www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alimentator 9V


Recommended Posts

Salut,as vrea sa cer sfatul celor mai priceputi

As vrea sa imi fac un pedalbord in viitorul apropiat si ma gandesc la sursa de alimentare pentru acesta,momentan am un rocktron ontap si e diferenta majora ,cel putin la drive daca este singura pedala alimentata sau daca e in paralel cu inca una,hai sa fiu specific boss sd-1 si ts9...daca este alimentat doar boss sd1 la 1,6A nu imi bazaie (in limita bunului simt bine inteles).

Sursa de alimentare pe care ma gandeam sa o iau ar fi aceasta --> GS25A09-P1J

As alimenta in jur de 10 pedale,plus ca mai am si acest rocktron ontap.

Puteti sa imi recomandati ce sa fac...cum sa fac sa nu mai bazaie? ,caut o solutie buna si ieftina,chiar daca trebuie sa ii fac modificari produsului cumparat.

Edited by paulikno1
Link to comment
Share on other sites

:) multumesc pentru sfat...am sa incerc sa fac ceva in legatura cu rocktron.

Valabila ramane intrebarea cu GS25A09-P1J , ce parere aveti,este o idee buna sa il folosesc pentru a alimenta pedalierul ? (pedalele de 9 V),adaugandui un daisy chain? Are cineva alternative mai bune? ...sfaturi...etc?

Link to comment
Share on other sites

Salut,as vrea sa cer sfatul celor mai priceputi

As vrea sa imi fac un pedalbord in viitorul apropiat si ma gandesc la sursa de alimentare pentru acesta,momentan am un rocktron ontap si e diferenta majora ,cel putin la drive daca este singura pedala alimentata sau daca e in paralel cu inca una,hai sa fiu specific boss sd-1 si ts9...daca este alimentat doar boss sd1 la 1,6A nu imi bazaie (in limita bunului simt bine inteles).

Sursa de alimentare pe care ma gandeam sa o iau ar fi aceasta --> GS25A09-P1J

As alimenta in jur de 10 pedale,plus ca mai am si acest rocktron ontap.

Puteti sa imi recomandati ce sa fac...cum sa fac sa nu mai bazaie? ,caut o solutie buna si ieftina,chiar daca trebuie sa ii fac modificari produsului cumparat.

 

Puteti sa imi recomandati ce sa fac...cum sa fac sa nu mai bazaie?

 

Ai zgomot cu volumul de la chitara pe ZERO ?.

Incerci ...cablul sa fie scurt si sa nu fie pe jos pe podea .

 

Daca nu ai zgomot cu volumul de la chitara inchis utilizand un cablu scurt ...inseamna ca doza capteaza zgomot .

 

Rezlovarea reduci din sensibilitate ( gain ) si folosesti "noise gate " in limitele acceptabile .

 

 

Daca ai zgomot cu volumul la zero este de la alimentator sau poate fi de la o bucla de masa .

 

Zgomotul de la "bucla de masa " este de obicei independent de "gain"-ul preamplif/distors-ului si nu este influentat de pozitia chitarei si al cablului .

"Bucla de masa ".produce un zgomot relativ constant de 50Hz sau /si 100 Hz ..cu diferite armonici in functie de ...una alta ...provenind de obicei de la traful de retea / blocul de alimentare .

 

Rezolvare ar mai fi alimentarea cu acumulatori separat ptr fiecare efect ..problema ar cu efecte ce au nevoie de curent alternativ ..la acelea pui adaptorul de retea cu care le-ai cumparat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.