www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fan Club Laney


boondak
 Share

Recommended Posts

Dupa experienta surprinzatoare pe care am avut/o cu fan clubul Carvin, acolo unde este mult mai multa animatie decat mi/as fi inchipuit, indraznesc sa propun loc de intalnire pentru utilizatorii unui alt brand , de amplificatoare de aceasta data, la fel "nedreptatit" si privit cu neincredere de chitaristii de pe la noi.

 

LANEY

 

Si de aceasta data vorbesc tot din proprie experienta, nu din recenzii de pe net. Am avut pana acum 5 amplificatoare Laney si am mai testat inca vreo 4-5 modele ale altora. Daca luam modelele englezesti , o sa vedem ca la un pret rezonabil (6-700Enou sau 350-500) poti sa te alegi cu un combo foarte bun din seria LC sau VC. Clean senzational (si foarte personal) si un drive foarte bine echilibrat, mai vintage la seria VC si mai aspru si mai modern la LC.

Poate sunt eu defect. Mie toate mi/au placut. Am avut LC30 si VC30 combo pe lampi si doua combo pe tranzistori seria LX la fel , surprinzator de bune. In prezent am un head AOR protube lead din 85 modat destul de drastic de dan overdrive dar nu la capitolul sunet de baza ci mai mult la functii.

 

astea sunt niste demouri, ce ii drept cam lungi dar puteti sa va faceti cat de cat o parere. daca nu aveti rabdare sariti peste partile de vorbarie goala si o sa dati si de ceva secvente cu ceva cantat.

 

va astept cu impresii (despre Laney nu despre filmarile mele... :rock: ) pe cei care aveti, ati avut, ati testat sau sunteti interesati de brandul asta

 

spot maxim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut Lv100 . Era foarte bun la raport pret/calitate . Robust si suna foarte bine avea un reverb foarte bun , imi placea faptul ca aveai switch pentru canale Clean/OD si reverb care era reglabil separat pentru canale .

 

din seria LV eu cunosc modelul LV300 in varianta head si cabinet. poti sa canti aproape orice fara nici o pedala sau alt ajutor. 3 canale, reverb....

 

poate nu ar fi lipsita de interes si parerea celor ce construiesc sau repara ampuri referitoare la calitatea constructiei la Laney, componente, manopere etc

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu un Cube de 5w cu un el 84 cred.

La capitolul headroom era cam varza, cand incepea sa intre putin in drive, suna decent.

Datorita headroom-ului slab, clean-ul nu m-a atras foarte tare.

Precizez ca nu am incercat modele din clasele superioare, unde poate treaba sta altfel.

Ma gandeam sa incerc modelul deluxe de 5w, am vazut unul de vanzare pe forum.

Link to comment
Share on other sites

niste adevarate "working man's

amps"

 

subscriu si eu la asta , am discutat cu un prieten cand aveam un laney , a fost lovit , scapat , afumat , varsat cu bere , trantit , stat in frig sub 0 grade , vara la prajit si a rezistat fara probleme . Chestia asta m-a surprins si pe mine . Nu stiu daca e la toate modelele asa . Dar la ce am intalnit , am avut , si am auzit de la altii e adevarat .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Am un Laney Richter RB1 de prin 2008. Îl folosesc şi la bas şi la chitară. Mi-a plăcut mai mult decât alte ampuri din aceeaşi categorie de preţ: Fender Rumble, Hartke B series, Behringer, Warwick Blue Cab etc. Când l-am cumpărat am crezut că e o soluţie temporară însă m-a convins să-l păstrez. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

indraznesc sa dezmortesc topicul asta supunand atentiei un alt model Laney , de data aceasta un model de top si anume TT. Eu detin de vreo luna varianta combo 112 50 w.

Tot ce pot sa spun deocamdata este ca TT este un amp complet din punctul meu de vedere. trei canale cu eq separat, si optiune de solo pe fiecare , reverb, bucla de efecte serie/paralel, line out, record out, midi. Singurul aspect la care intentionez sa mai fac incercari este difuzorul celestion 70-80. Daca aveti experienta cu acest model va rog sa postati recomandarile voastre in ce priveste difuzorul. Deocamdara am testat celestion G12h heritage si eminence GB 128, cu ambele suna foarte bine. Urmeaza zilele astea un G12h 75 Creamback si poate un Eminence Tonespoter.

 

intr/o alta ordine de idei, credeti ca un G12M de 25 de w o sa pocneasca cu succes in ampul asta, avand in vedere ca are 50W?

Link to comment
Share on other sites

Greenback-ul de 25W sigur o sa se arda daca dai putin in amp. Daca iti place GB128 care este o clona mai puternica de Greenback nu cred ca are sens sa incerci si modelul Celestion de 25W, e tot pe acolo, mai bine incearca alceva, Eminence Tonespoter mie personal mi se pare o alternativa excelenta fata de difuzorul stoc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspuns. nu intamplator am ridicat problema cu diful de 25 vs amp de 50 deoarece am citit pe undeva ca difurile de chitara sunt proiectate sa suporte mai mult decat puterea nominala si ca mult mai important este sa se potriveasca impedanta.

o sa caut sa postez link-ul exact.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.