www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

80's Heavy Metal


Guest Breezer

Recommended Posts

Guest Breezer

De la haine si frizuri, pana la stilul muzical si atitudinea pe care o abordau rockerii din acel deceniu, totul e magic!

Nu am avut sansa sa traiesc in aceasta perioada, insa am crescut cu muzica heavy specifica anilor 80' (special thanx to my parents). La inceput mi se pareau de-a dreptul agresive si obositoare toate formatiile d genu Guns and Roses, Iron Maiden, Whitesnake sau Megadeth, iar acum am ajuns sa nu gasesc sensul muzicii fara contributia unor astfel d artisti.

Cineva spunea k odata ce te molipsesti d muzica rock there's no way back, nu am pus baza p ce am auzit la momentul respectiv, insa incet, incet imi dau seama k avea dreptate (who ever it woz, ' don't remember).

Multi dintre voi tre sa aiba cel putin o formatie d suflet din 80', d asta sunt sigura!

Link to comment
Share on other sites

Yep, iar anii '80 au adus de asemenea chitara pe noi culmi (in special pe partea tehnica).

 

Formatiile enumerate de tine in orice caz reprezinta stiluri diferite si mai ales distincte in orizontul muzical al acelor vremuri si nu numai. Guns, Maiden, Whitesnake si Megadeth sunt reprezentanti cu totul speciali al unor genuri diferite, care poate au avut la un moment dat aceeasi freza si gain mare pe distors :)

 

S-a dezvoltat in a doua jumatate a deceniului si fenomen-ul "pop-hair-FM" care pe alocuri a fost exagerat si a dus practic la autodistrugerea acestei ere (pe partea de hard rock / hair metal) la inceputul anilor '90. Din fericire influente puternice au ramas pana la sfarsitul anilor '90, insa rockul nu a mai penetrat niciodata asa de puternic "mainstreamul" (muzica accesibila, comerciala). Factorul principal de influenta pt toti chitaristii care s-au afirmat incepand din 80 pana in ziua de azi, a fost mai mult ca sigur Eddie Van Halen (tot el a introdus tapping-ul adevarat, floyd-ul...)

 

Cei care contesta aceasta perioada...hm, ar trebui sa se gandeasca ca pana si cele mai comerciale melodioare pop aveau in general super idei melodice, voci, tobe, clape, bas.. tot ce vrei si un solo de chitara de iti rupea gura!

Link to comment
Share on other sites

Btw, mi-am luat de curand un CD cu Whitesnake - Slip of The Tongue / 1989 (cu Steve Vai pe chitara); il consider un album reprezentativ pt hard-rockul adevarat din acea perioada si vi-l recomand, in special fanilor lui Vai. Whitesnake a fost oricum o formatie in contina schimbare, Coverdale venind ca muzician de rock - blues consacrat in '70 si ajungand spre sfarsitul anilor '80 cu Whitesnake in postura de element reprezentativ pentru hair-metal, formatia schimbandu-si pe parcurs si componenta in repetate randuri. Slip of the Tongue a fost de altfel printre ultimele albume de acest gen cu succes comercial.

 

De asemenea, daca gasiti:

Dokken - Under Lock and Key (1986)

Vinnie Moore - Mindmaze (91)

Whitesnake - 1987 (87)

Alice Cooper - Trash (87) sau Hey Stoopid (90...91, nu mai stiu)

Warrant - Cherry Pie (91) - album cam comercial, insa are niste piese f misto.

Europe, Skid Row.. in fine, sunt o groaza

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Yup, de mult sunt mare fan al "Hair-Metal"-ului, inclusiv trupe de gen Poison, Bon Jovi, Vixen, pe langa cele enumerate de Linx;

Un comentariu interesant referitor la anii '80:

 

"This guitar takes you back – it reminds you of when guitars and guitar players were legends. I can’t tell you how bored and tired I am of seeing today’s players pick up a Fender, Gibson, or PRS. While they are nice guitars, we had guitar “style” in the 80’s. We watched music videos to see which guitars our heroes were playing, in addition to the paint schemes and custom work they had done to them. We were as enamored with the guitar as we were with the guitar player –every kid on the street wanted to be Edward Van Halen, and wanted a Kramer that looked like his. So where is this going you ask? The 1984 reminds me of everything I love about guitars, guitar playing and “in your face” rock and roll I loved as a kid."

 

(Nu mai tin minte exact de unde l-am luat, dar e vorba despre o chitara Kramer Baretta 1984; chitarele Kramer au avut cel mai mare succes in anii '80, printre cantaretii de Hari Metal)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Anii '80.....hmmmm...ce vremuri....ce n-as da sa-i iau de la inceput...

 

Pentru muzica rock(includ aici toate genurile) au reprezentat un adevarat ''big bang''.Eadevarat ca genul heavy/hard metal era cel mai abordat si cel mai ascultat.Insa sub obladuirea acestui gen s-au nascut speed-ul, trash-ul si tot ce inseamna muzica rock metal in ziua de azi.Trupe ca Bon Jovi, Europe, Kiss, Poison, Queen, Motley Crue,Warlock, Scorpions, Def Leppard precum si cele mentionate mai sus au scris istorie si am eu nefericita impresia ca alte trupe la fel de bune nu se vor mai naste prea curand.Ce piese...ce solo-uri...ce stil....cand imi aduc aminte ma apuca nostalgia si nu pot decat sa-i multumesc lui D-zeu ca am prins ceva din acele vremuri.Nu mai zic de concerte....Ce festivaluri se organizau.Cate 3 zile non-stop cu cate 5-6 trupe headline care cantau pe stadioane sau aeroporturi pline ochi.(a se intelege ca nu la noi :) .Eu faceam cu greu rost de VHS-uri si le vedeam la putin timp dupa ce se intamplau)

 

Anii '80 au fost un ''boom'' si pentru alte genuri muzicale also.Ganditi-va ca solisti ca Sandra, Jennifer Rush, Bonnie Tyler, Michael Bolton, Elton John, Cher si altii precum si trupe pop-rock ca The Foreigner, Eurytmics, BZN, Bee Gees,Genesis, etc. cantau numai live si au compus muzica superba.Piese ca Total Eclipse Of my Heart sau I Want to Know What Love Is nu se se vor mai compune nici intr-o mie de ani de-acum incolo.

 

In final cred ca muzica anilor '80 ramane piatra de temelie si un model de inspiratie pentru oricine tinde sa faca muzica.A fost cu adevarat o perioada sublima din punct de vedere muzical.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Desi nu ma prea omor eu dupa anii astia '80 (in ceea ce priveste formatiile glam & stuff), cel putin in ceea ce priveste vocea in perioada asta s-a ridicat mult stacheta. Oameni precum Dio, Dickinson, King Diamond (chiar ceva mai devreme cu Mercyful Fate), Halford canta pe niste melodii care vocal par de-a dreptul imposibile. In ceea ce priveste chitara nici nu mai are rost sa mentionez, sunt foarte multi. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

Nu incape indoiala, Eddie Van Halen este clar unul dintre cei mai buni chitaristi of all times (ok, e si el intrecut de unii mai mari like Jimi Hendrix or Page...).

Tin minte riff-ul de la Ain't talkin' 'bout love de cand eram mica, p cand habar n-aveam :) k apartine unui hit Van Halen (oricum nu auzisem de vreo formatie p numele asta p atunci, insa "formula magica" era in the air).

"Jump" e o alta melodie (poata chiar mai populara decat cea mai sus amintita) cu un riff legendar.

Speaking of the 80's, mie nu mi-a placut schimbarea de componenta survenita in cadrul Van Halen cand a plecat Lee Roth si a venit Sammy Hagar in locul lui. Mi se parea un mult mai bun frontman Dave, iar Sammy cre k mergea mai bine as a guitarist ( on his own desigur,nu in cadrul V.H.).

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer
Btw, mi-am luat de curand un CD cu Whitesnake - Slip of The Tongue / 1989 (cu Steve Vai pe chitara); il consider un album reprezentativ pt hard-rockul adevarat din acea perioada si vi-l recomand, in special fanilor lui Vai. Whitesnake a fost oricum o formatie in contina schimbare, Coverdale venind ca muzician de rock - blues consacrat in '70 si ajungand spre sfarsitul anilor '80 cu Whitesnake in postura de element reprezentativ pentru hair-metal, formatia schimbandu-si pe parcurs si componenta in repetate randuri. Slip of the Tongue a fost de altfel printre ultimele albume de acest gen cu succes comercial.

 

De asemenea, daca gasiti:

Dokken - Under Lock and Key (1986)

Vinnie Moore - Mindmaze (91)

Whitesnake - 1987 (87)

Alice Cooper - Trash (87) sau Hey Stoopid (90...91, nu mai stiu)

Warrant - Cherry Pie (91) - album cam comercial, insa are niste piese f misto.

Europe, Skid Row.. in fine, sunt o groaza

 

Am ascultat shi eu cateva melodii de pe "Cherry Pie" 'n' I must say ca mi se par chiar marfa, sunt comerciale, dar e un comercial bine facut si intr-un fel chiar de calitate, dak pot spune asa.

Europe e my "rock mentor", e prima formatie de heavy (bun not very) pe care am ascultat-o si una foarte buna ( inspirati suedezii).

Whitesnake am un vinil achizitionat d curand d p la Muzica, thank God ca mai exista si oameni care dau/vand viniluri!

Link to comment
Share on other sites

Strict ca voce parca era mai bun Haggar, desi Lee Roth are un timbru destul de personal si el. In rest, Roth era mai mult cu kung-fu-ul si fetitzele lui, in timp ce Haggar cam avea probleme de personalitate din cate am inteles; avea si niste miscari scenice cam dubioase de asemenea. Gary Charrone a fost ok si el.

 

Ca o paranteza interesanta, plecasera amandoi intr-un turneu prin State anul trecut, cu inca cativa din generatia lor, inclusiv Sebastian Bach.

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat shi eu cateva melodii de pe "Cherry Pie" 'n' I must say ca mi se par chiar marfa, sunt comerciale, dar e un comercial bine facut si intr-un fel chiar de calitate, dak pot spune asa.

      Europe e my "rock mentor", e prima formatie de heavy (bun not very) pe care am ascultat-o si una foarte buna ( inspirati suedezii).

 

De pe Cherry Pie cred ca merg ascultate mai toate IN AFARA DE "Cherry Pie", "Love in Stereo", "Game of War", "The Power".. prima cel putin e in total contrast cu restul albumului, videoclipul e de-a dreptul comic si reclama pe fata la Carvin in acelasi timp...

 

Mai, Europe n-a fost niciodata heavy. Adica nu stiu, io cand spun heavy ma gandesc la heavy metal (Judas, Maiden). Au avut un prim album cu oarece influente de heavy dupa care au intrat si ei in randul formatiilor mai glam (insa ce-i drept, au niste albume superbe). David Lee Roth zicea o data intr-un interviu ca "Van Halen nu canta metal. Van Halen canta ceea ce noi numim 'big rock' ". As zice ca se aplica acest lucru si pt. celelalte formatii apartinand genului (glam/hair). Insa la un moment dat, dupa '85 au aparut si multe 'grozavii' pe stilul asta si una peste alta deja se ingrosase gluma rau de tot.

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer
De pe Cherry Pie cred ca merg ascultate mai toate IN AFARA DE "Cherry Pie", "Love in Stereo", "Game of War", "The Power".. prima cel putin e in total contrast cu restul albumului, videoclipul e de-a dreptul comic si reclama pe fata la Carvin in acelasi timp...

 

Mai, Europe n-a fost niciodata heavy. Adica nu stiu, io cand spun heavy ma gandesc la heavy metal (Judas, Maiden). Au avut un prim album cu oarece influente de heavy dupa care au intrat si ei in randul formatiilor mai glam (insa ce-i drept, au niste albume superbe). David Lee Roth zicea o data intr-un interviu ca "Van Halen nu canta metal. Van Halen canta ceea ce noi numim 'big rock' ". As zice ca se aplica acest lucru si pt. celelalte formatii apartinand genului (glam/hair). Insa la un moment dat, dupa '85 au aparut si multe 'grozavii' pe stilul asta si una peste alta deja se ingrosase gluma rau de tot.

Nu ti-a placut "Cherry Pie?! Mie da, poate nu e mare chestie, but it's got a good beat+it's funny :) ,I like funny stuff. Dintre toate Warrant-urile cel mai mult m-a incantat "Uncle Tom's Cabin".

Cat despre Heavy metal si alte genuri rock de prin 80's nu stu ce sa zic, da cre ca nu am aflat inca in ce mod se clasifica da right way('am just a kid on the right track,but with no map). U could come in handy dak mi-ai scrie apartenenta la genurile existente a trupelor urm, in functie de activitatea lor din perioada 80 pana prin inceputurile anilor 90(unde e cazu): Aerosmith, Bon Jovi, Cinderella, Def Leppard, Doken, Foreigner, Guns 'n' Roses, Heart, INXS, Kiss, Manowar, Meat Loaf, Megadeth, Motley Crue, Poison, Rainbow, Rat, Scorpions, Skid Row, Twisted Sister, Van Halen, Vixen, Warrant, W.A.S.P., Whitesnake, Winger, ZZ Top. Sper sa ma mai luminezi un pic :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer
Breezer, viziteaza allmusic si cauta trupa care te intereseaza, sunt clasificate pe genuri destul de bine.

Dude, thanks! Ai dreptate, nu e rau deloc! Au fost un pic cam duri :) cu Guns 'n' Roses (my personal faves), but yet again ar fi incorect sa scrie numai de bine despre o formatie care s-a afirmat mult si datorita ruff atitude-ului.

Anyway e marfa site-ul (thanks for the tip), o sa mi-l notez ca sa-l mai accesez! :)

Link to comment
Share on other sites

Cam discutabil totusi. Au in primul rand niste clasificari tare dubioase (arena metal, album metal.. wtf? :) ) si care pe alocuri imi par ca definesc acelasi gen (hair-metal, pop-metal). Ei zic ca glam ar fi mai apropiat de gliter (70s - Kiss, makeup, sclipici etc) decat de hair, dar aici nu stiu, asa o fi.

 

Dar pana mea... pe toti ii baga la o gramada de stiluri (e adevarat ca multi au stilul lor, derivat poate din multe altele), printre care si heavy metal(!). Nu pot intelege treaba asta... Bon Jovi are macar o melodie care poate fi considerata heavy? Atunci inca o data, Priest, Maiden, Motorhead, Ozzy (pe alocuri) ce mai canta? Toti sunt pop metal (Whitesnake de ex), Europe nu sunt pop metal, de ce (e una dintre formatiile mele pref., dar cel putin dupa primul album e clar o formatie mult mai "pop" decat Whitesnake)? Plus ca toti baietii astia din 80 sunt simultan - heavy / hair / pop / hard. Pai atunci io unu, ca necunoscator, inteleg ca sunt toti intr-o oala. Guns clar e o formatie aparte fata de colegii lor de generatie. La fel Bon Jovi, ca dovada ca au avut si o alta soarta fata de ceilalti, care si-au incheiat parcursul prin 90, 91, cand le-a tras-o grunge-ul la toti.

 

Btw, Breezer: Aerosmith, ZZtop, Rainbow, Megadeth, Manowar n-au treaba cu fenomenul hair sau hard-rockul din acea perioada (poate Aerosmith, dar mult prea putin - mai mult ca imagine, dar nu muzical). ZZtop e un soi de blues-rock, Rainbow un Purple mai modern (clasic rock cred ca ar fi), Megadeth un thrash / speed aparte, Manowar - un heavy distinct si el... in fine. Acum, pe de alta parte dc pe mine unu ma intrebi ce canta Aerosmith, Meatloaf, Sting si altii, habar n-as avea in ce gen sa-i incadrez. Dar conteaza la o adica? Vezi ca tre sa fie si niste site-uri mai profi, axate pe anumite genuri si care le delimiteaza mai bine probabil

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi s-au parut unele categorisiri destul de ciudate. Am observat ca heavy metal este trecut la toate formatiile care au cat de cat legatura cu asa ceva, probabil ca au categoriile sub forma de tree si asta e o chestie generala. Altfel, eu nu am reusit sa gasesc un site cum zici tu.. daca gasesti te rog sa ni-l zici si noua. De asemenea cred ca, la cat de mare e allmusic.com, categoriile alea sunt cele "oficiale", nu cred ca s-ar aventura sa inventeze tot felul de noi categorii, sau sa le incadreze aiurea.

Link to comment
Share on other sites

...anii 80 sunt superi tari. eu sunt destul de mic nu am apucat decat anu 89 :), dar cu ce vad pe la tv si ce ascult din 80..deduc ca au fost super. vreau sa fac o comparatie intre ce se canta atunci si ce se canta azi....nici nu se compara..mai mult nu zic, stiti si voi!

muzica s-a stricat dupa 98 de tot ...rar a mai iesit ceva bun de atunci...

eh..asta e..au trecut....oamenii se prostesc cu timpu' :)...de asta nu ma indoiesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Frumos spus manu!

Ma intreb daca o sa mai existe si cat traim noi o asa revolutie muzicala si daca da, cum va fi? Adica, exact cum a spus manu, Hendrix a fost SF... noi mai avem asemenea oameni de geniu muzical?

Sau asistam oare la o decadere a muzicii, o perioada in care beat-ul este mai important decat melodia si armonia?

Da...pacat ca n-am trait si noi astia mai mici pe vremea aia, sa simtim si noi ce a insemnat cu adevarat metalul anilor 80!

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

Dudes, m-ati aburit de tot :)

Ok, muzica veche e mai buna calitativ, asta e clar si pt mine, de aia am propus subiectul cu anii 80, mie astia mi-au placut cel mai mult, nu ca n-ar mai exista formatii de valoare si printre cele mai vechi.

Anyway... Acu despre faza cu diversele clasificari, dak toata chestia asta e o mare porcarie,facuta de altii dupa cum ii tai capu (and it may sure be so), atunci eu ce vorba aceea o sa ii spun cuiva cand ma intreaba ce gen de muzica ascult?!?!

Link to comment
Share on other sites

Si io zic la fel malex, nimeni nu mai canta ca in '80, '90... asculta si ultimele albume Dream Theater, Steve Vai, Europe (care ma rog, il suspectez a fi un mare chici comercial) de ex. Acum probabil ca nici nu poti s-o tii intr-una pe aceeasi directie... multi dintre noi am intrat in contact cu muzica respectiva de mai putin de 10 ani, pe cand ei au cantat-o '24 din 24' timp de 20 de ani. la un moment dat cred ca te si saturi si probabil ca artist trebuie sa incerci mereu ceva nou. In fine.. io raman cu trecutul, dar cred ca evolutia e necesara (Alice Cooper, Whitesnake, Black Sabbath si multi altii s-au schimbat destul de mult in '80 de asemenea). Poate in 2010 se ve anjunge din nou la acel gen de muzica, dar altfel cantat. De fapt totul a fost intr-o continua schimbare din '80 incoace, doar ca acum ne-am indepartat poate prea mult.

 

Cat despre ce gen de muzica asculti, Breezer, nu stiu cat de indicat e sa abordezi lucrurile asa. Pe urma vei fi tentat sa spui ca "Io ascult genul asta, asta imi place, nu ascult altceva", iar chestia asta te-ar putea limita in plan muzical fara sa iti dai seama de multe ori, ceea ce presupun ca nu iti doresti. Oricum, poti incerca sa definesti muzica pe care o asculti dand cateva exemple de formartii / artisti preferati.

Link to comment
Share on other sites

LinX a punctat bine. E o prostie colosala sa te cramponezi intr-un "gen/stil" de muzica si sa zici "frate eu ascult numai asta. Sunt trv(true pt necunoscatori) :) si nu ma murdaresc ascultand altceva " (asta nu inseamna ca e gresit sa iti placa foarte mult o formatie :))

 

Cu cat asculti mai multa muzica si mai diversa cu atat iti dezvolti "aparatul critic" si ajungi sa deosebesti mai usor o chestie valoroasa de o mizerie.

 

Acum ontopic metalul din '80 a fost ceva ce s-a autoconsumat. S-a exagerat cu multe chestii : de la infatisare pana la tehnica si compozitie . Ce a avut fundamente solide a fost preluat de generatia noua , ce a fost fortat a fost eliminat usor usor.Cateva trupe au supravietuit insa au fost mutilate de epoca grunge& friends(formatiile monstru din '80 chiar daca au scos albume si in '90 nu s-au mai ridicat la nivelul celor anterioare vezi judas, maiden, metallica insa au influentat trupele ceva mai noi).

Fara indoiala si eu sunt uneori trist ca nu am fost la un astfel de concert :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

Destul de adevarat, in ultima vreme chiar am impresia ca altceva decat muzica 80's (nu mai incerc sa dau genuri ca e useless), putin punk, putin grunge si ceva 70's nu prea ma mai atrage nimic.

Nu spun ca nu ascult si altele pe la petreceri sau localuri (have no choice, some friends like other stuff than I do), dar daca vine vorba de muzica din ziua de azi, fie ea romaneasca sau straina, ma cam apuca durerea de cap si uneori mi se pare chiar deprimanta toata doza asta de comercial + prostia si superficialitatea versurilor (cel mai rau e ca unii artisti nu stiu unde si cand tre sa se opreasca).

Fiecare cu gusturile lui, dar eu nu-i inteleg pe cei care sunt "innebuniti" dupa toate smecheriile astea noi.

Daca as avea vointa necesara si norocul sa fac parte dintr-o formatie, mi-ar placea sa cant in stilul vechi, fara compromisuri!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Uitandu-ma acuma la videoclipu' de la Don't Cry a lu' Guns' mi-am adus aminte de o chestie: Tipele din videoclipurile de metal/hair metal din anii '80 sunt (sau mi se par mie, cel putin) mult mai ...*ahem* ..."woo-hooo"... decat cele din videoclipurile mai moderne de metal/rap/ce vreti voi; si erau si mai bine imbracate :) (Vezi Guns'N'Roses, Warrant, Bon Jovi, Whitesnake, si altii)

 

Later edit: A da, era sa uit de tipele de la Vixen; (cine stie cunoaste :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Cred ca era promovat un alt tip de frumusete...mai delicat si mai fin( mai sexy), nu asa direct si fara gratie ca astazi... de-aia probabil ca par mai frumoase tipele alea (daaaa....si Vixen :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Anii 80 au fost niste ani superbi(nu in Romania), plini de atitudine, in care au aparut o multime de produse de calitate si in care cu greu gasesti un album care sa nu-ti placa.Niste ani de o inspiratie extraordinara in care as fi vrut sa am vreo 20 de ani si sa ma fi nascut in Anglia :). Nu stiu inca de ce dar anii 90 au venit cu un grad sporit de comercialitate.Astazi se incearca reinvierea anilor 80, anii de glorie ai heavy metalului dar ceva lipseste...oare ce???

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

Mie-mi placea mult moda din anii 80' si incerc sometimes sa ma imbrac in stilul ala, ignorand lumea (astia din noua generatie de fite si prost gust) care nu te vad retro,ci mai degraba old fashioned, but I don't give a fuck anyhow!

Dak tot vorbiti de tipele din perioada aia (voi intre baieti) atunci eu as vrea sa ma opresc asupra tipilor din aceeasi "era". Mie mi se pareau marfa cu frezele alea 'bit girliesh, oricum si acum imi plac mai mult baietii cu parul lung :) (fiecare cu gusturile sale). Si felul in care se imbracau era mai misto, dar ii inteleg p cei de acum care se imbraca doar cu tricouri negre, probabil ca ar pati acelasi lucru p care il patesc eu cand ma imbrac cu older stuff (and some give a fuck 'bout what others say).Vorbesc doar de rockeri ,nu cre k are rost sa-mi racesc gura comentand cum se imbraca hopeless cases (manele & co)si oricum nu cre ca poposesc ei prea des p aici... :)

I'm off now...sper totusi sa reinvie tot ce s-a pierdut din anii 80' one day...

Link to comment
Share on other sites

Da a fost o perioada minunata pentru muzica in general si pentru rock in special (de asta m-am apucat de cantat in '85 :( ) .... mi-am pus si eu intrebarea ce se intampla cu muzica acum si nu prea am gasit un raspuns ... cred doar ca muzica in general este un eveniment social si este in stransa legatura cu evolutia omului, nu cred ca "explozia" muzicala a inceput in anii '70 sau '80 ... ea s-a produs (cred) dupa al II-lea razboi mondial, vremurile de dinainte au fost oricum foarte tulburi, iar principala sursa ca sa revin la subiect a fost tot un eveniment social si anume popularea Americii de mai toate culturile pamantului .... de acolo vine cam tot ce ascultam noi acum ... o groaza de folclor amestecat (cei drept delicioasa amestecatura ) :)

 

Prin 84 cind am inceput si eu sa dau cu nasu' de muzica mai serios m-am intrebat unde naiba sa dus muzica anilor '60-'70 ... Jenis Joplin, Hendrix, Led Zepp, Deep Purple, Doors, Beatles, Eagles, Livin'Blues, Elvis .... Phonix ... iar cand am ascultat pentru prima oara Rising Force al lui Yngwie Malmsteen (cred ca prin '85, noroc cu un prieten care avea pe cineva in Anglia) am remas mut...am zis gata acu' chiar s-a terminat cu rocku' ... a fost un soc (placut si neplacut ... era prea tehnic la naiba) pentru vremea aia.

 

Nu vreau sa mai comentez cum erau vremurile pe aici in anii aia ... nu prea rasuna rock-ul pe strazi. Eu unul mi-am lasat pleteeeeeeee da nu a tinut mult, ma bagat un militian intr-o frizerie si gata pana sa-mi creasca la loc am chelit :)

 

2005 ... adaug la lista ... unde e Maidenuuu, AC/DC-uuuu .... Queeeennnuuu

 

Apoi nu uitati ca este o cantitate imensa de muzica compusa, este tot mai greu de compus ceva original (oare pe cine-am plagiat acum) si super mediatizata si care circula f. usor .... eu unu sunt sigur ca inca mai exista trupe mari de rock, sunt doar mai greu de gasit.

 

Pentru mine anii 80 au fost cei mai frumosi ani ... pentru voi (cei tineri) cu siguranta vor fi astia de acum. Iertare daca am fost in afara subiectului dar asa ma incing eu ...

:)

 

A! Sa nu uit ... si cum spunea cineva ...

 

Totul a inceput cu prima bataie de toba ... si tot asa se va sfarsi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.