www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Procesor Sa Imi Iau ?


Guest dragosh656
 Share

Recommended Posts

Guest dragosh656

Salut, as dori sa imi cumpar un procesor pentru chitara (Epiphone Les Paul Special 2) si am la dispozitie 100 de euro. Ce imi recomandati?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest dragosh656

x-all-the-y-meme-generator-give-me-all-the-details-995f0b.jpg

 

ce gen de muzica vrei sa canti ? ce amplificator ai ? ( degeaba iti iei un procesor daca amplificatorul e varza ) .. nu avem cum sa ghicim ce vrei tu sa faci cu procesorul ca sa iti sugeram noi unul.

Muzica de toate tipurile de la RHCP pana la Metallica,Nightwish si celtic punk, amplificator nu am. Ma gandeam sa il conectez la mixerul unde facem repetitii, mai avem un procesor conectat direct in mixer si isi face treaba destul de bine. (Mixerul este un Phonic AM125FX)
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand la pretul de 100 - 150 de euro sa gasesti pe net un Rocktron Intellifex (original blackface) made in USA .

Putina lume cunoaste insa Rocktron Intellifex a fost primul procesor de rack din lume scos de Rocktron pe piata in 1992 , cu tehnologie de procesare a semnalului de 24bit , mega calitate , iar efectele scoase suna extraordinar de muzical si melodios cu o adancime deosebita , spre deosebire de alte procesoare .

Este o scula vintage dar e made in USA si nu se compara cu multe din ziua de azi mai ales daca vedem raportul calitate / pret .

Asta daca doresti doar efectele de baza de ex. delay , chorus si reverb , calitatea efectelor digitale pe 24bit fiind recunoscuta pt. claritatea lor si performantele ce se pot obtine .

Daca vrei efecte analogice atunci e mai bine sa te orientezi spre pedale , sau sa-ti cumperi un Rocktron Replifex care este tot ca si colegul sau insa facut mai mult pt. a imita efectele produse de diverse pedale analogice spre deosebire de colegul sau Intellifex . Are delay si reverb de asemenea dar nu cu aceasi adncime ca si Intellifex . Depinde acum ce iti doresti mai mult .

Parerea mea ca la banii aia sunt cele mai bune scule ce le poti lua , made in USA si profi .

Ideea e ca dupa aia va trebui sa-ti mai cumperi si un midi controller pt. a-l conecta la proc. sa poti schimba diverse setari si efecte de la picior .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.