www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor, Boxe Pasive Cu Intrari Speakon Legate La Receiver


Guest lime

Recommended Posts

Buna, am nevoie de niste informatii. am niste boxe pasive de 250 wati sunt cu 2 intrari speakon, vreau sa le leg la un receiver.. nustiu inca exact modelu, dar ca toate receiverele are iesirile de speaker 5.1 dipuri dinacelea cu 2 fire, rosu negru. cum pot lega boxele astea la acel receiver? scuzati-mi exprimarea sunt cam incepator la asa ceva. MULTUMESC

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ar fi să apelezi la un electronist. Trebuie să cumperi nişte mufe speakon mamă, lipeşti cîte un fir pe fiecare terminal, iar capetele le legi la receiver. Alternativa de nedorit ar fi să dezlipeşti firele din mufa tată şi să le înfingi în receiver. Desigu, mai există metoda ţărănească: nu mai pierzi timpul cu defăcutul mufelor, tai cablul direct.

Link to comment
Share on other sites

Buna, am nevoie de niste informatii. am niste boxe pasive de 250 wati sunt cu 2 intrari speakon, vreau sa le leg la un receiver.. nustiu inca exact modelu, dar ca toate receiverele are iesirile de speaker 5.1 dipuri dinacelea cu 2 fire, rosu negru. cum pot lega boxele astea la acel receiver? scuzati-mi exprimarea sunt cam incepator la asa ceva. MULTUMESC

"....am niste boxe pasive de 250 wati sunt cu 2 intrari speakon...." ?????

 

Trebuie identificat ptr. ce sunt acele doua conectoare ,,,

 

Ce fel de boxa ...pe cate cai ...?

Pot fi doua mufe in paralel ptr legarea a inca o boxa in paralel de la prima care este legata prin cablu la statie sau in serie ?.

Sau ,

Pot fi doua conectoare ,fiecare ptr cate un difuzor sau cate un grup de difuzoare ...( doua difuri identice ,,,sau o mufa ptr bass , o mufa ptr medi+inalte "bi-wiring " da la asa ceva se folosesc alt tip de conectoare )

 

http://soundandimage.blogspot.ro/2009/11/improve-your-sound-through-bi-wiring.html

 

In principiu legi pe iesirile "stereo" normal ale statiei pe " front L si R " cate o boxa .

 

 

 

La boxa pui conector adecvat cu cablu ...celalalt capat probabil trebuie cablu dezizolat si se prinde in conectoarele cu arcuri sau cu suruburi de la statie ,

 

Idea ar fi sa verfici ca cele doua boxe sa fi cuplate "in faza" ...se poate incerca cu o baterie ,,,diful de bas sa se deplaseze catre afara , cand cuplezi capatul dezizolat al firelor (ce le vei cupla la statie ).. capatul ce a fost cuplat la "+"-ul bateriei va veni cuplat la un conector "rosu" ,,,,celalalt fir al aceluiasi cablu la conectorul pereche " negru " .Cu celalalt cablu de la celalalta boxa faci la fel .In acest fel basul nu se va anula acustic .

Se poate incerca si cu difurile legate arbitrar apoi asculti cum suna basul ...apoi inversezi firele pereche la conectoarele de la statie al uneia dintre boxe "Rosu < si > Negru " si iarasi asculti dac basul se aude mai plin sau mai slab ..Cand basul suna mai plin boxele sunt in faza .

 

Deci pe iesirile Front Stereo L si R ..aceste doua ieisri redau stereo normal ..poate trebuie sa setezi si peocesorul de 5.1 sa redea numai stereo .Trebuie sa ai o carte tehnica al amplifului ( receiver -amplifier ) cu asta trebuia sa incep ...In cartea tehnica este descris cum sa legi difuri in functie de posibilitati ..

 

La fel si datele boxei ttebuie cautate sa vezi de ce ? are doua mufe ?

 

Deci tip de boxa ...GOOGLE..... images...si gasesti ..ce si cum ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.