www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Întrebare Cãtre Elecronisti


xvh
 Share

Recommended Posts

Am un gmajor 1 pe care îl folosesc in loc la un amp Blackstar ht5. Dupã cum probabil știți g major poate sa facã chanel swich la amp.

Problema : amplu sus menționat face chanel swich prin intermediul unui buton ce face un strap temporar. ( pe semne ca beneficiazã de un Releu pentru a schimba canalele) .

Se poate modifica cumva modul de schimbare al canalelor de la amp in așa fel in cât sa funcționeazã ok cu gmajor? ( dacã pt clean as avea un circuit închis , iar pt. drive un circuit deschis , ar fi minuat . )

Poate cineva sa o facã?

 

Nota: cunostintele mele in materie de electronica sunt aproape zero , nu știu dacã am reușit sa mã fac perfect înțeles

Link to comment
Share on other sites

nu este niciun releu... daca ar fi existat, rezolvarea ar fi fost banala.

conectarea etajului de drive se face cu fet-uri si un circuit bistabil actionat de un switch SPST, ca la orice pedala care nu e true by pass. ampul are toata partea de preamplificare-OD, control, EQ, defazor etc bazata pe operationale si tranzistoare.. etajul final e pe lampi, 2x 12BH7., mai e si un ECC83 in fata undeva, dar rolul ei este destul de incert...

ia ceva timp identificarea componentelor si a traseelor cablajului care trebuiesc taiate, modificate, etc. plus ca demontarea nu este deloc friendly... si asta ca sa mearga doar pt G major, prin cablul pus intre iesirea RELAY a procesorului si intrarea de footswitch, fara a mai functiona si butonul de actionare a canalelor pe panoul frontal. se poate face sa mearga si amandoua, dar... sincer eu nu cred ca merita.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Am dat un mic search de curiozitate, intr-adevar g major nu stie sa comande decit ampuri cu switch latching, nu momentary. Exista deviceuri care stiu sa faca ce vrei tu, se conecteaza prin MIDI la G Major si mai departe la amp. Din pacate cred ca te mai costa cam cit procesorul. Cred ca se poate face DIY o cutiuta care sa primeasca la intrare semnalul de control de la GMajor si sa aiba la iesire un contact momentary, dar nu pot sa apreciez cit e de complex. Sorin, te bagi? :)

Link to comment
Share on other sites

@57 da si tu o schema completa... partea de comutare prezentata asa nu foloseste la nimic.

cat despre etajul de amplificare cu lampa inaintea defazorului cu tranzistoare, mi-e tot nu mi-e clar de ce au ales varianta asta.

mai degraba faceau defazorul pe lampa, mie nu-mi place arhitectura asta la puteri mici, dar e doar o parere personala.

HT5 nu suna rau si nici nu e scump, oricum exista ampuri cu finalul pe tuburi si preamplificatorul pe feturi care suna demential si la preturi f mari.

Link to comment
Share on other sites

E mult mai ok un device extern, care poate fi folosit si la alte ampuri. Conceptual trebuie un circuit care la intrare sa citeasca trecerea de stare intre on si off si la iesire sa aiba un releu care sa se inchida pentru o durata variabila (sa zicem 100 ms) de fiecare data cind se schimba starea de la intrare. Singurul inconvenient este ca trebuie tot timpul resetata starea initiala, care banuiesc ca se poate face din switchul de pe amp.

Link to comment
Share on other sites

E mult mai ok un device extern, care poate fi folosit si la alte ampuri. Conceptual trebuie un circuit care la intrare sa citeasca trecerea de stare intre on si off si la iesire sa aiba un releu care sa se inchida pentru o durata variabila (sa zicem 100 ms) de fiecare data cind se schimba starea de la intrare. Singurul inconvenient este ca trebuie tot timpul resetata starea initiala, care banuiesc ca se poate face din switchul de pe amp.

 

circuitul trebuie sa citeasca starea initiala a ampului... adica ce canal e setat. pt asta se schimba mufa jack mono de pe amp a footswithcului cu una stereo. ca sa poti citi pe un pin pe ce canal esti. apoi e simplu - atmel sau un automat mealy sau moore (ai facut la cid, in anul 3 =))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.