www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Indulcesti Un Tiny Terror


man1ak
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Deschid o discutie despre cum as putea sa indulcesc sunetul overdriven al unui amp Orange Tiny Terror. Amp-ul meu iese printr-un cabinet PPC112 cu dif WGS Reaper HP. Am schimbat dif-ul original, un Celestion V30, pe care il gaseam prea impins in zona de medii-inalte. Reaper-ul a schimbat situatia, dar imi pare un pic mai murdar in zona de joase. Nu e deranjant, dar V30-ul era un pic mai clar in joase.

 

Folosesc un atenuator de putere Speaker Soak facut de Carl's Custom Guitar care ma ajuta sa urc volumul undeva la ora 1, cu gain-ul la ora 12 si sa nu sparg geamurile (desi este inca tare, este suportabil). Cant doar acasa, nu am trupa etc.

 

Inainte de amp folosesc un Zoom G3 pe care il folosesc pentru egalizare, delay si reverb. Poate unii vor spune ca ar trebui sa renunt la g3 , sa intru direct in amp etc. Am incercat, dar nu reusesc sa scot un sunet placut - joasele si mediile sunt prea impinse si suna murdar. Cu g3-ul am reusit sa scot un sunet bun - repet, cant singur in apartament, deci nu am problema gasirii locului in mix.

 

Problema pe care incerc sa o rezolv este sunetul cu gain mare. Daca trec de ora 3 la gain sunetul incepe sa fie (nu am o descriere mai buna) fizzy. Apar niste inalte stridente pe care nu am reusit sa le scot din EQ. Pe un Les Paul cu Classic 57 doza de bridge suna prea strident, iar doza de neck nu ajunge sa aiba acel sunet cremos.

 

Am tot citit pe net si sunt destui care spun ca ar avea aceeasi problema (desi imi e clar ca fizzy pentru unul inseamna pure british tone pentru altul). Sunt unii care recomanda inlocuirea lampilor din preamp cu unele cu gain mai mic - 5851 in V1 si 12at7 in V2. Altii spun 12ay7 in V1 cu 5751 in V2. Pana acum lampile 5751 sunt date ca o imbunatatire overall, in timp ce cealalata lampa din preamp variaza in gama 12a*7. Ce parere aveti?

 

Am citit ca ar mai fi niste lampi de power EL844 facute de JJ care sunt perfect compatibile cu EL84, dar dau putere mai mica cu break-up mai devreme. Sunt date ca sunand "creamy". Are cineva experienta cu ele?

 

Nu ma pricep la electronica, deci nu voi intelege explicatiile foarte tehnice - ma gandesc ca cei mai multi sunt ca mine, deci as fi recunoscator daca putem discuta si in termeni profani. Ii invit pe expertii in amp-uri la o discutie, sper sa fie de interes pentru mai multi.

 

Multam frumos.

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Eu am un Tiny Terror combo. Difuzorul din el e G12 (mai deschis decat un V30), asa ca la mine cu siguranta suna diferit. Daca vrei poti trece intr-o zi sa vezi diferenta. Chestia e ca mie imi place de mor drive-ul lui natural, nu mi se pare in nici un fel aiurea. Eu unul nu as baga un procesor in fata. Incearca mai intai doar chitara in amp pana gasesti sunetul ala de drive pe care il cauti. Da, ar fi o idee sa schimbi lampile, dar inainte de asta (desi banuiesc ca ai incercat) eu scot un ton foarte foarte cald din el daca mai tai din ton pe Les Paul. Al draq de creamy !

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca schimbari fine (incerci alt cablu de instrument sau alt tip de corzi, scoti capacele de pe doze) sau radicale (incerci un cabinet open-back si/sau alt difuzor).

N-am facut teste cu alte lampi asa ca nu pot sa fac vreo recomandare.

Dar nu prea vad cum vei putea un sunet "creamy" cu butonul de gain peste ora 3, orice ai face. Eu sunt pe-acolo pe doza de neck si gain la maxim ora 2, iesind intr-un closed-back cu Celestion Gold.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multam de feedback. Chitara direct in amp nu suna pe placul meu, sunt prea impinse joasele si mediile.

 

Aveti experienta cu schimbarea lampilor? Am citit tot felul de variante, ba ca nu e nici o schimbare, ba ca schimbarea e majora etc. imi e clar ca nu poti schimba caracterul de baza al amp-ului, dar ma gandesc ca ceva-ceva ar trebui sa se schimbe.

Link to comment
Share on other sites

Multam de feedback. Chitara direct in amp nu suna pe placul meu, sunt prea impinse joasele si mediile.

 

Aveti experienta cu schimbarea lampilor? Am citit tot felul de variante, ba ca nu e nici o schimbare, ba ca schimbarea e majora etc. imi e clar ca nu poti schimba caracterul de baza al amp-ului, dar ma gandesc ca ceva-ceva ar trebui sa se schimbe.

 

Pana acum din propria experianta am constat ca diferentele sunt minore sau inexistente . Chestiile de genul " this lamp is bright sounding " sau " this lamp is warm and loud " mi se pare bullshit si cum spuneai nu prea are cum sa schimbe caracterul de baza . Ca si experiment am schimbat tot felul de combinatii de ECC83 si EL84 diferite la un 61' AC4 Vox . Am experimentat cu lampi vechi rusesti , JJ , Marshall , Ehx . Cum ziceam , diferente minore sau inexistente. Tot asa am mai experimentat la alte ampuri , majoritatea au configuratie cu ECC83 EL84 si poate au in plus un tremolo pe lampi sau un tube rectifier ca si AC4-ul si acelasi rezultat. Cam asta este opinia mea .

 

Opinia mea se bazeaza pe experienta personala prin observatie si faptul ca am ascultat acelasi amp cu exact acelasi setup doar ca tot schimbam lampile , probabil despre implicatiile tehnice te lamuresc alti colegi , eu nu am cunostintele suficient de profunde ca sa pot sa te sfatuiesc din acel punct de vedere .

Link to comment
Share on other sites

Aveti experienta cu schimbarea lampilor? Am citit tot felul de variante, ba ca nu e nici o schimbare, ba ca schimbarea e majora etc. imi e clar ca nu poti schimba caracterul de baza al amp-ului, dar ma gandesc ca ceva-ceva ar trebui sa se schimbe.

 

Bre, aia de au facut minunatele modificari n-au cumva si posibilitatea sa faca un clip de 1 minut si sa-l puna pe Youtube?

Asta e nasol la vorbe: poti sa spui tot felul de traznai, dar pentru ce vrei tu sa afli o mostra face cat 1000 de pagini despre mod-uri, lampi, raspuns in frecventa si alte zeci de parametri.

 

Un exemplu:

 

Edited by Doctor X
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ umbra: da, e o varianta pentru, numai ca pe mine ma intereseaza sa vad cum as putea sa fac amp-ul in sine sa sune mai "creamy"

 

@ DoctorX: foarte corect. Ce as vrea sa elimin sau sa calmez sunt inaltele care sunt prea "fizzy" dupa gustul meu. Sigur, as putea incerca un alt dif - dupa cum am mentionat, deja am schimbat V30-ul cu WGS Reaper HP. Desi s-a mai calmat, la gain mare tot sunt prezente mai mult decat vreau eu.

Link to comment
Share on other sites

In sensul larg? Ca tubescreamer is multe.

Mai intai trebuie sa definim termenul "creamy" in conditiile in care invartim butonul gain peste ora 3.

sincer sa fiu habar n-am cum suna ampul respectiv pe chitara respectiva in mana lui man1ak, dar zic ca e de bun simt sa se incerce o varianta testata si acceptata de multi altii inainte de a investi in lampi si/sau difuri. ce model de TS? solutia clasica: incearca prima data, doar sunt atatia forumisti inimosi din Bucuresti... :)

Link to comment
Share on other sites

La acest model de amp se poate incerca o "indulcire" a sunetului prin modificarea valorilor unor componente din amp.

Schimbatul tuburilor din amp cu alte marci e cam "frectie" ,schimbatul tuburilor din preu si defazor cu alte tipuri,care au amplificare mai mica ,duce la o amplificare mai mica dar nu intotdeauna se ajunge la tonul dorit.

O piesa EXTREM de importanta este traful de iesire ,daca traful de iesire este proiectat "foarte strins" pe un anumit sound,nu prea se poate modifica mult acel sunet pentru care a fost conceput

Schema ampului este minimalista ,parerea mea este sa nu se ceara prea multe de la acel amp.

Cele scrise mai sus sunt din experienta mea,practica,am modificat multe ampuri ,la unele se poate modifica tonul la altele nu.

In lantul de amplificare conteaza tot ce este folosit,mina/chitara/doze/amp/difuzor,trebuie gasita combinatia optima pentru sunetul care dorim sa ne incinte urechea

Edited by viobio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@viotube: multumesc de info. Am vazut ca exista kit-uri de upgrade pe transformatoare (sunt unii Mercury Magnetics, destul de scumpi), dar din ce am citit nu pare a schimba prea mult sunetul. Ce inseamna ca e proiectat "prea strans"?

 

@overdrive: cum m-ar putea ajuta power scaling-ul? Din ce inteleg, prin power scaling poti pastra sunetul dorit la un volum mai mic.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si eu un pic pe schema, nu prea ai ce sa ceri de la acest amp. Sint doar 2 etaje de amplificare, drive-ul este dat din phase splitter, in principal din cauza asta suna fizzy. O modificare minora care te poate ajuta este sa scoti condesatorul de bright, insa o sa iti ia din sparkle-ul de pe clean.

Schimbarea lampilor sau a trafului de iesire nu modifica tonul fundamental al ampului, aici e vb strict de topologie care e gindita exact pt genul asta de ton - clean bright spre crunch intepat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am facut un experiment cu tuburi diferite: in V1 am pus un tub JAN Philips 5751, in V2 un GE 12AT7WC, iar in V3/V4 am pus doua Mullard RI EL84.

 

Constatarea mea este urmatoarea: gain-ul este livrat mai in lung, la aceeasi miscare din potentiometru ai un raspuns mai redus in gain. Evident, gain-ul maxim este acum mai mic, dar caracterul este acelasi. In momentul in care incepe sa comprime preamp-ul ai acelasi ton intepat (dincolo de crunch), fara o mare diferenta de fuzz/fizz fata de tuburile originale. Urechea mea simte o diferenta, parca un pic mai rotunde colturile, dar este foarte subiectiv si nu insist. Ce e interesant este ca momentul aparitiei compresiei in preamp pare a fi similar cu cel sl tuburilor originale (undeva pe la ora 3). Diferenta perceputa este pana in acel punct, si respectiv la gain-ul maxim.

 

Castigul evident (iarasi, dupa urechea mea) este in zona de clean (un fel de a spuns, TT-ul nu e niciodata curat-curat) si crunch unde granularitatea castigata in potentiometrul de gain face sa gasesti mai usor punctul optim. Aici am senzatia cea mai pronuntata ca sunetul e mai rotunjit. Nu insist pe tipurile de tuburi din preamp, nu stiu daca este ca urmare a faptului ca au gain nominal mai mic decat cele originale. E posibil, ma gandesc, ca tuburile noi sa aiba o calitate mai buna decat cele originale. Chiar nu stiu.

 

Nu vreau sa recomand prin asta schimbarea tuburilor, este posibil ca altuia sa nu ii placa rezultatul. Repet concluzia initiala: sunetul de baza este fix acelasi, cum, de altfel, era de asteptat.

 

In alta ordine de idei, voi posta TT-ul la vanzare zilele astea. Mi-am cumparat un OR15 pe care initial vroiam sa il utilizez pentru tonuri mai high gain. Mi-am dat, seama, insa ca si OR15-le acopera zona de clean-ish/crunch, asa ca am decis sa raman numai cu el.

 

Multumesc celor care au contribuit la acest topic.

Edited by man1ak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.