www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

STAGG


Guest chrystian_xxl
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Eu mi-am luat de afara stagg si imi fac treaba cu el prin casa

Mie personal ca pret/calitatea mi se pare ok am dat 130euro pe o copie de strat lefthand. A trebuit sa stau doua zile calare pe ea sa-i regelz intonatia si action-ul. Are unele mici hibe la hardware cum s-a zis si mai sus...butoanele trebuie strinse periodic si jack-ul a avut un mic joc care s-a rezolvat cu o surubelnita. Cheile sunt ok, griful e placut la mina, nu extraordinar, dar decent, sunetul acceptabil pentru exersat acasa, ar merge alte doze. In concluzie isi merita banii, ca mai ieftin chiar nu aveam ce sa iau.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Am un Stagg A4006-BLS , o electroacustica. Cand am luat-o am facut cel mai bun lucru pentru ea ... ... am luat un set nou de corzi de clasica (firma buna - dar nu vreau sa fac reclama).

Dupa ce le-am pus pot spune ca am fost multumit, dar cu cele originale ... ... nu avea "viata".

 

Acum depinde si ce vrei de la un Stagg.

 

P.S. NU IMI PLACE FENDER STRATOCASTER ...

... dar asta-i "gustul" meu.

 

Nici un "fender" nu va suna printr-un "Behringer" ca un "Stagg prin "Zoom".

 

Asa ca depinde ce vrei de la o chitara si depinde ce STII SA FACI ca ea sa sune CUM VREI :))

Link to comment
Share on other sites

Eu am o chitara Stagg, copie de Les Paul. Privind raportul calitate-pret e o chitara foarte buna. Dozele nu erau rele dar vroiam ceva cu output mai mare si am pus SD pe ea. Are 2 minusuri: e FOARTE grea (nu stiu ce lemn e dar e foarte grea), si trebuie sa schimb cheitele ca sunt varza. In rest, repet la banii astia e o chitara foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

La banii aia sigur gasesti ceva mai bun la sh decat stagg.

Sincer .. cand esti incepator e la fel chit ca ai Esp custom made fie ca ai Squire, problema in schimb apare cand avansezi si incepi sa simti nevoia de ceva mai bun ... si cum suntem romani si nu putem sa ne luam chitari la fiecare 6 luni e bine sa te gandesti, chiar incepator fiind, ca acea chitara va trebui sa te tina ceva vreme. Si pana la urma o chitara e in primul rand o investitie in viitor cat si o investitie financiara .. si o chitara proasta se va vinde mai greu decat una ceva mai buna.

 

Decat sa dau banii pe un SH de "firma" care are "freturiliii obositiii shi doziliiii tre' sa le dai capaciii sa zbarnaiiii si ieli colea nitzel" mai bine iau ceva nou.

 

Am luat 2 mixere digitale SH "de firma" (roland 3100OR) si acum ma uit la ele ca s-a blocat softu'n ele si ma costa post garantie + transportul in UK, cam 800$.

 

Asa ca ce e nou, e nou. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am o chitara Stagg, copie de Les Paul. Privind raportul calitate-pret e o chitara foarte buna. Dozele nu erau rele dar vroiam ceva cu output mai mare si am pus SD pe ea. Are 2 minusuri: e FOARTE grea (nu stiu ce lemn e dar e foarte grea), si trebuie sa schimb cheitele ca sunt varza. In rest, repet la banii astia e o chitara foarte buna.

 

 

In general modelele Les Paul, copie sau nu, sunt mai grele decat modele tip Stratocaster...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

man.......dak iti iei un Stagg X300(690RON la MUZICA) o sa fi foarte multumit. Cant p un X300 de ceva timp si suna great. Iti ies toate genurile pe ea. Eu cant si blues,Jazz da si metal. Sunt multumit de ea. Pentru inceput e bine. M-am urcat si pe scena q ea si s-a descurcat de minune. :)

 

 

Testeaza una ....... :)

 

 

Apropo.....vreau in curand s achizitionez un Jackson....daca stie cineva un model bun......ma gasiti la ID-ul de messenger marcuss_crassuss

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest lulutz_mic

dudes eu am cantat pe o electrica stagg(nu am avut eu) si imi placea cum suna.era un stagg v flight...in skimb posed un amplificator stagg si pt chitara care o am e destul d bun :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Guest Sharky

Eu iti recomand un stagg..si il comanzi "Custom" (cu ce doze vrei tu) . Asa are un prieten. (1 doza Epiphone si o doza Jackson) . Acum na..it's up to you..buget..chestii...s.a.m.d

Link to comment
Share on other sites

decat stagg acustica la 250, mai bine mai pui ceva si iti iei fender cd60

 

Subscriu

Sunt posesor de cd60 si al naibii sa fiu de nu are 10 clase peste orice stagg acustic pe care am cantat. si nici nu e scumpa. este fix 425 RON - merita fiecare banut

Singurul punct slab este actiunea un pic ridicata (nu inteleg ce-a fo' in capul lor insa se poate regla).

 

La electrice nu ma pricep n-am avut decat un squire strat bullet care-ti dadea dureri de cap. daca-l cantai fara amp ziceai ca-i rashnita :))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Acum s-a vorbit despre chitare electrice....dar la acustice am inteles k stagg e destul d bun, mai alespentru incepatori....si...am vazut si eu la Muzica o chitara stagg(2 milioane jumate) si suna prea bine incomparatie cu a mea (o Hora Reghin)...e adevarat k km orices una mai bn k Reghinul meu, dar chiar mi s-a parut o chitara buna staggul ala.voi c ziceti??? e slab si l acustice? dak da, c alta marca ma sfatiuti sa-mi iau..l un pret rezonabil... :)

 

parerea mea, pentru inceput este buna Stagg, eu am una acustica neagra, model care nu se mai fabrica suna f bine, tastele nu vibreaza, finisajul este bun, singura problema care am avut-o a fost cordarul care s-a desprins de pe chitara dar l-am lipit singur cu aracet...in mare este mult peste reghin, delson sau maxine, pentru inceput nu ai nevoie de una scumpa pentru k nu vei observa nicio diferenta, eu sunt incepator si sunt multumit de stagg-ul meu

Link to comment
Share on other sites

parerea mea, pentru inceput este buna Stagg, eu am una acustica neagra, model care nu se mai fabrica suna f bine, tastele nu vibreaza, finisajul este bun, singura problema care am avut-o a fost cordarul care s-a desprins de pe chitara dar l-am lipit singur cu aracet...in mare este mult peste reghin, delson sau maxine, pentru inceput nu ai nevoie de una scumpa pentru k nu vei observa nicio diferenta, eu sunt incepator si sunt multumit de stagg-ul meu

 

felicitari..ai dezgorpat un topic destul de vechi..care..de altfel...vad ca a mai fost dezgropat odata

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.