www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cum pot sa obtin un sound al bassului


Guest Jason
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Eu indraznesc sa-ti spun in primul rand sa incerci sa-ti faci un sunet propriu, cat se poate de original, sa nu-i copiezi pe altii, sa suni ca tine. In al doilea rand, Guitar FX Box si Guitar FX nu se compara din punct de vedere calitativ cu Amplitube si Guitar Rig, sunt mult sub ele... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

cel mai bine te apuci tu si asculti bine bine piesa respectiva si apoi incepi sa butonezi frenetic toate poturile de la jucariile alea numite softuri de chitara :) pana gasesti soundul care iti place.

Link to comment
Share on other sites

am inteles care e treaba cu sunetul propriu. DAR (exista un dar) guitar rig nu-mi merge. am avance ac97 (pisatu asta de placa). amplitube nu gasesc. am sa mai caut. ms de raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Si eu am avut inainte tot un cip audio onboard, un Realtek AC '97, iar cu ajutorul ghidului de aici am reusit sa rulez Guitar Rig-ul fara probleme de latenta (probleme veneau totusi de la zgomotul de fond). Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

guitar rig zice asa (facusem ghidul deja) : you need a CPU that supports SSE or altivec. smf!!!

EDIT:

mi-am instalat amplitube 1.3. Ce-mi plac mie programele astea. nici nu stiu cum sa il deschid . nici MACAR ce trebuie sa fac. anyone has a slight hint ?? un mic ajutor de unde sa incep cu amplitube plz? multumesc!

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Uf, uf, ce ti-e cu search-ul asta, asa de complicat mai e, ba pe forum, ba pe Google... Uf, uf...

 

Deschide .dll-ul Amplitube-ului cu un host VST, precum Cubase, Tracktion, Sonar, sau un host mic si simplu precum MiniHost.

Link to comment
Share on other sites

daca ai un efect CONVOLUTION ce functioneaza in realtime , dar o fi cam scump asa ceva.In AdobeAudition si in Cool Edit Pro este acest efect si luand un mic fragment de ton ( timbru)ca si model poti remodela un sunet si al aduci 90 % sa semene cu modelul.Bineinteles sa fie cam acelasi tip de sunet , de ex la tine bass .

 

 

model de sunet bass :

 

toba ce va fi transformata :

 

rezultatul :

 

asa se remodeleaza un ton , dar nu stiu daca sunt scule ieftine ce functioneaza in timp real bine

 

nivelele nu sunt setate si rezultatul este brut neprelucrat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.