www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cheite / Tuners


Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

M-am hotarat sa imi schimb cheitele de pe chitara cu un set de Grovere.

 

Ulterior observ ca sunt mai multe modele la diferite preturi... asadar puteti sa imi explicati si mie diferenta dintre acestea 2 please?

 

http://www.thomann.de/ro/gibson_moderne_mechaniken.htm

 

 

http://www.thomann.de/ro/grover_gr10218c_rotomatics.htm

 

Clar pretul difera dar vad ca ambele sunt marcate Grover... oare diferenta o face decat varful, unele fiind kidney beans iar celelalte sub forma de tulip?

 

Multam' anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Cele rotomatics mai scumpe au acel GEAR RATIO de 18:1 pe cand celelalte daca nu ma insel au 15:1 . Ideea este ca la rotomatics, rotitelele au zimtii mai apropiati ceea ce ajuta la acordare. Merg mai din aproape in aproape; nu imi amintesc daca era diferenta si la cum tin acordajul :) Plus ca una e nikel finish, cealalta e chrome finish. De aratat arata mai bine tulip.

Edited by liviusnop
Link to comment
Share on other sites

Am eu Groverele din primul link si pot sa iti garantez ca sunt foarte ok.Diferenta intre cele doua tipuri de cheite este,asa cum ti s-a spus,acel ratio care la primele este 14:1 iar la celelalte este 18:1.Tin la fel de bine acordajul si unele si altele.

Am observat totusi ca Groverele astea cumparate separat sunt mult mai solide decat cele care vin din fabrica pe Epiphoneuri,de exemplu.Oricum,cele vandute de gibson sunt fix acelasi lucru cu Grover 102NK (nickel keystone).

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri! Intradevar parca si mie imi plac mai mult cum arata cele din primul link. :) Daca e ambele tin lafel de bine e perfect, asta vroiam sa stiu. Asadar m-am hotarat!

 

In alta ordine de idei, stiti pe cineva care comercializeaza cheite Grover la noi? Am sunat la vreo 3 magazine si niciunul nu mi-a dat un raspuns pozitiv. Sa dau comanda la thomann nu stiu daca se merita... ca dau 30 euro la transport dintr-un foc.

Edited by slashlord03
Link to comment
Share on other sites

Hmmm, interesant ce spui tu! Imi poti da un reply te rog cu linkul magazinului din Suceava? As vrea sa le dau un telefon, sa ma interesez pe la ce suma e transportul pana in Bucuresti.

Are totusi careva numarul de telefon al domnului Stanescu? Am auzit ca el s-ar putea sa aibe asa ceva si din cate stiu este din Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.