www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trosnit Degete


katurev
 Share

Recommended Posts

Eu am dat un google search si peste tot scrie ca in studiile facute nu s-a demonstrat o legatura intre artrita si trosnitul degetelor.

 

http://www.scientifi...research&page=2

 

Am cautat si pe forum dar n-am gasit topicuri despre asta.

 

Lol, si un citat dintr-un articol de pe bbc despre subiectul asta: “The chief morbid consequence of knuckle cracking would appear to be its annoying effect on the observer.”

Edited by dncrash
Link to comment
Share on other sites

Exista mai multe motive pentru care incheieturile trosnesc. In principal in timp se formeaza mici bule de gaz in interiorul incheieturii iar sunetul apare cand se sparg. Dar se poate auzii trosnit si atunci cand ti se prinde un tendon cumva prin incheieturi si la o miscare isi revine. Suna ciudat stiu dar mie mi se intampla

 

Cand canti aplici o mica presiune pe incheieturile de la deget si atunci se intampla sa ti se infiltreze acel gaz in incheieturi mai repede decat normal.

 

Nu te incurajez sa o faci ca e un obicei stupid dar trebuie sa iti spun ca nu trebuie sa te ingrijorezi. Mie imi troznesc incheteturile foarte des fara sa incerc si este din cauza lipsei de calciu. Dar am consultat medicul si m-a asigurat ca nu ma predispune la nici o boala si ca nu imi va afecta posibilitatea de a canta la chitara.

Edited by Nasuke
Link to comment
Share on other sites

Pe ce te bazezi, Radu, cand afirmi ca sunt "bule de gaz in incheieturi care se sparg"?

 

Trebuie sa stii ca gazul (aer) este un fluid compresibil (spre deosebire de apa, care nu este), asadar, ca sa se "sparga" bulele de aer, trebuie sa se acumuleze in interiorul lor o presiune care sa depaseasca efortul necesar ruperii tesutului care le contin (adica sa se rupa carnea ca sa iasa aerul). Fals.

Cu exceptia sistemelor respirator, digestiv, excretor, urechilor, nicaieri in organismul uman nu exista aer. Iar incheieturile degetelor nu contin tescovina care sa fermenteze si sa degaje gaz.

 

O articulatie este o imbinare intre doua oase, insotita de tesut cartilaginos. Capetele oaselor ce formeaza incheietura au o forma specifica care se imbina (ca la ying si yang). Cand degetele sunt "trosnite" oasele din incheietura sunt deviate unul fata de celalalt si atunci pocnesc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bazez pe ce mi-a spus doctorul in principal :)

 

Dar wikipedia confirma

"Cavitation within the joint—small cavities of partial vacuum form in the fluid and then rapidly collapse, producing a sharp sound. This explains the popping that can occur in any joint, such as during spinal manipulation. Synovial fluid cavitation is the most likely theory and substantial evidence exists in support of it"

Link to comment
Share on other sites

"small cavities of partial vacuum form in the fluid and then rapidly collapse", asta e cu totul diferit de "bule de aer". :lol:

 

Nu c-ar avea importanta pentru topic sau forum, dar la "trosneala" chiar se formeaza bule de gaz in incheietura - si nu poti trosni din nou degetul pana bula nu se redizolva.

"Partial vacuum" inseamna gaz la presiune scazuta, altfel e total vacuum :)

 

Gazul nu e "aer", e un amestec de gaze dizolvate in zemurile biologice. Si exista in TOATE tesuturile gaz dizolvat. Afirm asta ca scafandru brevetat care s-a chinuit nitel cu tabelele de decompresie pana la aparitia computerelor de scufundare :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba este important important de stiut, multumim de info.

 

Oricum, terminologia e ciudatica. Totusi, daca nu s-ar forma aceste "gaze", la presiune scazuta, (mai corect spus, depresiune, ca tot vorbim de vacuum) si s-ar forma la depresiune mare, ar fi foarte greu de dislocat oasele din incheietura, fiindca in golul ramas trebuie sa existe ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.