment
Share on other sites

signal flow :

 

preamp....>compresor...>......> EQ ...> ditors.usor.... noise gate ......EQ.....ditors.puternic...EQ....> comb filter...>....compresor/expandor.....reverb.....si sau nu chorus .

 

asa ceva trebuie ptr trash , hardcore , metale etc..si se pot scoate tot felu de sounduri folosibile DAR daca au zgomot nu se poate realiza "trenuletul" caci se amplifica zgomotul si nici cu nose gate nu se mai poate reduce.

 

Pedale separate trebuiesc foarte calitative ( scumpe)

 

eu folosesc doua DSP Korg in serie , si cateodata un Marshall Jackhammer depinde de ce timbru si "ton" am nevoie.

 

Se regleaza totu la limita pragului ca sa nu ai efect de "gatuire" a semnalului .Cum te atingi de chitsrs trebuie sa explodeze tonul , fara nici un prag sesizabil.

Link to comment
Share on other sites

Adauga si GNX3 Digitech pe lista.

 

Singurul dezavantaj fata de PodXT-Live este ca nu poti modifica rutarea efectelor care este fixa (la celelalte nu stiu). Dar este bine asa cum e - la un moment dat asta poate fi chiar un avantaj, pentru ca stim cu totii ce se intampla cand vrem sa facem un ton "from scratch" si dupa 2 ore uitam de unde am plecat si unde vroiam sa ajungem.

 

PLus GNX3 are o multime de alte shmekerii foooaaarte utile.

Link to comment
Share on other sites

Pai sa le luam pe rand (in masura in care imi vin in minte):

1. Multitrack recorder

La prima vedere pare un gadget ieftin dar nu este de loc asa. Ai un recorder pe 8 piste cu multiple rutari pentru intrare si iesire, cu setari complete precum "dry record", mixarea surselor, remixarea trackurilor, reprocesarea acestora, punch in punch out etc... Totul pe un chip de memorie SmartMedia pe care apoi il scoti si continui sa editezi pe calculator (trebuie sa ai si un cititor de 3-400.000 lei), cu cakewalk, sau ce vrei tu. Poti sa faci si invers adica sa generezi un negativ stereo (2 trackuri) si sa le pui pe memory stick ca dupa aceeea sa faci play peste el, pentru studiu sau pentru live. Se pot trage pana la 99 de songuri pe un stick de memorie (dar in buzunar poti avea oricate memorii), limitarea fiind de 128MB cat este cardul de memorie.

Sa nu uitam si faptul ca scula are si intrare de microfon (profi XLR balanced, nu un minijack), si pot inregistra si parti vocale... si ajungem la nr.2

2. Intrarea de microfon: se foloseshte pentru 2 functii importante, 1 pentru inregistrare in multitrack, 2 pentru controlul efectului Vox sau TALKER cum ii spun ei . Adica ai vreo 5 tipuri de cotrol al semnalului cu vocea: anvelopa, timbru, etc... asta ar fi nr.3

3. Efectul Talker - vezi mai sus

4. Stompbox - nu stiu daca celelalte prevad, dar aici sunt modelate toate pedalele vintage si moderne utilizate in istorie, incepand de la Fuzz, Boss DS1, si terminand cu DOD, etc... Acestea sunt inserate corect in chain adica inainte de orice alt efect (mai putin Wha-Wha) sau amp.

5. alte efecte de tip proprietar ale lui Digitech (dar astea ca de obicei sunt mai mult marketing) si anume:

YaYa, AutoYa, SynthTalk

6. Pentru cunoscatori cea mai buna chestie este ca poti combina doua amplificatoare (fiecare patch are 2 canale fiecare cu amp-ul si cabinetul sau) prin asanumita functie "warp" si le poti memora in locatii speciale separate. Adica pe scurt poti face 10 user amps si separat 10 userCabinets pe care le folosesti in continuare la realizarea unui nou patch, sau (surpriza) la realizarea unui nou userAmp sau UserCabinet.

Ai prins firul? Ideea e ca ai posibilitati infinite de combinare si experimentare a unor noi si noi tipuri de amp-uri.

 

Ce zici? Il vrei? :)

Link to comment
Share on other sites

apropo de 8 track recorder ala, pacat ca SmartMedia-urile nu se mai fabrica de vreo 2 ani.

 

Aici ai dreptate (m-ai prins :) ). Dar gasesti de cumparat la pretz bun cel putin 2nd hand.

 

Anyway mi-am mai amintit de 2 chestii:

 

7. Smart pitch shifter : ii spui tonalitatea si intervalul si voila! faci solo la doua voci mai ceva ca Steve Vai; poti programa de asemenea pe un footswitch sa modifici in timpul solo-ului acesti parametri, pentru o eventuala modulatie de tonalitate sau whatever.

8. Scula se poate folosi in situatii critice ca un pseudo mixer - cu setarile de rutare corespunzatoare: bagi clapa pe line in, microfonul pe intrarea de microfon (si il rutezi doar pe Procesoru digital fara amp sim), chitara pe intrarea de chitara, si pleci linistit intr-o putere stereo, sau doua Powered Cabinets ... Ai rezolvat problema daca ti s-a ars mixerul la o cantare. Trebuie sa faci niste reglaje de volum si totul este ok.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun daca nu te intereseaza prea mult faza cu multitrackul (o rezolvi cu un laptop langa el)

 

Fata de GNX3

Avantaje:

- procesor (adica DSP-ul din el) new - mai bun spun ei

- interfata USB

Dezavantaje:

- mai putin solid - asta daca il utilizezi intr-un regim greu - totusi destul de robust fata de altele japonezarii, chinezarii, sau koreenisme cu pretentii

- no multitrack

- pret sensibil mai mare

Link to comment
Share on other sites

Sorry, poate nu m-am facut inteles: am GNX3 de vanzare. Este postat la publicitate (ne intelegem noi)

 

Eu unul as alege intre Digitech si Line6.

 

Line6 PODxt este demential daca te hotarashti sa-ti iei si o chitara Variax (chiar cea mai ieftina la vreo 600$ pe care am si probat-o si crede-ma este o chitara de rasa). Cu astea numai timp sa ai si poti obtine niste rezultate aproape inimaginabile.

Link to comment
Share on other sites

ar fi bine daca ai si justifica recomandarea, procesorul X ca e cel mai tare din parcare sau pt ca-l am eu nu cred ca sunt sfaturi demne de luat in calcul.

nu ca GT8 nu ar fi un procesor grozav. ziceam doar asa, ca sfat constructiv. ca lumea daca intreaba, presupun ca nu are experienta cu aceste procesoare.

in ceea ce ma priveste GT-uri sunt grozave, dar pierzi cam multe luni pana sa le deslusesti toate tainele. ori pt asta ti-ai lua asa ceva, ca sa storci tot ce e mai bun in ele.

 

mai nou am auzit un ToneLab SE si pot spune ca m-a cucerit sunetul. cu Strat pe un Fender Twin Reverb. nu pot sa zic decat criminal. foarte curat, viu si dulce sunetul. avea culoare, ceea ce la GT-uri nu prea am vazut. la drujbareala in schimb e altceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Da ai bagat si un GT prin Twin Reverbu ala ? Nu de alta dar si ampu conteaza mult la ceva de genu asta... si Fenderu ala nu e de colea (din contra)

Link to comment
Share on other sites

bagat, dar nu 8-ul, ci 6-le. pe clean, care e punctul forte la amp mi-a placut mai mult Vox-ul. la sim de acustic, GT-ul era intr-un fel. la drujbe nu stiu cum sa zic, GT-ul foarte tehnic, punctual, definit, Vox-ul mai vintage asa... dar sincer sa fiu, cel mai mult mi-a placut Stratu direct in amp, fara nici un procesor. cleanul il am de referinta in cap. :)

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

dar sincer sa fiu, cel mai mult mi-a placut Stratu direct in amp, fara nici un procesor. cleanul il am de referinta in cap. :)

 

Cred si eu... :)

Link to comment
Share on other sites

Sorry, poate nu m-am facut inteles: am GNX3 de vanzare. Este postat la publicitate (ne intelegem noi)

 

Eu unul as alege intre Digitech si Line6.

 

Line6 PODxt este demential daca te hotarashti sa-ti iei si o chitara Variax (chiar cea mai ieftina la vreo 600$ pe care am si probat-o si crede-ma este o chitara de rasa). Cu astea numai timp sa ai si poti obtine niste rezultate aproape inimaginabile.

 

Digitech , nu suna nici cum distorsiunile si in anumite combinatii nu se poate canta , noise gateul pe 1 gatuieste tonul , iar fara noise gate este generator de zgomot , si uite asa am folosit JackHammer in concert,

 

Singurul lucru ce ami place la Digitech combinatiile de Chorus si pitch si hall .Dar cum am scris acum cu doua Korg am si aceasta posibilitate .

 

Normal cu un procesor ieftin nu faci fata ca unele efecte ambientale ( de time processing) exclud altele ,sau am chorus , sau am pitch da mie-mi trabuiesc amandoua , acasa foloseam Alesis ptr al doilea effect dar nu o sa car Alesis cu mine ptr un Hall.

 

Line 6 am incercat acum 5 ani dar nu mi-a placut nu mai stiu de ce , dar e bunicica, atuncea am luat Korg Pandora .

 

Nu fac reclama la Korg doar ca ptr cum cant eu este ideal .

Link to comment
Share on other sites

Digitech , nu suna nici cum distorsiunile si in anumite combinatii nu se poate canta , noise gateul pe 1 gatuieste tonul , iar fara noise gate este generator de zgomot , si uite asa am folosit JackHammer in concert,

 

Singurul lucru ce ami place la Digitech combinatiile de Chorus si pitch si hall .Dar cum am scris acum cu doua Korg am si aceasta posibilitate .

 

Normal cu un procesor ieftin nu faci fata ca unele efecte ambientale ( de time processing) exclud altele ,sau am chorus , sau am pitch da mie-mi trabuiesc amandoua , acasa foloseam Alesis ptr al doilea effect dar nu o sa car Alesis cu mine ptr un Hall.

 

Line 6 am incercat acum 5 ani dar nu mi-a placut nu mai stiu de ce , dar e bunicica, atuncea am luat Korg Pandora .

 

Nu fac reclama la Korg doar ca ptr cum cant eu este ideal .

 

Despre care Digitech vorbim aici ... ?

 

Eu unul vorbeam despre seria GNX. Si mai precis de GNX3 si GNX3000.

Si despre PODxt Live in combinatie cu Variax...

Adica despre ce am probat .

 

Evident ca alte procesoare Digitech (precum seria RP... made in Asia) pot avea acele probleme de care zici dar la GNX (made in USA frate) singura problema este ca ai prea multe variante (bune) si nu stiice sa alegi.

 

Am avut si cateva procesoare Korg dar mai demult... Foarte versatile. Cred ca si VOX-urile aste a cu lampa sunt o minunatie (VOX-ul este tot korg acum) da n-am probat. Ce sa mai zic de butonat. Asa ca nu-mi dau cu parerea.

 

Despre Boss, GT sau nu... am o parere suiectiva (adica prea mult "nisip")... asa ca nu luati in considerare aceasta remarca.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.