www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rip Gary Moore La 10 Ani


florin_cerbu
 Share

Recommended Posts

Pai e bine cam 70%.

La bend-uri e de lucru... mult. La zgomotul corzilor libere, la ritm in zonele rapide, la expresivitate si la detalii.

Pentru varsta ta, jos palaria. Continua sa exersezi si analizeaza-ti singur inregistrarile ca sa vezi unde nu iti place cum suna.

 

- Un bend trebuie stapanit de la inceput pana la capat. Trebuie sa ajungi exact la nota dorita si apoi sa ai grija sa cobori controlat. Nu poti lasa lucrurile in aer pentru ca te grabesti sa prinzi urmatoarea nota.

- Ai momente in care fugi dintr-o intr-o alta zona a griff-ului in alta lasi corzi libere sa zbarnaie.

- Sunt bucati rapide care iti depasesc nivelul tehnic si gresesti ritmul.

- Muzica nu e facuta ca sa o canti robotic. Trebuie sa iti placa ce faci si sa simti fiecare nota. Daca nu simti nu transmiti nimic. Nu incerca sa canti melodii care nu iti spun mare lucru. Alege melodii la care rezonezi, la care iti creste pulsul doar cand te gandesti. In timp, pe masura ce te vei maturiza si vei castiga experienta de viata, vei intelege tot mai multe piese. Daca te obisnuiesti sa canti robotic asa vei face mereu (vezi Sungha Jung pe youtube - un adevarat robotel)

- Detaliile sunt foarte importante. Un pic de vibrato, un micro-bend, un slide, etc ... astea pot fi sarea si piperul unei interpretari. Bineinteles ca sunt foarte legate de expresivitate si de felul in care simti ce canti.

Link to comment
Share on other sites

Pai e bine cam 70%.

La bend-uri e de lucru... mult. La zgomotul corzilor libere, la ritm in zonele rapide, la expresivitate si la detalii.

Pentru varsta ta, jos palaria. Continua sa exersezi si analizeaza-ti singur inregistrarile ca sa vezi unde nu iti place cum suna.

 

- Un bend trebuie stapanit de la inceput pana la capat. Trebuie sa ajungi exact la nota dorita si apoi sa ai grija sa cobori controlat. Nu poti lasa lucrurile in aer pentru ca te grabesti sa prinzi urmatoarea nota.

- Ai momente in care fugi dintr-o intr-o alta zona a griff-ului in alta lasi corzi libere sa zbarnaie.

- Sunt bucati rapide care iti depasesc nivelul tehnic si gresesti ritmul.

- Muzica nu e facuta ca sa o canti robotic. Trebuie sa iti placa ce faci si sa simti fiecare nota. Daca nu simti nu transmiti nimic. Nu incerca sa canti melodii care nu iti spun mare lucru. Alege melodii la care rezonezi, la care iti creste pulsul doar cand te gandesti. In timp, pe masura ce te vei maturiza si vei castiga experienta de viata, vei intelege tot mai multe piese. Daca te obisnuiesti sa canti robotic asa vei face mereu (vezi Sungha Jung pe youtube - un adevarat robotel)

- Detaliile sunt foarte importante. Un pic de vibrato, un micro-bend, un slide, etc ... astea pot fi sarea si piperul unei interpretari. Bineinteles ca sunt foarte legate de expresivitate si de felul in care simti ce canti.

Sungha Jung e cel mai reusit model de robot chinez =]]
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E misto.Mie imi place!

 

@ florin_cerbu, cel din videoclip esti tu sau esti tatal celui din videoclip?(Nu vreau sa fiu rau, insa la profil apare varsta de 38 de ani si sunt cam derutat)

 

p.s. legat de Sungha Jung ... robot sau nu are talent so no need to be mean, Silviu.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

asa-mi place de astia care dau sfaturi asa de precise :)...nu face aia... si un bend e un bend....si tralala. (se vede ca nu sunteti persoane mature....nici unul dintre noi care am scris aici la varsta lui nu cantam din astea ...)multi dintre noi nici acum nu canta :therethere:

 

nu-i asculta si joaca-te cu chitara copile ca esti pe drumul cel bun.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Un copil care la 10 ani canta asa este destul de matur ca sa priceapa niste sfaturi. Oricum cred ca acestea vor trece prin "cenzura" (in sensul pozitiv) celui care il reprezinta pe forum (tata, unchi, frate) asa ca nu vad care e problema. Cand inveti un instrument de mic este foarte important sa o faci corect pentru ca mai tarziu este mult mai greu de corectat.

Sunt sigur ca in Romania nu prea exista interpreti care sa cante atat de bine la chitara electrica la 10 ani. Totusi sunt o gramada care canta perfect la vioara, pian, chitara clasica, etc.

Link to comment
Share on other sites

No comment. Au zis bine baietii mai sus, dar cred ca toti ne-am fi dorit sa cantam asa la 10 ani ;)

Daca aveam si posibilitatile materiale sa incepem chitara de atunci si sa ne indrume cineva era si mai bine ...al mai bun chitarist e ala care nu e impins de la spate de un profesor ci care se dedica studiului singur ..parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

Al mai bun chitarist e ala care ne place. Nu conteaza ca e autodidact sau impins de la spate, important este talentul, imaginatia si capacitatea de a transmite ceva prin muzica. Valter Popa este un chitarist autodidact dar nu ma dau in vant dupa el (foarte limitat din punct de vedere tehnic si foarte rar inspirat, toate bucatile lui suna asemanator si se bazeaza pe aceleasi idei si tehnici). In schimb il ascult cu mare placere pe Călin Pop (Celelalte Cuvinte - mai ales pana prin 1997 ca dupa aia s-a cam fasait), desi este un chitarist cult.

Link to comment
Share on other sites

este FOARTE BINE!!! foarte talentat pustiul. are stofa de chitarist. si are si timp sa devina unul foarte bun, daca nu exceptional....

comentariile legate de timing si bending si nu mai stiu ce alte desteptaciuni la adresa unui astfel de copil sunt total deplasate. cat timp o fi avut pustiul asta la dispozitie ca sa cante asa cum canta? un an? doi? pentru un astfel de copil actul de a canta la chitara are si o componenta foarte "fizica".

inchipuiti/va domniile voastre cu un bass cu 6 corzi atarnat de gat incercand sa faceti bendinguri corecte si nu mai stiu ce alte acrobatii.

raportat la statura si forta fizica a acestui baiat cam asta ar insemna. unde mai pui ca in loc sa se joace nu stiu ce cretinatati pe telefonul ultimul racnet el studiaza Gary Moore la chitara.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

. unde mai pui ca in loc sa se joace nu stiu ce cretinatati pe telefonul ultimul racnet el studiaza Gary Moore la chitara.

 

Exact asta gandeam eu aseara, tot repsectul ca nu-ti ocupi timpul cu cretinitatile vremii , pun pariu ca multi dintre noi ar vrea sa faca ce faci tu aici: adica sa cantam la chitara de la o varsta mica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

exact despre asta este vorba . si pentru mine ma gandesc ca ar fi fost minunat sa incep sa cant la chitara pe la 7 -8 ani ca baiatul asta dar din pacate nu s/a intamplat asa.

ma bucur intotdeauna cand vad copii din astia si stiu ca acolo unde se intalnesc talentul si cheful de munca al copiilor cu sustinerea neconditionata a parintilor ies lucruri senzationale. Merita sa urmarim evolutia pustiului si sa il tratam CORECT pentru varsta si nivelul de studiu la care se afla si sa nu cautam nod in papura doar de dragul discutiei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mda ... eu am spus ce am avut de spus ... nu era mai corect sa va rezumati la parerea pe care o aveti legat de interpretare? Ce experienta didactica aveti voi? Ati avut ocazia sa predati unui copil de 10 ani? Daca nu atunci lasati-o mai moale!

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

E misto.Mie imi place!

 

@ florin_cerbu, cel din videoclip esti tu sau esti tatal celui din videoclip?(Nu vreau sa fiu rau, insa la profil apare varsta de 38 de ani si sunt cam derutat)

 

p.s. legat de Sungha Jung ... robot sau nu are talent so no need to be mean, Silviu.

Cel din video e fiul meu , eu habar nu am sa cant la chitara si simt o placere imensa sa-l ascult cantand chiar daca falseaza sau nu face niste benduri kalumea . Indiferend , este determinat sa devina un chitarist bun si n-ar fi rau sa-l ascultati si sa-l sfatuiti pt ca merita , credeti-ma . Iar el se bucura acum de sprijinul meu neconditionat vis a vis de tot ce are nevoie .

Edited by florin_cerbu
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Fiul tau are un talent deosebit si cu munca si un profesor bun poate ajunge un chitarist de exceptie (cum sunt putini pe aici prin tara). Profesorul insa este un lucru foarte important. Am vazut ce poate sa iasa din mana unui profesor limitat (gen Manolovici sau Cristi Gram) si ce poate iesi din mana unui profesor cu imaginatie si talent (gen Romanescu).

Link to comment
Share on other sites

Are viitor baiatu'. Poate da mana cu gagicuta de mai jos ;)

http://youtu.be/KFkZ2MgFNzs

 

Multumesc frumos . Vis a vis de video cu pustoaica vreau sa iti spun ca l-am vazut mai demult si am remarcat ca face figutatie doar . Trebuie sa fii atent la mana stanga . In rest am mai vazut video cu ea si e super talentata . O cheama Zoe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai, m-am tot uitat, dar mie mi se pare ca e reala chestia. Poate ma insel, dar pana si latentele la atacul notelor, acolo unde sunt, par sa fie perfect sincronizate.

Acuma indiferent. Bafta lu' pustiu si sa se tina de treaba. A mea a inceput tarziu, pe la 15 ani, dar totusi face treaba buna, nu la chitara ci la pian si voce, dar vorbesc ca idee. Daca vrei baga un ochi pe http://www.jazzmine.ro

Stima.

Link to comment
Share on other sites

Mai, m-am tot uitat, dar mie mi se pare ca e reala chestia. Poate ma insel, dar pana si latentele la atacul notelor, acolo unde sunt, par sa fie perfect sincronizate.

Acuma indiferent. Bafta lu' pustiu si sa se tina de treaba. A mea a inceput tarziu, pe la 15 ani, dar totusi face treaba buna, nu la chitara ci la pian si voce, dar vorbesc ca idee. Daca vrei baga un ochi pe http://www.jazzmine.ro

Stima.

Fata ta e o super fina si o super voce . Felicitari .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.