www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Set Chitara


Msilviu
 Share

Recommended Posts

Ibanez rg321MH cu bridge fix sau daca ti neaparat sa arate a stratocaster incearca un Squier Classic Vibe cel cu neck rosewood (profil neck anii 60' mai subtire ). Dezavantajul la squier e ca are single coil-uri .

 

http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-squier-classic-vibe-stratocaster-60s_p586.html - asta e squierul

 

http://www.esound.ro/Ibanez-RG321MH-Chitara-electrica,p-830.html asta e ibanezul.

 

prima e pentru sounduri mai clasice , blues, dar poti canta si alte stiluri depinde de efecte/amplificare. Cea de-a doua mi se pare mai versatila , 24 taste acces mai usor la tastele superioare , sunt 2 chitari total diferite ca specificatii si sunet.

 

Incearca sa gasesti ce ti-am scris aici la piata Second Hand , le gasesti : ibanezul la 500-700 ron si squierul intre 700-900 ron .

 

Ca amplificare : un amplificator cu difuzor mare ( minim 10 inch , preferabil 12 inch ) cu 2 canale , cu functia de drive/gain si eventual 2-3 efecte, e tot ce ai nevoie pt repetitii acasa.

 

De exemplu un amp decent pt studiu acasa este Roland Cube .

 

In general cu un buget asa restrand sa te feresti de pachete (chitara+amp+cablu ) sa te feresti de chitarile cu tremolo/ floyd rose . Altceva nu stiu ce sa-ti zic , totul tine de preferinte , dejeaba ne intrebi cum ni se pare chitara X pt ca fiecare are altfel de gusturi , unora o sa le fie comoda altora o considera cea mai prost construita chitara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Atunci o sa ti se dezacordeze in draci , asa ca sa stii ia uite aici :

, fie ca vorbim de squier , sau modelele de la prs (chitari incepand de la 2700 ron se dezacordeaza ) cam orice chitara care nu depaseste o anumita suma ( cu mult peste in cazul tau ) se dezacordeaza, pana si un licensed floyd rose se dezacordeaza putin (intervin mai multi factori ) ca o chitara sa nu ti se dezacordeze trebuie sa scoti bani din buzunar sa nu-ti imaginezi ca te apuci sa faci divebombs si tremolo abuse cu o chitara de 700 ron.

 

Ca idee sa -ti tina acordaju iti trebuie un floyd/tremolo de calitate : ibanez edge zero , sau un floyd rose original , sau tremolo-uri schaller sau floyd-ul de la steinberg , caz in care vorbim de sume uriase :)) incepand de la 1800 Ron pe piata Sh cu indulgenta, un ibanez prestige de nou e 4500-5000 ron , un fender japonez cu tremolo schallers tip 1 sau 2 e incepand de la 2200 ron la piata sh , iar piesele astea le gasesti rar.

 

 

Si inca ceva foarte foarte important, sa zicem ca vrei sa exersezi , acu canti o piesa in E standard , peste jumate de ora ai chef sa canti un megadeth - a tout le monde, sau un cover de la Guns , sau un cover la Steel Panther , sau un Drop D , cu tremolo/floyd nu poti schimba acordajele asa facil , asculta sfaturile primite si stai departe de floyd/tremolo.

 

Nu conteaza pe ce canta Randy Rhoads , piesele lui se pot canta pe orice chitara setata corect si functionala, uite un exemplu perfect (si extrem ) :

 

squier cu doze stock .

yngwie stuff pe SG , si exemplele pot continua , nu iti trebuie chitara lui X ca sa canti ca si el , si dupa un timp chiar daca iti iei gearul artistului la perfectie , nu o sa suni ca el niciodata.
Link to comment
Share on other sites

Bine am sa te ascult pe tine si am sa stau departe de tremol (nu vroiam sa fac divebomb :) )

In urma cu cativa ani ma interesau si chitarile SG cum ar fi epiphone SG g400

http://www.esound.ro/Epiphone-SG-Vintage-G-400-Electric-Guitar,-Worn-Cherry,p-16016.html

Poti sa faci o recenzie plz :)

 

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

 

Dozele humbuckers is mai bune decat alea single coil ?

 

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Bine am sa te ascult pe tine si am sa stau departe de tremol (nu vroiam sa fac divebomb :) )

In urma cu cativa ani ma interesau si chitarile SG cum ar fi epiphone SG g400

http://www.esound.ro...ry,p-16016.html

Poti sa faci o recenzie plz :)

 

Dozele humbuckers is mai bune decat alea single coil ?

 

 

Ce ti-a zis Jig e adevarat, chiar daca anumite nuante sunt discutabile.

 

E adevarat ca un floyd ieftin floating n-o sa tina grozav acordajul si-o sa-ti dea bataie de cap. E adevarat ca bridge-ul fix e mai comod.

 

Acum, parerea mea: pentru inceput, un strat (clona sau original) cu humbucker in bridge e o combinatie foarte buna si flexibila. Bridge-ul nu tine CHIAR atat de rau acordajul si, in plus, mai ai doua optiuni: nu-l tii floating (ci lipit de corpul chitarii) sau il blochezi c-o bucata de lemn. Ai avantajul ca poti folosi trem-ul daca vrei. Cu bridge fix... n-ai optiunea asta.

 

Daca nu ma insel, un Squier Bullet strat HSS era vreo 6 milioane nou la guitarshop, ar trebui sa-l gasesti semnificativ mai ieftin secondhand.

 

Humbucker vs single coil: nu exista "mai bun". Sunt diferite. Datorita caracteristicilor diferite, humbuckerul e folosit mult la aplicatii cu gain mare, de la hard rock in sus. Single coilul e mai twangy, mai multe inalte si ceva mai zgomotos. Asta-l recomanda pentru utilizari cu gain mai scazut, sa zicem pana in hard rock. Sigur, exista tone de exceptii.

 

Intre strat HSS si SG as recomanda mai degraba stratul, pur si simplu pentru ca e mai versatil si-ti permite sa experimentezi mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu ne prea intelegem am bugetul de 1000 de ron

In al doilea rand nu neaparat vreau un ST poate fi si un alt model

 

 

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

 

Păi tu crezi că-i mare diferenţă între o chitară de 550 de lei şi alta de 1000? Să ştii că nu e. Cu restul banilor îţi iei un procesor sau un amplificator. Recomandările lui Bogdan sunt foarte bune, amândouă. Dacă la tine criteriul este să coste fix 1000 de lei, o iei pe care o găseşti fix la 1000 de lei...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.