www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Un Sunet!


Recommended Posts

Salutare. Sper ca am nimerit bine. De ceva timp ma chinui sa gasesc raspunsul la o intrebare... Cum fac sa imi sunt chitara la fel ca cea a lui Stefan Banica jr. in "Protest" ? Am inteles ca mi-ar trebui un procesor... un efect ceva... Asa e? Vreau neaparat sa stiu ce ar trebui sa fac... Am gasit pe un site cateva sample-uri,iar unele sunau exact asa cum as vrea. Alea care sunau exact cum vreau era ceva de genul "Strumming Pickup", cel simplu,doar cu amplif era simplu "Strumming". Vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

Sunetul dorit de tine este obtinut in studio prin diferite tehnici de inregistrare.Cel mai probabil, din ce aud eu cel putin, posibil sa ma insel, sunetul chitarii acustice are doua surse, cel putin.Una este preluata de un microfon, amplasat intr-o pozitie anume, depinde si de chitara, insa deobicei se pune la imbinarea grifului cu corpul, parca.Cea de-a doua sursa, cu siguranta provine de la preamplificarea chitarii.Acum daca este o chitara buna, doar simpla preamplificare poate oferi acel sound, insa totusi tind sa cred ca s-a folosit si un microfon aici, nu ca SB Jr., respectiv Nicu Patoi nu ar folosi instrumente high end.

 

In concluzie, este cam greu de obtinut ceea ce vrei tu fara un echipament decent de studio si o chitara calumea.Nu zic ca trebuie sa ai o chitara Gibson, Taylor, Guild, etc. Cel mai important este sa ai talent intr-ale mixajului, sa sti sa folosesti un eq si asa mai de parte.

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Salutare. Sper ca am nimerit bine. De ceva timp ma chinui sa gasesc raspunsul la o intrebare... Cum fac sa imi sunt chitara la fel ca cea a lui Stefan Banica jr. in "Protest" ? Am inteles ca mi-ar trebui un procesor... un efect ceva... Asa e? Vreau neaparat sa stiu ce ar trebui sa fac... Am gasit pe un site cateva sample-uri,iar unele sunau exact asa cum as vrea. Alea care sunau exact cum vreau era ceva de genul "Strumming Pickup", cel simplu,doar cu amplif era simplu "Strumming". Vreo idee?

 

Nicu Patoi are cont aici pe forum. Poti sa il intrebi direct ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.