www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumpar Amp 50W+


Recommended Posts

Cumpar un amp de 50 w + astept oferte cam pana de anul nou atunci.nu ma intereseaza foarte mult sa aiba multe efecte pe el etc. Sa nu fie head si vreau ( nu ma pricep la ampuri aproape deloc) sa se auda la repetitii si in concerte relativ mici cluburi sau depinde , poate ma lamuriti si pe mine.

Pretul poate sa fie cam pana in 2000 lei cam asa ma gandesc. Nu ma troluiti si nu imi trebuie efecte pe amp ca am pedale analogice:)

 

Nu ma troluiti va rog aia care au chef de asa ceva ca, in domeniul amplificatoarelor nu am pe cine intreba , nimeni nu are in oras la mine un amp ci doar de alea pentru clapa si chitara nu se aude bine. Ah da sa se auda bine pentru metale... Prefer peavey blackstar sau nu stiu, sa fie bune.

Link to comment
Share on other sites

sa intelegem ca doresti combo?

scuzele mele dar formularea ta este foarte ambigua si greoaie, nu intelegem ce doresti

" Sa nu fie head si vreau ( nu ma pricep la ampuri aproape deloc) sa se auda la repetitii si in concerte relativ mici cluburi sau depinde , poate ma lamuriti si pe mine."

 

"ci doar de alea pentru clapa si chitara nu se aude bine. Ah da sa se auda bine pentru metale... Prefer peavey blackstar sau nu stiu, sa fie bune"

Link to comment
Share on other sites

Pentru repetitii si cluburi mai mice nu iti trebuie un amp de 50w (in nici cu caz mai mult), 30w e mai mult decat suficient, asta daca e pe lampi...

Daca vrei ceva bun la 2000 ron de 50w nu prea gasesti (repet, ceva bun, insemnand lucrat bine cu componente bune).

Eu iti sugerez sa porti o discutie cu http://forums.rgc.ro/user/7787-viobio/ , chiar daca nu esti din Bucuresti, sa ii explici situatia si poate rezolvi "problema", ai garantia mea si a mai multor oameni de aici ca nu te va pacali cu nimic

Link to comment
Share on other sites

Da un combo doresc de 1 * 12 cam asa doresc dar sincer nici nu am idee cum se aude unul de 1* 12 cat de tare cat inseamna 30 w pe lampi deci nu stiu... Deci zici ca pe lampi cu 30 w imi fac treaba nu...? Nu ii am nici pe aia 2000 de lei inca dar sper sa ii strang... Am vazut la vio dar doar headuri... Si un head se aude ca un combo...?

Link to comment
Share on other sites

Pai, in principiu...da...

Depinde, daca ai un combo 2x12 o sa suna aproximativ la fel ca un head trecut printr-un cabinet 2x12 cu acelasi tip de difuzoare...

Iti garantez ca pentru ce vrei tu 30w e suficient...

Nu stie daca 2000 ron e suficient pentru cu combo bun (repet, bun= lucrat bine, cu componente bune etc, ca altfel poti sa iei cun amp care suna bine 2 zile, dupa aia incepe sa pateasca una si alta...si mai bine te lipseai)

De gasit gasesti si la pretul ala, dar nu stiu daca peste 2 ani o sa iti mai placa/o sa reziste...

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Aaah m ai lamurit mersi... Deci atunci m am gandit sa imi strang bani si o sa imi iau un head si un cabinet cum zici tu, acum is de pe ipod dar cand o sa intru pe pc o sa ma uit si o saa ma documentez mai mult... Acum incep sa inteleg cum sta treaba si cu ampurile... Eu m am fost zapacit la un moment dat ca am vazut head de 1 w la 2400 de lei ceva asemanator si nu intelegeam de ce costa atat si are putere atat de mica:) alta intrebare ca sa scoti sunetul maxim din head iti trebuie sa zice 100 w si un cabinet tot de atat sau cabinetul daca e mai mare nu are nimic adica se aude mai tare si nu conteaza puterea headului?

Link to comment
Share on other sites

Daca ai un head prea puternic in comparatie cu cabinetul, risti sa strici difuzoarele, la un head de 30w ce ok si un dufuzor 1x12, atata ti cat poate sa redea mai mult de 60w.

Daca headul are 100w si cabinetul tot 100w, nu se strica da nu mai suna asa bine, pentru ca s-ar putea sa distorsioneze (difuzoarele ar fi aproape de "breaking point").

E bine ca headul sa aiba unde sa se "descarce"...

De obicei, combourile au difuzoare cu aceasi putere ca headul, ceea ce nu e ideal, cu un head poti sa schimbi cate cabinete vrei, fara probleme, dar trebuie sa fi FOARTE atent la iesirea headului si la intrarea cabinetului, ex: iesire la 4ohm ->intrare 4ohm NEAPARAT (se aplica si cu alte cifre, de obicei poti avea 4, 8 sau 16 ohm), altfel se faci scurt si se pot strica mai multe (lampile finele, trafu...).

Inca ceva, NICI ODATA sa nu dai drumul headului fara sa fie conectat la cabinet, sau la o rezistenta potrivita (acelasi principiu, 4ohm->4ohm) altfel, iar, risti sa faci scurt.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.