www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scoala Populara de Arta


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Si eu care regretam ca nu m-am dus dintr-a I-a la Liceul de Arta :)

 

Nu sunt eu cine stie ce chitarist, dar iti spun o chestie, cred ca ai mai auzit-o... e nevoie de multa munca, talentul=transpiratie si efort, niciodata nu e prea tarziu... asa ca pune mana pe chitara si multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest bravesoul

Si eu care regretam ca nu m-am dus dintr-a I-a la Liceul de Arta :)

 

Nu sunt eu cine stie ce chitarist, dar iti spun o chestie, cred ca ai mai auzit-o... e nevoie de multa munca, talentul=transpiratie si efort, niciodata nu e prea tarziu... asa ca pune mana pe chitara si multa bafta!

Te-ai inscris deja la SPA? (stiu ca esti din Craiova) Ai trecut probele? (stiu ca s-au dat marti, se dau si maine) :)

Link to comment
Share on other sites

Te-ai inscris deja la SPA? (stiu ca esti din Craiova) Ai trecut probele? (stiu ca s-au dat marti, se dau si maine) :)

 

 

M-am inscris, am dat si probele.Te-ai inscris si tu la SpDA?

Vineri se afiseaza rezultatele, sunt 6 locuri si 15 canditati, sper sa iau.

Au fost 2 probe, incep cu ultima :(

Batea o profesoara niste ritmuri si eu sa le reproduc.a fost usor(facusem chestii de-astea cu Ear Master Pro de imi venise rau :) La ultimul ritm(care a fost cel mai lung si mai greu) am batut de 3 ori in loc de 2 dar mi-a zis ca am gresit si a repetat, si am facut bine pana la urma.

Si prima proba, care a fost cea mai grea... canta profesoara la pian vreo 10 secunde si eu trebuia sa reproduc in LA-uri ce a cantat ea... destul de greu pt. ca eu la voce sunt jalnic, notele le auzeam in cap dar nu prea puteam sa le reproduc cu vocea, pana la urma cred ca am facut binisor si acolo pt. ca nu m-a corectat decat o data(unde imi dadusem si eu seama ca am gresit) :)

Cam atat...

Link to comment
Share on other sites

M-am inscris, am dat si probele.Te-ai inscris si tu la SpDA?

Vineri se afiseaza rezultatele, sunt 6 locuri si 15 canditati, sper sa iau.

Au fost 2 probe, incep cu ultima :)

Batea o profesoara niste ritmuri si eu sa le reproduc.a fost usor(facusem chestii de-astea cu Ear Master Pro de imi venise rau :) La ultimul ritm(care a fost cel mai lung si mai greu) am batut de 3 ori in loc de 2 dar mi-a zis ca am gresit si a repetat, si am facut bine pana la urma.

Si prima proba, care a fost cea mai grea... canta profesoara la pian vreo 10 secunde si eu trebuia sa reproduc in LA-uri ce a cantat ea... destul de greu pt. ca eu la voce sunt jalnic, notele le auzeam in cap dar nu prea puteam sa le reproduc cu vocea, pana la urma cred ca am facut binisor si acolo pt. ca nu m-a corectat decat o data(unde imi dadusem si eu seama ca am gresit) :)

Cam atat...

 

Hm... ciudat... Au mai fost topicuri despre SPA dar spre rusinea mea nu le-am citit. Mi se pare foarte ciudata prima proba, am cunoscut instrumentisti profesionisti, absolventi de conservator, foarte buni, virtuosi chiar, care nu aveau pic de ureche muzicala, dar cantau excelent dupa partituri. Sigur, spre amuzamentul tuturor ei cantau orice, chiar daca nu suna nicicum :( E drept, aici ma refer la muzica clasica, deci s-ar putea sa nu aiba legatura cu subiectul. Totusi, ma gandesc si eu, fiind profesoara ar trebui sa incurajeze cantatul dupa partituri nu dupa ureche... in sfarsit... nu sunt profesor, doar ma bag si eu in vorba, poate gresesc. Evident, e mai bine sa ai ureche decat sa nu ai B) dar nu inseamna ca daca nu ai ureche nu poti fi bun instrumentist. Repet, am cunoscut cativa foarte buni. Pe de alta parte e pacat ca la noi rock-ul se canta dupa ureche. In afara, un magazin de muzica, cat de mic, vinde si partituri de la trupe cunoscute. Se gasesc si pe net, nu e problema, dar nu cred ca e bine sa incurajam cantatul (numai) dupa ureche. Poate gresesc. De fapt, in conditiile Romaniei de azi stiu sigur ca gresesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma bag in discutia voastra dar voiam sa reamintesc ca urechea muzicala se poate dezvolta, deci probele alea mi se par inutile.

Bineinteles ca e in interesul lor sa bage oameni care au deja ureche muzicala bunicica, pt. ca sa le fie mai usor sa ii invete... si sa se laude mai apoi ce oameni mari le-au trecut pragul :))

Link to comment
Share on other sites

ooo da, am picat la SpDA Craiova :)

Din 15 canditati au intrat 4. (desi erau 6 locuri disponibile).

 

In cazul in care se hotarasc ei sa mareasca numarul claselor, vor intra cei cu medii de 9 si 8.

Eu, normal ca nu eram pe lista,la voce sunt zero, ce sa fac... ce idiotenie sa te puna sa canti la proba de chitara...

 

SPdA sux... i don't need them... am 2 lucruri importante, creier si internet... :) Si forumul acesta :)

Link to comment
Share on other sites

Nush de ce dar nu ma gasesc pe lista dar totusi sunt 15 candidati :))

Deci ... 3 au trecut ... plus 6 candidati care au luat media 9, si 6 care au luat media 8. in total 15, exact nrul afisat, insa eu nu sunt pe nicio lista :)

Weird..

 

Totusi mi-a facut un bine ca am picat, doresc si cu mai multa ardoare sa invat sa cant la chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bravesoul

Nush de ce dar nu ma gasesc pe lista dar totusi sunt 15 candidati :))

Deci ... 3 au trecut ... plus 6 candidati care au luat media 9, si 6 care au luat media 8. in total 15, exact nrul afisat, insa eu nu sunt pe nicio lista :(

Weird..

 

Totusi mi-a facut un bine ca am picat, doresc si cu mai multa ardoare sa invat sa cant la chitara :)

Parca ma vad pe mine... B) Ai cea mai buna atitudine! Nu te lasa ORICE ar fi! :) Invatatul la chitara nu incepe cu SPdA si nu se termina cu SPdA. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Wow, nu stiam ca o dezamagire te poate afecta asa mult... azi m-am trezit pe la 9(de obicei ma scol pe la 11) si primul lucru pe care l-am facut a fost sa mai exersez la chitara :)

Singura chestie care nu-mi place e ca am o clasica si rockul suna naspa pe ea... asa ca m-am apucat sa invat melodii clasice... am inceput cu Fur Elise care nu mi se pare faorte complicata de cantat dar e mult pana tin minte notele :)

 

PS: Bravesoul, si tu ai picat la spda? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

Ciudat ca ai picat alex_skater ....fras in Timisoara nici nu cred ca s-a pus problema de asha ceva...decat unu a fost respins..cel putin asha apare afisat pe liste din 12-15 candidati.La examen si eu am gresit ultimul ritm din 4 ,si la reproducere vocala a notelor date de orga nush cat de bun am fost sincer...In fine poate aci in Tm e mai lejer..sau poate is mai multe locuri.

Oricum nu renunta ..io unu nush daca o sa ma pot tine de program aci la SPA ca lucrez si is si student...insa de chitara nu ma las veci :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest bravesoul

Wow, nu stiam ca o dezamagire te poate afecta asa mult... azi m-am trezit pe la 9(de obicei ma scol pe la 11) si primul lucru pe care l-am facut a fost sa mai exersez la chitara :)

Singura chestie care nu-mi place e ca am o clasica si rockul suna naspa pe ea... asa ca m-am apucat sa invat melodii clasice... am inceput cu Fur Elise care nu mi se pare faorte complicata de cantat dar e mult pana tin minte notele :)

 

PS: Bravesoul, si tu ai picat la spda? B)

Nu, eu stiu de la prieteni despre SPdA. :) Vezi ca s-au mai format inca 2 clase (pt cei cu nota 9 si nota 8). Poate totusi ai intrat. Nu te lua dupa lista afisata. Mergi si intreaba :(

Edited by bravesoul
Link to comment
Share on other sites

Frate, de cand am picat la scoala populara m-am enervat pe aia si am zis ca le arat eu lor ce au pierdut... si de vreo cateva saptamani ma trezesc pe la 8:30-9(inainte dormeam pana la 11 ,mancam si plecam la scoala)si primul lucru pe care-l fac e sa mai invat la chitara cate ceva... seara cand vin de la scoala la fel, fuga la chitara... am sters toate jocurile din calculator care ma mai tentau un pic... si acum tot timpul liber il dedic chitarei :)

 

In plus m-am indragostit de chitara clasica si nu cred ca mai am de gand sa trec la electrica... e mai complicata clasica... si daca o stapanesti esti tare :)

 

PS: am facut marele pas, tabs are for children, am trecut la portative... desi deocamdata stau ceva timp pana citesc 10 note :)

Link to comment
Share on other sites

ooo da, am picat la SpDA Craiova :)

Din 15 canditati au intrat 4. (desi erau 6 locuri disponibile).

 

In cazul in care se hotarasc ei sa mareasca numarul claselor, vor intra cei cu medii de 9 si 8.

Eu, normal ca nu eram pe lista,la voce sunt zero, ce sa fac... ce idiotenie sa te puna sa canti la proba de chitara...

 

SPdA sux... i don't need them... am 2 lucruri importante, creier si internet... :) Si forumul acesta :(

mai, eu sunt din Iasi

nu stiu cum e la Craiova, dar la IS la SPA eu am intrat fara proba fara nimic

m-am inscris si fac cursuri atata tot

dar poate imi scapa mie ceva...tu ai vrut sa intrii la fara plata(exista locuri fara plata)?

 

Frate, de cand am picat la scoala populara m-am enervat pe aia si am zis ca le arat eu lor ce au pierdut... si de vreo cateva saptamani ma trezesc pe la 8:30-9(inainte dormeam pana la 11 ,mancam si plecam la scoala)si primul lucru pe care-l fac e sa mai invat la chitara cate ceva... seara cand vin de la scoala la fel, fuga la chitara... am sters toate jocurile din calculator care ma mai tentau un pic... si acum tot timpul liber il dedic chitarei B)

 

In plus m-am indragostit de chitara clasica si nu cred ca mai am de gand sa trec la electrica... e mai complicata clasica... si daca o stapanesti esti tare ;)

 

PS: am facut marele pas, tabs are for children, am trecut la portative... desi deocamdata stau ceva timp pana citesc 10 note ;)

bravo!!! te admir

iar faza cu:tabs are for children" mi-a placut...notele la putere

de altfel..eu habar nu am sa citesc taburi sau sa asociez notele cu litere (sol = G si altele... la = A )

:)

Link to comment
Share on other sites

la inceput ma obisnuiem si invatasem notele pe grif in sistem international(a,b,c,d,e,f,g)si mi-a luat ceva timp pana m-am obisnuit... in rest cee pot sa spun, e prea tare cu portative... acum citesc destul de repede... mai greu sa tin minte notele...

 

 

INTREBARE: cand vreau sa invat un cantec, il tin minte dupa note (ceva de genul Do La Do La Mi La Do La<Study de Mauro Giuliani>) sau dupa pozitiile de pe grif(e mai usor asa dar nu stiu daca e bine).

 

PS: voiam sa intru la cu plata...dar nu era decat 1 profesor care a acceptat doar 3 elevi din 16 :) Plus ca eu m-am emotionat pe scena in fata juriului si am avut o voce najpa, nici eu nu mi-am recunoscut-o :)

Asta e... singurul regret e ca la anu, nu mai pot sa candidez, ca ar inseamna sa termin scoala populara in primul an de facultate, si nu stiu daca o sa raman in craiova... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest W:W:JigSaw

Si eu iubesc chitaraaaaa :) [Dar trek la elektrika mai inkolo :) ]

Eu vreau sa dau la SPdA...I'm from Iasi ;) ...si vreau sa dau la canto[muzica clasica B) ] dar si la chitara...Stiti cumva daca se pot face amandoua? :(

Si eu am inceput sa citesc notele bine[chiar f bine...is obishnuita pt ca eu cant cu vocea...si daca stii sa le citesti asa...stii si cu orice instrument...dar recunosc ca la inceput e cam...greu ;) ]...cu chitara ;)

Cred ca...dupa 6 ore de scoala...dupa ora 2...repet cel putin 4 ore cu chitara...si se intampla sa repet si seara :o

Muzica m-a imbatat si m-a vrajit...Se pare ca nu mai exista nicio scapare... ;)

Din pakate...am facut o laringita akuta si trebuie sa ma tratez..pt. ca la fiekare repetitie... luni,miercuri si sambata[cor :) ]...trebuie sa askult...Ah...si nu pooooot traiiii fara sa cant...Norok de chitara ;)

 

 

Am uitat sa spun ceva...

URASC TABURILE SI GRIFURILE INTERNATIONALE ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.